30 juli 2026

Storm rör sig mot Sverige

2023 08 29

En våldsam storm chockade den spanska turistön Mallorca på söndagen.

Som högst uppmätte de kraftiga vindarna 34 meter per sekund.

Stormen orsakade stora skador både på land och ute till havs.

Det brittiska  kryssningsfartyget Britannia kolliderade med ett fraktfartyg på grund av ovädret.

Flydde för livet 

61-åriga Emma Abrahamsson från Löddeköpinge upplevde stormen.  Hon är på semester i Port de Andratx som ligger i den sydvästra delen av ön.

När hon var ute och promenerade drog stormen in över semesterparadiset.

– Vi såg att det var en mörk horisont och sa att ”nu får vi vända om”, för vi hade en kvarts promenad hem. Men vi hann inte mer än två minuter så kom stolar flygande, min man fick en stor blomkruka i ryggen. Vi flydde för livet, det gick knappt att stå upp, berättar hon för Aftonbladet.

Rör sig mot Sverige

Nu rör sig det spanska lågtrycket mot Sverige.

Det uppger SVT:s meteorolog Nils Holmqvist.

Prognosen ser dock betydligt bättre ut för Sverige.

De kraftiga vindarna väntas avta när stormen rör sig norrut.

Sverige kommer troligtvis att få uppleva lågtrycket i försvagad form, men ostadigare väder väntas.

Det betonar Nils Holmqvist.  

– Bortåt mitten av veckan kommer det här lågtrycket vandra in till oss, så det kommer fortsatt vara ostadigt väder säger meteorologen till SVT.

Räkna med kyligare väder

SMHI räknar även med att lågtrycket når Sverige i mitten av veckan.

– På onsdag kommer ett nytt lågtryck in över Östersjön söderifrån. Framförallt under natten till onsdag kan det bli en del regn över Götaland och östra Svealand, möjligen med åska. Onsdagen i övrigt bjuder på mycket moln och lokala skurar, framhåller väderinstitutet på sin hemsida.

Vidare uppger SMHI att prognosen för torsdagen är något osäkrare.

– Troligtvis rör sig lågtrycket med tillhörande regnområde in över östra delar av Norrland, samtidigt som ett annat område med regn rör sig in västerifrån över Götaland.

Foto: N. Sharafutdinov

Text: Redaktionen


9 sep 26

Fiasko i ny mätning – Tidöparti tappar kraftigt

2026 09 09

Moderaterna ser ut att gå mot ett ovanligt svagt valresultat.

Det visar en ny mätning från TV4/Novus.

I undersökningen hamnar M långt under resultatet i valet 2022, då partiet fick 19,10 procent av rösterna.

Moderaterna backar med 1,3 procentenheter jämfört med Novus senaste mätning 7 september. Stödet uppgår till 16,3 procent – 2,8 procentenheter lägre än i valet 2022.

Siffran på 16,3 procent är nära Moderaternas sämsta valresultat någonsin. I valet 2002 fick M 15,2 procent av rösterna – endast 1,1 procentenheter lägre än i Novus senaste mätning.

Hit går M-väljarna

Många moderata väljare stannar dock kvar inom högerblocket.

Enligt Novus ordförande Torbjörn Sjöström tappar Moderaterna framför allt väljare till Liberalerna, vilket får stort genomslag i mätningen. Stödet för Liberalerna ökar från 4,3 till 5,8 procent.

I Novus mätning i augusti fick L endast 1,9 procent. Sedan dess har stödet ökat med hela 3,9 procentenheter.

Torbjörn Sjöström beskriver uppgången som historisk.

–  Så här snabb uppgång på kort tid har vi aldrig sett förr. Att L också nästan har tredubblat sitt väljarstöd, det är helt sensationellt, säger han till TV4.

Högsta noteringen sedan 2014

Även Miljöpartiet går starkt framåt.

MP ökar med 1,0 procentenheter till 8,8 procent – partiets bästa notering sedan 2014 i en mätning från Novus.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Ukraina har sagt ja till Putinallierad 

Hela mätningen

Här är Novus nya mätning uppdaterad 9 september jämfört 7 september:

🔴Vänsterpartiet                    7,5          -0,3
🔴Socialdemokraterna     26,6          -0,4
🟢Miljöpartiet                          8,8         +1,0
🟢Centerpartiet                      7,8         +0,1
🔵Liberalerna                           5,8         +1,5
🔵Moderaterna                     16,6         -1,3
🔵Kristdemokraterna           6,4         +0,4
🔵Sverigedemokraterna   19,3         -0,4
 
🔴🟢 S+V+MP+C                 50,7         +0,4
🔵🔵 M+KD+SD+L              48,1         +0,2

 

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Jättebesked för Sveriges ekonomi

2026 09 10

Svensk ekonomi går starkt.

Det visar nya siffror från EY, ett av världens största revisons och rådgivningsföretag.

I den nya rapporten European Economic Outlook fastlår EY:s europeiska chefsekonom och ekonomianalytiker att Sveriges ekonomi växer dubbelt så snabbt som euroområdet.

– Under andra kvartalet växte svensk ekonomi med 3,2 procent i årstakt, vilket var en av de högsta tillväxttakterna i EU. Under första kvartalet ökade samtidigt investeringarna med 5,7 procent i årstakt, en av de högsta nivåerna i Europa, framhåller analytikerna.

”Påverkas minst”

Enligt rapporten väntas svensk ekonomi växa med 2,5 procent i år. Detta i ett läge där konflikten i Mellanöstern slår hårt mot flera europeiska ekonomier.

– Konflikten i Mellanöstern är Europas största ekonomiska risk just nu, men Sverige hör till de ekonomier som påverkas minst visar vår senaste makroekonomiska rapport. Fallande energipriser, ökad inhemsk efterfrågan och försvarsinvesteringar driver tillväxten, säger Magnus Kuchler, Sverigechef på EY.

LÄS MER: Handelsbanken: Ekonomin växlar upp

Ökar i Sverige – bromsar i Europa

Investeringarna ökar i Sverige, samtidigt som utvecklingen går åt motsatt håll i stora delar av Europa. Inom euroområdet sjönk investeringstillväxten till 1,6 procent i årstakt under andra kvartalet, rapporterar Ey.

Sverige går mot strömmen – investeringarna ökar vilket får stort genomslag i ekonomi.

Ey:s analytiker pekar på att energipriserna har fallit med 13,4 procent sedan februari, vilket markerar den största nedgången i Europa. Samtidigt har Riksbanken, till skillnad från den europeiska centralbanken ECB, lämnat styrräntan oförändrad.

– Europas svaga investeringar har blivit ett tillväxtproblem. Sverige går mot strömmen, drivet av inhemska investeringar, offentliga satsningar och ett kostnadsläge med lägre inflation, räntor och energipriser än i omvärlden. Det ger svenska företag ett försprång, säger Magnus Kuchler.

LÄS OCKSÅ: Ryssland gör jättedeal i Asien

Foto: Marcusoscarsson.se

Text: Redaktionen