30 mars 2026

Storm drar in över Sverige

2024 08 23

Stormen Lilian är på väg att dra in över Sverige och resten av Norden.

På de brittiska öarna har det utfärdats gul varning och under morgonen har ovädret ställt till stora problem i framför allt Skottland och England.

– Kraftiga regn spred sig österut över natten, med cirka 30 millimeter registrerade i norra Wales, rapporterar BBC.

Nu är det dags för Sverige.

– Under dagen tilltar syd- och sydväst vinden, från sena eftermiddagen eller kvällen allmänt blåsigt med upp till hårda vindbyar, framhåller SMHI i en färsk prognos och tillägger:

– Vid Västkusten mycket hårda byvindar, lokalt möjligen upp till stormbyar.

Gul varning på västkusten

Ovädret bedöms slå mot Norden under fredagseftermiddagen.

En direkt följd av “Lilians” framfart är översvämningar på stora delar av västkusten.

Av den anledningen har SMHI gått ut med en gul varning för höga flöden.

– Vattenståndet stiger fredag eftermiddag i samband med hård vind, varnar SMHI.

Varningen gäller från och med klockan 17.00 till 23.00 från Strömstad till Göteborg.

Byggnader kan översvämmas

Enligt SMHI finns det risk att byggnader översvämmas.

Även kajer, bryggor och vägar riskerar att hamna under vatten.

Under fredag eftermiddag stiger vattenståndet och kulminerar under kvällen på 90-100 cm i RH 2000, skriver myndigheten.

– Högst nivåer i utsatta områden som t.ex. vikar och fjordar.

Värst för Norge

Gul varning för kuling har även utfärdats i Kattegatt och Skagerrak.

Det är dock inte Sverige som kommer att vara värst drabbat.

– Det kommer att bli regnigt och blåsigt, men det är framför allt Norge som kommer att drabbas av det här, säger meteorologen Josefine Qvarnesjö-Bergstedt från Stormgeo till Expressen.

Blir bättre i helgen

Ovädret drar vidare under natten till lördag då regnet fortsätter norrut över Norrland och följs sedan upp av ett uppsprickande molntäcke.

– Det blir dock blåsigt med upp till hårda byvindar från väst eller sydväst, och på kalfjället kortvarigt hård vind, spår SMHI

– Från södra Norrland och söderut väntas en hel del sol, även om morgonen kan vara molnig. Allmänt 16-22 grader.

Foto: N. Sharafutdinov

Text: Redaktionen


3 april 2026

JÄTTEHÖJNING: Så högt blir bensinpriset i Sverige nästa vecka

2026 04 04

Bensinpriset förväntas skjuta i höjden.

Bensinpriset väntas stiga kraftigt inom de närmaste dagarna.

Redan nästa vecka kan pris vid pump passera 20 kronor litern, rapporterar TV4.

Dramatisk ökning

Oroligheterna i Mellanöstern, och framför allt kriget i Iran, har fått oljepriset att rusa till nivåer som inte setts sedan 2008.

Råoljan har klättrat över 140 dollar per fat – en dramatisk ökning jämfört med drygt 70 dollar innan konflikten bröt ut.

Bakom uppgången ligger bland annat störningar i transporterna genom Hormuzsundet, en av världens viktigaste oljepassager.

Samtidigt räcker inte ökad produktion från andra länder för att väga upp bortfallet.

LÄS MER: Renoveringar av bostäder kan stoppas av ny regel

Snabb effekt vid pump

Prisökningarna väntas nå konsumenterna mycket snabbt – inom bara några dagar.

Och enligt råvaruanalytikern Christian Kopfer är en kraftig höjning i Sverige mycket nära.

Kopfer räknar med en kraftig prisuppgång redan under nästa vecka och bedömer att bensinpriset kan passera 20 kronor per liter.

– Det är jag helt säker på. Det är bara dagar bort, säger han till TV4.

Kontinuerlig höjning

Sedan konflikten bröt ut för en månad sedan har dieselpriset stigit med omkring sju kronor per liter, medan bensinen har blivit cirka 3,60 kronor dyrare per liter.

Såväl dieseln som bensinen höjdes på nytt för endast fem dagar sedan.

Då kom beskedet att höjningen gick över 24 kronor litern för diesel och 19 kronor för bensinen.

– Det är bland annat Circle-K som uppger att listpriserna för företagskunder höjs med 30 öre per liter diesel till 24,14 kronor per liter, rapporterar Dagens industri.

Bensinen höjdes då med 35 öre till 19,14 kronor per liter.

Enligt Kopfer krävs det inte ens en ytterligare upptrappning av konflikten för att priserna ska fortsätta uppåt.

Han menar att det räcker med att läget är oförändrat i Mellanöstern för att priserna ska fortsätta att stiga.

LÄS MER: Anstormning idag torsdag: Ica Maxi tror på rekord

Foto: E Akyurt

Text: Redaktionen


Sveriges bästa choklad utsedd – godare än Marabou

2026 04 03

Den bästa chokladen har utsetts – och det är inte Marabou.

Trots att kakaopriset på de internationella marknaderna har fallit så är chokladen i butik fortsatt dyr.

Den som vill ha den bästa chokladen på marknaden kan dra nytta av att Bäst i Test nu har undersökt saken.

Det är inte Marabou som tar priset – istället är det Fazer som utses till den bästa chokladen.

Bästa chokladen

Karl Fazer Milk Chocolate – den klassiska blåa chokladkakan – är bäst.

Det konstaterar Bäst i Test i undersökningen.

– Själva chokladkakan utgörs av fyra gånger sex bitar som lätt bryts av och som har en trevlig konsistens, med precis lagom mycket tugg. Chokladen smälter i munnen precis som man önskar att den ska, menas det.

Kommer efter Fazer

Efter Fazers klassiker kommer bland annat Marabou mjölkchoklad och Tony´s Chocolonely.

– Den som föredrar mörk choklad är kanske inget fan av att chokladsmaken är relativt mild. Älskar man mjölkchoklad så är det däremot enbart njutning att bryta av en bit Marabou och låta den upplösas i munnen.

Läs mer: Coop stoppar bröd – fler matjättar kan följa 

Råvaran billigare – men fortsatt dyrt

Efter att ha rusat tidigare har kakaopriset nu kommit ner igen.

Men den som väntar sig billigare chokladpriser får tänka om.

Matpriskollens vd och grundare Ulf Mazur säger att det kommer att ta tid innan prisfallet syns i butikerna.

– Det är svårt att få ner priserna, även om råvaran blivit billigare, säger han till DN.

“Vi har vant oss”

Choklad har under de senaste åren varit dyrare än någonsin.

Sedan år 2020 rör det sig om en ökning på 114 procent.

Kakaon är billigare än på tre år.

Men, säger Ulf Mazur.

– Det är lätt att tro att prissänkningar bara glider igenom, men det är fortfarande kedjan som sätter priset. Det finns en risk att vi har vant oss vid en väldigt hög prisnivå på godiset.

Läs mer: Svenskar skyndar till banken – alla vill ha samma lån

Foto: Tetiana Bykovets

Text: Redaktionen