Stort bakslag för Erdogan

2023 03 24

Turkiets president Recep Tayyip Erdogan ser ut att gå mot en valförlust.

Efter 20 år vid makten är presidentens styre i rejäl gungning.

När Turkiet går till val den 14 maj tyder mer och mer på att Erdogan kommer att röstas bort, rapporterar Politico.

Skickar in CV

Nyhetssajten hänvisar till uppgifter från maktens korridorer i Ankara.

Efter den värsta jordbävningen på nästan ett sekel – såväl som år av ekonomisk misskötsel – finns det en febril förväntan på förändringar i parlamentet och partihögkvarteren.

Oppositionspartiet CHP:s förhoppningar om en valseger har ökat markant.

– Tjänstemän skickar redan in sina CV:n inför ett eventuellt maktskifte. De känner att detta kan vara slutet på Erdogans mer än två decenniers långa dominans över staten, framhåller Politico.

”50-50”

Samtidigt som optimismen växer hos oppositionen flödar pessimismen i Erdogans AKP-parti.

Flera partimedlemmar har börjat tvivla på en valseger.

– Det är 50-50. Folk känner att förändring är på väg, säger en AKP-politiker till Politico.

Opinionsundersökningar talar emot Erdogan

De senaste opinionsundersökningarna i Turkiet ger oppositionen en klar fördel inför valet.

Tio mandat uppges skilja regeringsalternativen åt.

Oppositionen har ökat i mätningarna efter att de lyckats enas kring en gemensam kandidat till presidentposten – den väletablerade och rutinerade CHP-ledaren Kemal Kilicdaroglu.

Dessutom har det pro-kurdiska HDP-partiet klargjort att man inte kommer att ställa upp med en egen kandidat, vilket har skapat en ännu starkare enad front mot Erdogan.

SVT:s Turkietkorrespondent Thomas Thorén beskriver det som en ”historisk chans” för oppositionspartierna.

–  Det ser ut att vara en historisk chans för oppositionen att faktiskt kunna vinna. Opinionsmässigt går det dåligt för Erdogan på grund av den dåliga ekonomin och också på grund av kritik om bristande hantering av krisen efter jordbävningarna som skakade landet, säger han till tv-kanalen.

Historiskt viktig val

Oppositionen ser valet i maj som ett historiskt vägskäl för den turkiska demokratin.

Om Erdogan vinner fruktar många att han kommer att styra Turkiet i en ännu mer auktoritär riktning.

– Erdogan ser valet som en historisk möjlighet att styra landet  i en mer religiöst konservativ riktning. Han vill ge ännu större befogenheter till sig själv och sina anhängare, skriver Politico. 

Foto: President of Turkey Official resp T. Haiga

Text: Redaktionen


17 april 2026

Natoländer sätter in militären – Trump rasande

2026 04 17

Vita huset har riktat svidande kritik mot Nato för att inte ha backat upp USA i kriget mot Iran.

Nu agerar medlemsjättarna Storbritannien och Frankrike, efter beskedet om att Iran kommer att öppna Hormuzsundet.

De två länderna kommer att inleda ett defensivt militärt uppdrag för att skydda sjöfarten, meddelar den brittiska premiärministern Keir Starmer.

– Så snart förhållandena tillåter, säger han enligt Sky News.

Trump: "HÅLL ER BORTA"

Beskedet har fått Donald Trump, som flera gånger bett Nato om hjälp för att öppna Hormuzsundet, att slå bakut.

– Nu när situationen i Hormuzsundet är över fick jag ett samtal från Nato där de undrade om vi behöver behöver hjälp. JAG SADE ÅT DEM ATT HÅLLA SIG BORTA, OM DE INTE BARA VILL LASTA SINA SKEPP MED OLJA, dundrar presidenten i versaler på Truth Social.

– De var värdelösa när vi behövde dem, en papperstiger! tillägger Trump.

"Globalt ansvar"

Enligt Keir Starmer kommer den brittiska och franska militären bland annat att arbeta med att röja minor för att säkra sjöfarten i det omtalade sundet.

