SVERIGE: ”Största offensiven i svensk historia”

2022 11 02

Under en presskonferens på måndagsförmiddagen presenterar regeringen en miljardsatsning på rättsväsendet inför 2023. 

– Regeringen inleder nu den största offensiven i svensk historia mot den systemhotande organiserade brottsligheten. Redan i budgetpropositionen som lämnas till riksdagen nästa vecka gör regeringen omfattande satsningar för att stärka hela rättsväsendet och dess myndigheter för att fortsätta det offensiva arbetet mot de kriminella gängen, säger justitieminister Gunnar Strömmer (M). 

Regeringen får stöd av SD och stärker rättsväsendet med nästan fem miljarder kronor inför kommande år. 

Vill se ett paradigmskifte

Regeringen betonar att brottsligheten ska bekämpas både i Sverige och vid landets gränser. Åtgärder är nödvändiga nu, senare men också på längre sikt. Målet för polismyndigheten är att polistätheten ska öka och motsvara genomsnittet inom EU.

– Bakgrunden oerhört allvarlig, Sverige är oerhört drabbade av det ökande gängvåldet, säger justitieministern.

Regeringen vill även se ett paradigmskifte genom att ett större fokus bör hamna på brottsoffret och inte förövaren, eftersom brottsoffret ofta har hamnat i skymundan enligt justitieministern. 

Storsatsning på polisen

Säkerhetspolisen ska också tilldelas fler verktyg för att kunna hantera både in- och uthemska hot. Regeringen lyfter fram att Polismyndigheten ska växa med ungefär 10.000 anställda. Det största procentuella påslaget får Brottsoffermyndigheten.

Vidare betonas vikten av att brottsbekämpande myndigheter tilldelas fler resurser, däribland fler möjligheter till hemliga och privata tvångsmedel, nya sätt att ta brottsvinster från kriminella samt mindre sekretess mellan myndigheter. 

Fler instanser tilldelas resurser

Regeringen lyfter även fram vikten av förebyggande arbete för att stoppa ungdomskriminaliteten genom att stärka socialtjänstens arbete och föreslår även bygga ut föräldraskapsstödsprogram. Utöver detta kommer även kommuner få en tillfällig subvention av LVU-placeringar på SIS.

Utöver nämnda satsningar planeras även regeringen att tilldela utökade reusrser till Åklagarmyndigheten, Ekobrottsmyndigheten och Domstolarna. 

Budget kommer att presenteras

Justitieministern utlovar ett seriöst och effektivt arbete på bredden. Han är dock tydlig med att arbetet kan ta tid. Avslutningsvis betonar han också förslag på andra åtgärder, däribland dubbla straff för gängkriminella, visitationszoner, anonyma vittnen samt möjligheten att bryta sekretess för myndigheter.

Budgeten för miljardsatsningen kommer att presenteras den 8 november, rapporterar SVT.

Foto: Moderaterna

Text: Redaktionen


17 aug 26

Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2026 08 18

Räkna med fler poliser längs vägarna under veckan.

Från måndag till söndag genomför polisen en nationell trafikvecka med extra fokus på hastighetskontroller.

Insatsen genomförs i hela landet och sammanfaller med att många återvänder till jobbet och skolan efter sommaren.  

– Vi riktar särskilt fokus på miljöer där många människor rör sig – inte minst utanför skolor, förskolor och dagis. Många barn börjar gå och cykla till och från skolan i tidig ålder och det borde vara mycket angeläget för alla bilister att skapa en trygg och säker trafikmiljö för dem, säger Ursula Edström, trafikstrateg på polisen.

Helt avgörande

Att hålla rätt hastighet kan rädda liv. Fordonets hastighet har ofta en avgörande betydelse för utgången av en olycka – även i områden där hastighetsgränsen är relativt låg, exempelvis utanför skolor.

– Stoppsträckan mer än fördubblas redan vid 50 km/h. Att som fotgängare eller cyklist bli påkörd i 50 km/h kan jämföras med ett fall från tredje våningen, säger Ursula Edström.

