04 maj 26

Stormakt dundrar: ”Vi är redo för krig”

2025 03 05

Donald Trumps hårda linje mot Kina är välkänd.

Under sin första mandatperiod i Vita huset införde presidenten kraftiga tullar på kinesiska varor.

Och nu har Trump utökat tullarna.

På måndagskvällen meddelade han att tullavgifterna mot Kina höjs med 10 procentenheter till 20 procent.

Kina svarade snabbt med införa tullar på mellan 10 och 15 procent på vissa amerikanska produkter – däribland kol, naturgas, jordbruksmaskiner och bilar.

Samtidigt riktade landets handelsdepartement kraftig kritik mot Trumps upptrappning av handelskriget.

– Denna ensidiga tullhöjning från USA:s är ett allvarligt brott mo Världshandelsorganisationens regler, hävdade en talesperson för departementet.

"Redo för krig" 

Nu höjs tonläget ytterligare.

I ett inlägg på X skriver den kinesiska ambassaden i Washington att Kina är redo för krig mot USA.

– Om krig är vad USA vill ha så är vi redo att slåss till slutet. Oavsett om det handlar om ett tullkrig, handelskrig eller någon annan typ av krig.

Varnar Trump: Kommer elda på inflationen

Under veckan har Donald Trump även återinfört tullar på 25 procent på varor från Kanada och Mexiko.

Kanada har svarat med att införa 25-procentiga tullar på import av utvalda amerikanska varor värda 30 miljarder kanadensiska dollar, motsvarande cirka 218 miljarder svenska kronor.

Dessutom flaggar premiärminister Justin Trudeau för att ytterligare tullar kommer träda i kraft inom 21 dagar om USA inte backar från sina.

Den andra omgången består av 25-procentiga tullar på amerikanska varor till ett värde av 125 miljarder kanadensiska dollar, motsvarande cirka 896 miljarder svenska kronor.

Trudeau har också varnat Trump för konsekvenserna av den nya upptrappningen.

Enligt den kanadensiske premiärministern finns det ingen vinnare i ett handelskrig.

– USA:s införande av handelstullar är en väldigt dum sak att göra, sade han under gårdagen och varnade för att det kommer elda på inflationen i både USA och Kanada.

Dessutom riskerar tullavgifterna att slå hårt mot flera amerikanska och kanadensiska företag, menar Trudeau.

Donald Trump har motiverat tullarna med att Kanada inte har gjort tillräckligt för att stoppa infödet av fentanyl till USA. Ett påstående som Trudeau kallat för ”fullständigt falskt”.

Foto: Nasa

Text: Redaktionen


Glädjebesked för Tidöregeringen – siffror skjuter i höjden

2026 07 28

Nu kommer ett positivt besked för regeringen inför valet.

Regerings- och Tidöpartierna har ett tufft opinionsläge inför riksdagsvalet i september.

Men nu kommer glädjebesked för regeringen som kan stärka partiernas valspurt.

Fortsätter öka

Ekonomi och arbetsmarknad är viktiga frågor för väljarna.

Nu kommer siffror som visar att arbetsmarknaden i Sverige är på väg åt rätt håll.

Antalet sysselsatta i Sverige fortsätter att öka, visar ny statistik från SCB.

I åldern 15 till 74 år ökade antalet sysselsatta med 27 000 personer i maj jämfört med motsvarande månad förra året.

Det innebär alltså att arbetslösheten minskar.

Under maj minskade arbetslösheten till 5,2 procent för personer mellan 20 och 65 år, visar statistiken.

Ökningen av antalet sysselsatta innebär att de under maj månad uppgick till 5 309 000 personer.

Många män och ännu fler kvinnor fick nytt jobb i maj.

– Sysselsättningen ökade med 15 000 kvinnor och 12 000 män, enligt SCB.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Ryssland inför undantagstillstånd

Viktig integrationsfråga

Integrationen är också en viktig fråga inför valet, och även där kan Tidöregeringen glädja sig åt de nya siffrorna.

– Utrikes födda står för den största delen av ökningen av antalet sysselsatta med en ökning av 12 000 kvinnor och 11 000 män jämfört med maj 2025, enligt SCB.

Sysselsättningsgraden för utrikes födda ligger på 70,4 procent och är en av de viktiga integrationsfrågor som ofta diskuteras inför valet.

Bland inrikes födda är sysselsättningsgraden högre och ligger på 84,1 procent.

Den totala sysselsättningsgraden, alltså andelen sysselsatta i förhållande till befolkningen, låg på 80,4 procent i maj 2026. Det är en mycket liten ökning med 0,2 procentenheter jämfört med motsvarande månad förra året.

Arbetslösheten var i maj månad 11,2 procent bland utrikes födda och 3,2 procent bland inrikes födda.

Såväl integrationen som sysselsättningen och ekonomin lär bli stridsfrågor när valspurten närmar sig.

I en riksdagsdebatt i juni varnade Magdalena Andersson (S) för en växande arbetslöshet bland ungdomar.

ANDRA LÄSER: Tvärvänder om Ukraina – “Trodde aldrig det skulle ske”

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Historiskt besked för SD

2026 07 28

Sverigedemokraterna har nått en milstolpe som länge endast har förknippats med Socialdemokraterna.

SD kommer för första gången i partiets historia att kandidera till riksdagen, samtliga regioner och i landets alla kommuner i höstens val.

Beskedet innebär att SD och S blir de enda partierna som kandiderar överallt i årets val. Det blir också första gången sedan 2010 som ett annat parti än Socialdemokraterna kandiderar överallt i hela landet. 

”Historisk milstolpe”

Sverigedemokraterna beskriver utvecklingen som en ”historisk milstolpe” för partiet, som grundades 1988 och kom in i riksdagen 2010.

– Det här är resultatet av ett långsiktigt och målmedvetet arbete i hela vår organisation. Från att ha varit ett litet parti med representation i delar av landet är vi nu ett rikstäckande parti som möter väljarna i varje kommun, varje region och i riksdagsvalet, säger partisekreterare Mattias Bäckström Johansson.

–  Bakom den här framgången finns tusentals förtroendevalda, kandidater, medlemmar och sverigevänner som har lagt ned ett enormt arbete. Det visar både styrkan och bredden i vårt parti. Sverigedemokraterna finns idag i hela Sverige och vi är redo att ta ansvar i ännu fler kommuner och regioner efter valet, fortsätter han.

ANDRA LÄSER: Jättefartyg sjunker i Svarta havet

Beskrivs som unik möjlighet

Efter det nya beskedet bedömer Sverigedemokraterna att partiet kommer att vara representerat i hela landet.

Partisekreterare Bäckström Johansson beskriver det som en unik möjlighet för SD att få genomslag för sin politik på nationell, regional och kommunal nivå.

– Vår ambition är inte bara att finnas med på valsedeln. Vi vill vinna väljarnas förtroende och göra verklig skillnad. Målet är ett starkt valresultat och ett ökat sverigedemokratiskt inflytande i hela landet, säger han.

LÄS OCKSÅ: Teknikjättar går samman – för att försvara sig

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redationen