SVERIGE: ”Största offensiven i svensk historia”

2022 11 02

Under en presskonferens på måndagsförmiddagen presenterar regeringen en miljardsatsning på rättsväsendet inför 2023. 

– Regeringen inleder nu den största offensiven i svensk historia mot den systemhotande organiserade brottsligheten. Redan i budgetpropositionen som lämnas till riksdagen nästa vecka gör regeringen omfattande satsningar för att stärka hela rättsväsendet och dess myndigheter för att fortsätta det offensiva arbetet mot de kriminella gängen, säger justitieminister Gunnar Strömmer (M). 

Regeringen får stöd av SD och stärker rättsväsendet med nästan fem miljarder kronor inför kommande år. 

Vill se ett paradigmskifte

Regeringen betonar att brottsligheten ska bekämpas både i Sverige och vid landets gränser. Åtgärder är nödvändiga nu, senare men också på längre sikt. Målet för polismyndigheten är att polistätheten ska öka och motsvara genomsnittet inom EU.

– Bakgrunden oerhört allvarlig, Sverige är oerhört drabbade av det ökande gängvåldet, säger justitieministern.

Regeringen vill även se ett paradigmskifte genom att ett större fokus bör hamna på brottsoffret och inte förövaren, eftersom brottsoffret ofta har hamnat i skymundan enligt justitieministern. 

Storsatsning på polisen

Säkerhetspolisen ska också tilldelas fler verktyg för att kunna hantera både in- och uthemska hot. Regeringen lyfter fram att Polismyndigheten ska växa med ungefär 10.000 anställda. Det största procentuella påslaget får Brottsoffermyndigheten.

Vidare betonas vikten av att brottsbekämpande myndigheter tilldelas fler resurser, däribland fler möjligheter till hemliga och privata tvångsmedel, nya sätt att ta brottsvinster från kriminella samt mindre sekretess mellan myndigheter. 

Fler instanser tilldelas resurser

Regeringen lyfter även fram vikten av förebyggande arbete för att stoppa ungdomskriminaliteten genom att stärka socialtjänstens arbete och föreslår även bygga ut föräldraskapsstödsprogram. Utöver detta kommer även kommuner få en tillfällig subvention av LVU-placeringar på SIS.

Utöver nämnda satsningar planeras även regeringen att tilldela utökade reusrser till Åklagarmyndigheten, Ekobrottsmyndigheten och Domstolarna. 

Budget kommer att presenteras

Justitieministern utlovar ett seriöst och effektivt arbete på bredden. Han är dock tydlig med att arbetet kan ta tid. Avslutningsvis betonar han också förslag på andra åtgärder, däribland dubbla straff för gängkriminella, visitationszoner, anonyma vittnen samt möjligheten att bryta sekretess för myndigheter.

Budgeten för miljardsatsningen kommer att presenteras den 8 november, rapporterar SVT.

Foto: Moderaterna

Text: Redaktionen


27 november 2025

JUST NU: Tjetjenien under attack

2025 11 27

Tjetjeniens huvudstad har attackerats.

En militärbas i Grozny, Tjetjeniens huvudstad, har träffats av en drönare.

Detta enligt lokala källor som publicerat videoklipp online, rapporterar ukrainska Pravda.

Drönarattack mot militärbas

Ögonvittnen har publicerat bilder och videor på sociala medier som visar rök stiga från en av byggnaderna på basområdet.

De oberoende nyhetsmedierna Kavkaz.Realii och Astra bekräftar platsen och att byggnaden verkligen skadats.

– Basen huserar det 141:a motoriserade regementet Sever (North), som är en del av det ryska nationalgardet, rapporterar kanalerna.

Varken tjetjenska myndigheter eller Rysslands försvarsministerium har bekräftat drönarattacken.

Länk till videon finns längst ner i texten.

LÄS MER: USA varnar för ryskt ”knockoutslag”

Stora störningar i regionen

– Som följd av attacken har flygplatser i Tjetjenien, Dagestan, Nordossetien och Ingushetien tillfälligt stängt, uppger tidningen.

