JUST NU: Stormakt blandar sig i Ukrainakriget
2026 05 19
Officiellt har Kina intagit en neutral hållning till Rysslands anfallskrig mot Ukraina.
Men nu kommer uppgifter som visar att stormakten har valt sida.
Kina har i hemlighet utbildat ryska soldater som därefter skickats till slagfältet i Ukraina, rapporterar Reuters med hänvisning till europeiska underrättelseuppgifter.
Beskedet innebär att Kina för första gången tagit en aktiv militär roll till stöd för den ena sidan i konflikten.
Det kinesiska utbildningsprogrammet ska enligt uppgifterna haft starkt fokus på drönarkrigföring, elektronisk krigföring, stridsvagnsoperationer och infanteristrid.
Stort skifte
Beskedet kan förändra västvärldens inställning till Kina.
– Avslöjandet intensifiera kritiken från västerländska regeringar om att Kina indirekt stöder Rysslands krigsinsats samtidigt som de offentligt presenterar sig som en medlare i konflikten, skriver analysplattformen Modern Diplomacy.
Världens största armé
Kina har världens största armé med över två miljoner soldater.
Under de senaste åren har diktaturen moderniserat sina väpnade styrkor och byggt upp en av världens största industrier för tillverkning av drönare.
Enligt de europeiska underrättelseuppgifterna ska Ryssland särskilt ha efterfrågat kinesisk expertis inom drönarkrigföring, eftersom de obemannade farkosterna dominerar slagfältet i Ukraina.
Efter utbildningen i Kina ska soldaterna ha deltagit i drönaroperationer längs hela frontlinjen i Ukraina.
LÄS MER: UPPGIFTER: Kina skickar fartyg direkt
Putin i Peking
Rysslands diktator Vladimir Putin är på väg till Kina för att träffa sin kinesiska motsvarighet Xi Jinping.
Inför Putins ankomst har både ryska och kinesiska företrädare beskrivit relationen mellan Ryssland och Kina som starkare än någonsin.
Mötet mellan Xi och Putin sker bara dagar efter USA:s president Donald Trumps besök i Kina.
LÄS OCKSÅ: Rysk minister säger emot Putin helt öppet
Foto: WiR_Pixs
Text: Redaktionen


