Storm drar in över Sverige

2024 08 23

Stormen Lilian är på väg att dra in över Sverige och resten av Norden.

På de brittiska öarna har det utfärdats gul varning och under morgonen har ovädret ställt till stora problem i framför allt Skottland och England.

– Kraftiga regn spred sig österut över natten, med cirka 30 millimeter registrerade i norra Wales, rapporterar BBC.

Nu är det dags för Sverige.

– Under dagen tilltar syd- och sydväst vinden, från sena eftermiddagen eller kvällen allmänt blåsigt med upp till hårda vindbyar, framhåller SMHI i en färsk prognos och tillägger:

– Vid Västkusten mycket hårda byvindar, lokalt möjligen upp till stormbyar.

Gul varning på västkusten

Ovädret bedöms slå mot Norden under fredagseftermiddagen.

En direkt följd av “Lilians” framfart är översvämningar på stora delar av västkusten.

Av den anledningen har SMHI gått ut med en gul varning för höga flöden.

– Vattenståndet stiger fredag eftermiddag i samband med hård vind, varnar SMHI.

Varningen gäller från och med klockan 17.00 till 23.00 från Strömstad till Göteborg.

Byggnader kan översvämmas

Enligt SMHI finns det risk att byggnader översvämmas.

Även kajer, bryggor och vägar riskerar att hamna under vatten.

Under fredag eftermiddag stiger vattenståndet och kulminerar under kvällen på 90-100 cm i RH 2000, skriver myndigheten.

– Högst nivåer i utsatta områden som t.ex. vikar och fjordar.

Värst för Norge

Gul varning för kuling har även utfärdats i Kattegatt och Skagerrak.

Det är dock inte Sverige som kommer att vara värst drabbat.

– Det kommer att bli regnigt och blåsigt, men det är framför allt Norge som kommer att drabbas av det här, säger meteorologen Josefine Qvarnesjö-Bergstedt från Stormgeo till Expressen.

Blir bättre i helgen

Ovädret drar vidare under natten till lördag då regnet fortsätter norrut över Norrland och följs sedan upp av ett uppsprickande molntäcke.

– Det blir dock blåsigt med upp till hårda byvindar från väst eller sydväst, och på kalfjället kortvarigt hård vind, spår SMHI

– Från södra Norrland och söderut väntas en hel del sol, även om morgonen kan vara molnig. Allmänt 16-22 grader.

Foto: N. Sharafutdinov

Text: Redaktionen


TYSKLAND HÄVDAR: Stort genombrott i Ukraina – inom två dagar

2025 05 11

Tysklands nya förbundskansler Friedrich Merz tror att en vapenvila i Ukraina kan träda i kraft inom två dagar.

Det rapporterar den tyska Bild.  

– Jag har stort hopp om att det kommer att nås en överenskommelse om eldupphör i Ukraina i helgen, säger Merz enligt tidningen.

– Med tanke på den tre dagar långa vapenvilan som Ryssland utlyst finns det stor chans att den kommer att förlängas till 30 dagar och att förhandlingar om ett fredsavtal sedan kan inledas, fortsätter förbundskanslern.

Vidare meddelar Merz att han skrivit under ett förslag om eldupphör tillsammans med Frankrikes president Emmanuel Macron, Polens premiärminister Donald Tusk och den brittiske premiärministern Keir Starmer.

– Det är i stort sett identiskt med det amerikanska förslaget. Vi hoppas verkligen att detta också kommer att accepteras av den ryska sidan, säger förbundskanslern och tillägger:

– Bollen ligger helt och hållet hos Moskva.

Zelenskyj ger besked om toppmötet

Samtidigt meddelar Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj att Ukraina ska anordna ett toppmöte med flera europeiska ledare på lördag.

– Vi förbereder oss för att träffa ledarna i ”Koalitionen av villiga länder”, säger Zelenskyj i ett uttalande.

Koalitionen består av ett 30-tal länder som arbetar för en hållbar fred i Ukraina. Sverige är ett av flera Natoländer i gruppen. USA tillhör inte koalitionen.

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


Varning utfärdas till Swish-användare

2025 05 11

Swish-användare får nya bedrägeri-sms.

Bedrägerivågen fortsätter i Sverige.

Nu utfärdas en varning till Swish-användare.

Meddelanden dyker upp från en avsändare under namnet “Tryggkund” som uppmanar till att uppdatera Swish genom att klicka på en länk.

Det rör sig dock om bedrägeriförsök – och den som får den här typen av sms bör iaktta stor försiktighet och inte följa några uppmaningar eller klicka på länkar, rapporterar Råd & Rön.

Så lyder meddelandet

Så här lyder meddelandet som skickas ut från avsändaren “Tryggkund”:

– Glöm inte att uppdatera din Swish. För att kunna fortsätta använda Swish inom Sverige och Norden, besök (infogad länk).

Länken i fråga leder till “Tryggkunds” sida, där bedragarna sedan försöker komma över det tilltänkta offrets känsliga uppgifter för att lura personen på pengar.

Anmäl, radera

Den som får den här typen av meddelande bör alltså anmäla det direkt.

Om man följt uppmaningar gör man rätt i att direkt ta kontakt med banken och polisen, annars ska meddelandet raderas eller anmälas, och inga uppmaningar ska följas.

Swish varnar

Swish förklarar via sin webbsida att de inte skickar ut några meddelanden av den här sorten.

– Det förekommer bedrägerier i form av mejl och sms där avsändaren utger sig för att vara Swish, förklarar Swish.

– Vi på Swish kontaktar aldrig våra användare via sms, mejl eller telefon. Var vaksamma och klicka aldrig på några länkar. Anmäl händelsen om du har blivit utsatt och kontakta din bank vid frågor.

Kan rapporteras

Bedrägerier är alltjämt ett omfattande problem i Sverige.

Swedbank förklarar att det finns ett nummer som falska sms kan anmälas till.

– Visste du att du kan rapportera fejk-sms? Du gör det genom att vidarebefordra dem till 7726 - ett gemensamt nummer för alla svenska telekomoperatörer, meddelar banken.

– Hjälp dem stoppa bedragarna och att sms:et inte sänds till fler personer.

Bedragarna kommer hela tiden på nya metoder – och privatpersoner gör rätt i att iaktta stor försiktighet vad gäller sms, mejl och samtal från okänd eller suspekt avsändare.

Foto: Swish

Text: Redaktionen