Många struntar i hastighetsskylten

I dag kör mer än var tredje bilist för fort utanför grundskolor.

Hela 35 procent har kört fortare än 30 kilometer i timmen utanför skolor, enligt en nationell undersökning från Riksförbundet M Sverige.

– Skolor ska vara några av de tryggaste platserna i trafiken. När mer än var tredje bilist kör fortare än 30 km/tim innebär det att många barn utsätts för onödiga risker varje skoldag, säger Jacob Sidenvall, trafiksäkerhetsexpert Riksförbundet M Sverige.

ANDRA LÄSER: Putin sätter deadline – har ett år på sig

”Måste respekteras”

Undersökningen bygger på data från 7 659 fordon under morgontimmarna när barn anländer till skolan.

Risken för olyckor är extra stor när barnen återvänder till skolan. Under 2024 skadades 2 000 barn i trafiken i samband med höstterminens start, uppger Trafikverket.

Nu uppmanar M Sverige till kraftfulla insatser

– Vi vill bland annat se återkommande hastighetskontroller, fler hastighetsdämpande åtgärder och en regelbunden uppföljning av hastigheterna utanför skolor, säger Jacob Sidenvall.

Samtidigt vädjar han till bilister att respektera hastighetsgränserna.

– Hastighetsgränsen på 30 km/tim är inte satt för att underlätta trafikflödet utan för att skydda barn. Den måste respekteras.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Bästa kommunen för äldre att bo i 

Foto: Polisen

Text: Redaktionen


18 aug 2026

Jätteökning för ett parti – ny mätning är här

2026 08 18

I Demoskops senaste mätning minskade gapet mellan oppositionen och regeringen  från 7,6 till 3,7 procentenheter.

– Det är en väldig skillnad psykologiskt, i alla fall för partierna, om det är runt 8 eller 4 procentenheters skillnad mellan blocken, konstaterade Demoskops opinionschef Johan Martinsson i en kommentar till SvD.

Nu ökar gapet igen.

Och det med råge.

I en ny mätning från SVT/Verian  får oppositionen (S, MP, C och V) 53,9 procent, jämfört med Tidöpartiernas (M, SD, KD och L) 43,9 procent.

Oppositionens ledning uppgår därmed till hela tio procentenheter.

Rusar i opinionen

Ett parti utmärker sig i mätningen.

Det handlar om Centerpartiet som noterar sitt högsta stöd sedan november 2021. Partiet får 8,0 procent – en ökning med 2,6 procentenheter jämfört med Verians mätning i juli.

– Centerpartiet är sommarens stora vinnare. 2,6 procentenheter är en tydlig ökning och de tar väljare från flera håll. Framför allt från Socialdemokraterna men även från Liberalerna, säger Verians opinionschef Per Söderpalm till SVT.

Han bedömer att C-ledaren Elisabeth Thand Ringqvist har lyckats hamra in budskapet att Centerpartiet är garanten för att en S-regering inte lutar för långt åt vänster.

– Budskapet om att de vill vara oppositionens borgerliga röst har kanske gått hem hos en viss typ av mittenväljare.

LÄS OCKSÅ: Natoland kraftigt manipulerat av annat land 

Hela mätningen

Här är SVT/Verians nya mätning uppdaterad 18 augusti jämfört med juni.

🔴Vänsterpartiet                    7,7         -1,0
🔴Socialdemokraterna     30,5         -1,1
🟢Miljöpartiet                          7,7         -0,1
🟢Centern                                  8,0         +2,6
🔵Liberalerna                           1,9          -0,1
🔵Moderaterna                     17,3        +0,2
🔵Kristdemokraterna           6,2        +0,2
🔵Sverigedemokraterna   18,5        -0,4
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  53,9      
🔵🔵 M+KD+SD+L              43,9*     
 
*Liberalerna ligger under riksdagsspärren i denna mätning.
 

Foto: 

Text: Redaktionen