Grozny är huvudstaden i Rysslands delvis muslimska republik Tjetjenien, som styrs av Vladimir Putins allierade, den auktoritäre ledaren Ramzan Kadyrov.

Staden rymmer flera baser för de pro-Kremlska tjetjenska styrkorna, ofta kallade kadyroviterna.

Kadyroviterna har deltagit på Rysslands sida sedan starten av den fullskaliga invasionen av Ukraina.

Samtidigt har tjetjenska frivilliga som motsätter sig Ryssland anslutit sig till striderna på Ukrainas sida och bildat flera enheter, bland annat Dzhokhar Dudayev-bataljonen.

Komplex relation

Tjetjenien är en federal republik inom Ryska federationen med viss självstyrelse, men regionen har historiskt haft en spänd relation med Moskva.

Under 1990-talet utkämpades två blodiga krig mellan tjetjenska separatister och ryska styrkor, vilket ledde till omfattande förstörelse och tusentals dödsoffer.

Sedan början av 2000-talet har Kreml stärkt sin kontroll över regionen genom stöd till lokala ledare och genom att integrera säkerhets- och försvarsstrukturer med rysk centralmakt.

Idag är Tjetjenien formellt en del av Ryssland, men stabiliteten är beroende av Moskvas fortsatta politiska och ekonomiska inflytande.

Klicka här för att se videon på attacken.

LÄS MER: Attack mot Ryssland – flygplats stängs

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen


27 nov 2025

JUST NU: Ryska fartyg tvingas tillbaka – ”har gömt sig”

2025 11 27

Rysslands Svartahavsflotta attackerades i veckan av ukrainska drönare.

Nu drar sig flera militärfartyg undan och söker skydd i hamnar på ockuperade Krym.

– Ryssland gömmer krigsfartyg i ockuperade Sevastopol efter ukrainska attacker, rapporterar RBC-Ukraine, med hänvisning till kanalen Crimean Wind.

Flyttas mellan olika platser

De fartyg som Ryssland har kvar i området organiseras nu om och flyttas mellan hamnar.

– På så sätt hoppas man skydda dem från ukrainska attacker, uppger tidningen.

Enligt de ukrainska medierna är det två stora landstigningsfartyg som Ryssland nu försöker gömma.

– Ockupanterna, som fruktar ukrainska attacker, har flyttat skepp i Sevastopols vikar under natten. Endast två stora landstigningsfartyg av Projekt 1171 finns kvar i Rysslands Svartahavsflotta, rapporterar tidningen.

– Orsk som är byggd 1968 och Nikolay Filchenkov som bygdes 1975. Den ena finns kvar i Sevastopol, medan den andra har gömts i Novorossijsk.

Tidigare attacker

Det var i tisdags som Ukraina attackerade en oljeterminal och ett stort landstigningsfartyg på Krym.

Fartyget fick allvarliga skador men sjönk inte.

– Satellitbilder dök senare upp online och visade ögonblicket då det skadade fartyget bogserades till en reparationsanläggning, uppger tidningen.

För två veckor sedan slog den ukrainska militären till mot en rysk flottbas i regionen Krasnodar, vilket ledde till att hamnen i Novorossijsk tvingades stoppa oljeexporten.

LÄS OCKSÅ: Nödrop från Moskva – “har inte hänt sen 1990-talet“

Storbritannien och Ukraina i nytt avtal

Idag kom också rapporter om att Storbritannien går in med ett nytt stöd till Ukrainas militär.

Luftvärnsdrönaren Octopus kommer massproduceras av brittiska militärindustriella anläggningar och skickas till Ukraina.

Planen är att producera flera tusen drönare per månad, där alla ska skickas som stöd till det ukrainska luftförsvaret.

– Detta är historiskt och nästa viktiga steg som kommer att möjliggöra produktionen av ukrainska drönare i Storbritannien, vilka har bevisat sin effektivitet i kampen mot ryska Shaheddrönare, deklarerar den brittiske försvarsministern Denys Shmyhal, rapporterar Kyiv Post.

LÄS OCKSÅ: Lukasjenko dundrar – ”Kan försvinna på ett ögonblick”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen