Största prisuppgången för svenska folket – ökat med 75 procent

2024 04 13

Inflationen sjunker i Sverige. 

Det fastslog Statistiska centralbyrån, SCB, på fredagsmorgonen.

Ett välkommet besked för hushållen som tampats med stigande priser de senaste åren.

Bland varugrupperna som ökat mest i pris hittas alkohol och tobak. På årsbasis har kategorin ökat i pris med 4,9 procent.

Swedbanks prognoschef Andreas Wallström har sammanställt prisuppgången på X. Grafen visar hur priset skjuter i höjden under 2022 för att sedan stiga i en snabbare takt än inflationen.

– Detta är en oroväckande trend, framhåller Wallström.

Den kraftiga prisuppgången beror i synnerhet på att regeringen höjt skatten på alkohol och tobak två gånger om – en gång under 2023 och ytterligare en gång under 2024.

Här är största prisuppgången

Den i särklass största prisuppgången står dock inrikesflyget för. Priserna för att flyga inrikes har ökat med hiskeliga 75 procent på årsbasis.

Caroline Neander, statistiker på SCB, kan inte förklara uppgången.

– Det är en siffra jag reagerade på, men vi gör ingen analys av vad som orsakar det, säger hon till SvD

Varnar för flygchock

Flygbranschen har varnat för att priserna kommer att öka betydligt de kommande åren.

Enligt en färsk rapport från arbetsgivar- och branschorganisationen Transportföretagen kommer en flygresa för en barnfamilj bli 800 kronor dyrare till år 2026.

Organisationen pekar på siffror som visar att flygbranschens kostnader kommer att öka markant på grund av hårdare EU-direktiv och den svenska flygskatten.

Enligt uträkningen ökar kostnaderna med 352 procent mellan 2019 och 2030.

– Om inte resenärerna klarar det högre biljettpriset och istället minskar sitt flygande finns det en akut risk för Sveriges flyginfrastruktur och tillgänglighet. Det betyder att alla inte kommer ha samma tillgång till högspecialiserad vård, att det samhällsviktiga flyget inte har någonstans att starta och landa samt att totalförsvaret försämras. Utöver privatpersoner och samhällsviktiga tjänster slår det mot företagens konkurrenskraft då de kan få det svårare att rekrytera nyckelkompetens, säger Fredrik Kämpfe, branschchef på Transportföretagen flyg, i ett uttalande.

Foto: KOBU Agency

Text: Redaktionen


10 jul 26

ICA ändrar – tar bort hel avdelning i butiker

2026 07 11

En förändring i flera ICA-butiker är på väg.

ICA gör om sitt sortiment till svenska kunder och tar bort sin satsning på husdjur som egen avdelning i butikerna.

Detta efter att satsningen inte nått målen.

Storsatsning läggs ner

För kunder som vant sig vid att kunna handla husdjursprodukter i en särskild satsning hos ICA väntar nu en förändring.

Gaston, som lanserades med ambitionen att bli ICAs egen kedja för husdjursprodukter, försvinner som butikskoncept.

De tre fysiska butikerna i Uppsala, Norrköping och Västerås säljs i stället till Arken Zoo.

Beslutet kommer efter en utvärdering av satsningen.

– Pilotprojektet gav oss värdefulla lärdomar och har stärkt vår förståelse för vad husdjurskunderna efterfrågar, säger Peter Muld, tillförordnad strategidirektör på ICA Gruppen.

LÄS MER: UPPGIFTER: Trump helvänder om Ukraina

Butiksdelen försvinner

För kunderna innebär förändringen att den egna ICA-satsningen på husdjur försvinner, men ICA uppger att utbudet av djurprodukter fortfarande ska finnas kvar på andra sätt.

Husdjursfoder i vanliga ICA-butiker, djurförsäkringar via ICA Försäkring och produkter för djur genom Apotek Hjärtat är delar av det sortiment som blir kvar.

I stället för att driva egna djurbutiker väljer ICA nu att samarbeta med Arken Zoo.

Målet är att tillsammans utveckla erbjudandet och undersöka möjligheten att skapa fler lösningar nära ICA-butiker.

Arken Zoo tar över

Arken Zoo som tar över de tre fysiska Gaston-butikerna  ser affären som en möjlighet att växa ytterligare på den svenska marknaden.

– Tillsammans med ICA ser vi goda möjligheter att stärka erbjudandet och göra det ännu enklare för husdjursägare att hitta produkter och tjänster för sina djur. Vi ser fram emot att hitta ett lånsiktigt partnerskap med ICA så våra kunder kan få fler Arken Zoo-butiker nära sig i Sverige, säger Daniel Pettersson, Country Director på Arken Zoo.

För ICA-kunder innebär förändringen alltså att Gaston försvinner som egen del av handeln.

Den särskilda djursatsningen byter namn och ägare – medan ICA i stället satsar på samarbete framför att driva en egen husdjurskedja.

LÄS MER: Ryska hotet: ”Kan döda halva deras befolkning”

Foto: Ica Gruppen

Text: Redaktionen


10 juli 2026

Norge vädjar till Sverige – akut brist i hela landet

2026 07 11

Flera svenska företag har blivit kontaktade av aktörer i Norge.

Fotbolls-VM pågår för fullt i Nordamerika.

För det svenska landslaget tog äventyret slut i sextondelsfinal mot Frankrike.

Bättre går det för Sveriges västliga granne Norge. Imorgon ställs norrmännen mot England i kvartsfinal.

Brist i hela landet

Fotbollsfebern i Norge har gjort att det nu råder total brist i landet, när det gäller storbildsskärmar.

– Tack vare landslaget är de här dagarna helt vilda för oss, säger Morten Reffhaug som är vd på företaget To Be More, till NRK.

Norska aktörer gör nu allt i sin makt för att få tag på fler, för att kunna möta folkets längtan efter att samlas och ta del av fotbollsfesten.

– Vi får många förfrågningar från folk som vill hyra en stor skärm för att visa landslaget. Allt från kommuner och företag till privatpersoner som visar matcher, säger Reffhaug.

– Efter att Norge slog Brasilien satt jag i telefon till klockan två på morgonen med potentiella kunder, men nu är det tyvärr tomt.

Vänder sig till Sverige

Norska företag vänder sig nu till grannländerna.

En kommun har hämtat en storbildsskärm från Danmark.

Flera svenska aktörer har också blivit kontaktade, rapporterar SVT.

– Vi har blivit kontaktade av flera bolag som vill hyra skärmar, men vi har inte de specifika skärmarna som efterfrågats i lager, säger Scenkonsults ägare Per Sigvardsson, till kanalen.

Flera har ringt

Företaget Medialed har blivit kontaktat av flera norska aktörer som vill hyra skärmar. Men de flesta är redan uthyrda till andra evenemang.

– Det har redan varit stor efterfrågan i Sverige på grund av fotbolls-VM, säger Gabriel Azizsson, vd i företaget, till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Rekordstor svensk förmögenhet i fonder – når 10 biljoner

Blivit partners

De norska aktörerna meddelar nu att det mer eller mindre gett upp på att lösa fler skärmar. Och konkurrensen mellan de olika företagen är som bortblåst.

– Vi lyckades skrapa ihop något i måndags, men nu är det helt tomt. Och nu finns det inte längre någon konkurrens med andra leverantörer. Vi har nästan blivit partners för att kunna täcka behovet av delar till de skärmar vi redan levererat, säger Morten Reffhaug till NRK.

LÄS OCKSÅ: Putins största skräck pekas ut – då kan allt rasa

Foto: M. König resp O. Zarevennyi

Text: Redaktionen