– Hela världen behöver se en lösning här, säger premiärministern.

– Att åter öppna sundet är en global nödvändighet och ett globalt ansvar. Vi måste agera för att få den globala energi- och handeln att flyta fritt igen, för att sänka priserna för arbetande människor. Våra människor behöver se en återgång till fred och stabilitet och vi kommer att fylla vårt fulla uppdrag.

LÄS MER: Oljepriset störtdyker plötsligt – hela börsen lyfter

Kristersson: "Sverige stå redo"

Flera Natoallierade kommer att ingå i det uppdrag som Storbritannien och Frankrike ska leda. Norge är ett av dem.

Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M) har också uttalat sig om eftermiddagens besked om Hormuszundet.

Viktiga diskussioner idag om den allvarliga situationen vid Hormuzsundet på inbjudan av Emmanuel Macron och Keir Starmer. Fri sjöfart är en global angelägenhet som berör oss alla. Sverige står redo att bidra, efter en permanent vapenvila, för att säkra fri passage genom sundet, uttrycker Kristersson på X.

LÄS MER: Rysslands meddelande till Finland – ”Vi väntar på er”

Foto: Gage Skidmore, Flickr, CC BY-SA 2.0 resp Defense Imagery, Flickr, Open Government License 

Text: Redaktionen


17 april 2026

Superprognos för Sverige – värmebölja på gång

2026 04 17

I princip hela Sverige har på fredagen kunnat njuta av klart och soligt vårväder.

På flera håll landade temperaturen på runt 15 grader.

En liten försmak på vad som komma skall.

Sommaren 2026 väntas nämligen bli “varmare än vanligt”, förutspår meteorologen Mika Rantanen enligt Aftonbladet.

– Vi ser temperaturer som ligger ungefär en till två grader över det normala i Sverige. Framöver bör man vara beredd på mer intensiva värmeböljor, det är den nya verkligheten, säger han till tidningen.

Förbered för värmebölja

Mika Rantanen är verksam vid Meteorologiska Institutet i Finland. Han har studerat den prognos som ECMWF, Europacentret för medellånga väderprognoser, har gjort inför maj, juni och juli i år.

Trenden är tydlig.

Värmeböljor blir både vanligare och mer intensiva på grund av klimatförändringarna, konstaterar meteorologen. Det innebär dock inte att varje sommar kommer bli varmare än föregångaren, men i år ser det åtminstone ut som att såväl maj som juni och juli kommer att klå snittet.

Juli är nästan alltid varmast, men ökningen jämfört med det normala är något mindre, säger Mika Rantanen.

En blandning

SMHI gör inga långtidsprognoser, utan ser enbart till de kommande tio dagarna. Därför har väderinstitutet inte gjort någon uppskattning för årets sommar.

Förra året kunde dock en rejäl mix konstateras. I Norrland slogs värmerekord medan det på vissa platser i södra Sverige till och med var kallare än vanligt.

– Sommaren 2025 var verkligen full av kontraster! Vi har haft nya värmerekord i norr, ovanligt kraftiga regn och frost i söder, säger Misha Lundgren som är meteorolog på SMHI.

LÄS MER: ”Dina bilder kommer raderas” – Iphone-användare varnas

"Vädermonstret" vaknar i år

Vad som är säkert är emellertid att mars 2026 blev den varmaste marsmånaden som hittills uppmätts i Sverige, enligt SMHI.

I år finns det också skäl att bevaka det för året ovanligt starka väderfenomenet El Niño, som kan resultera i höga globala temperaturer.

Marianne Tronstand Lund, forskare på klimatforskningsinstitutet CICERO, förväntar sig nya värmerekord även till sommaren. Framför allt i länderna kring Medelhavet.

Vi kommer att fortsätta se extrema väderhändelser som är ännu mer extrema än tidigare – och som kan inträffa vid tidigare tidpunkter, säger hon till Dagbladet.

LÄS MER: Oljepriset störtdyker plötsligt – hela börsen lyfter

Foto: J. Ferlič resp T. Sergej

Text: Redaktionen