UTRIKES: Storbritanniens nästa premiärminister

2022 09 05

Liz Truss, 47, blir ny Tory-ledare och Storbritanniens nästa premiärminister.

Det står klart efter att Truss besegrat motkandidaten, Storbritanniens tidigare finansminister Rishi Sunak, i dagens omröstning. 

En majoritet av regeringspartiet Tories drygt 200 000 medlemmar röstade fram Truss till partiets nya ledare och efterträdare till landets premiärminister Boris Johnson.

Flera ministerposter 

Liz Truss har under drygt ett år innehavt  posten som Storbritanniens utrikesministern. Hon tillträdde i september 2021.

Tidigare har Liz Truss varit utbildningsminister, miljöminister och justitieminister. 

Som utrikesminister har hon arbetat med att försöka utvidga Storbritanniens globala räckvidd efter Brexitförhandlingarna. 

Landet har försökt omarbeta sin roll i världspolitiken efter EU-uttåget 2017.

Efter Rysslands invasion av Ukraina har Truss tillsammans med Boris Johnsson varit ansiktet utåt för Storbritanniens starka stöd till Ukraina.

Sänkt skatt

Hennes inrikespolitik kopplas till ett klassiskt högerbudskap. Framför allt i ett ekonomiskt avseende. 

Truss har betonat att sänkta skatter ska rädda folks vardagsekonomi i en allt tuffare vardag. Hon vill  sänka bolagsskatten, inkomstskatten och momsen på el och bränslen.

I sin valkampanj har hon riktat skarp kritik mot  Rishi Sunaks politik under hans tid som finansminister. Truss har kritiserat honom för skattehöjningar och lovar att avskaffa den planerade höjningen av bolagsskatten från 19 procent till 25 procent.

Truss har även konstaterat att  hon hoppas kunna åstadkomma den största förändringen i Storbritanniens ekonomiska politik på 30 år.

Källa: Britannica

Foto: UK Parliament

Text: Redaktionen


14 september 2026

Många får samma samtal just nu – lägg på direkt

2026 09 14

Konsumentverket, polisen och Finansinspektionen har varnat för samma sak.

Investeringsbedrägerier.

Miljontals svenskar har olika typer av fonder som sparande, andra föredrar aktier eller till och med kryptovalutor som sparform.

Samtidigt genomför illasinnade aktörer bedrägerier som går ut på att lura tilltänkta offer på sina pengar genom att erbjuda potentiella investeringar.

Förlorade pengar

Två män på Kungsholmen har blivit av med totalt 1,7 miljoner kronor på investeringsbedrägerier, rapporterar Mitt i.

Den ena klickade på en annons, och den andra blev uppringd och övertalades att investera i en kryptovaluta.

Troligen lyckades bedragarna senare fjärrstyra mannens dator.

– Det har blivit allt vanligare och vi har flera ärenden i närtid som sticker ut där äldre personer på Kungsholmen har lurats på stora summor, säger kommunpolis Ola Åkesson.

Ofta telefonsamtal

Konsumentverket konstaterar att ett investeringsbedrägeri ofta börjar med ett telefonsamtal från någon som erbjuder en lönsam investering. 

Bedragarna arbetar ofta långsiktigt, och försöker bygga upp ett förtroende genom att ställa frågor och besvara det tilltänkta offrets frågor.

– Ibland får du även en inloggning där du ser hur värdet stiger. Detta är manipulerat för att skapa trygghet och övertyga om att du ska sätta in mer pengar, förklarar myndigheten.

Den som vill undvika denna typ av bedrägerier bör direkt lägga på luren när ett sådant samtal kommer.

Läs mer: 1 500 kronor dyrare – kalldusch för Iphone-användare

192 aktörer

Hittills under 2026 har Finansinspektionen varnat för 197 aktörer som misstänks ligga bakom investeringsbedrägerier.  

– Bedragarna använder alltmer avancerade metoder för att få sina erbjudanden att framstå som seriösa, säger myndighetens konsumentskyddsekonom Moa Langemark.

Polisens uppmaningar

Polisen har flera punkter att följa:

- Acceptera aldrig att någon tar kontroll över din dator genom ett fjärrstyrningsprogram.

- Kontrollera i Finansinspektionens företagsregister att företaget existerar och har nödvändiga tillstånd och registreringar.

- Kontrollera att företaget inte finns på Finansinspektionens varningslista.

Läs mer: Trädgårdsbolag i konkurs – ”Fruktansvärt”

Foto: T. Repin

Text: Redaktionen


14 september 2026

Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2026 09 14

Polisen sätter in extra kontroller under hela veckan.

Med start idag den 14 september kommer extra hastighetskontroller genomföras längs de svenska vägarna i hela landet. Satsningen gäller veckan ut.

– En vanlig missuppfattning är att polisens roll i trafiken är att bötfälla så många som möjligt, säger Ursula Edström, trafikstrateg vid polisen.

– Det stämmer inte – vi är där för att förebygga olyckor och rädda liv. Det är också anledningen till att vi berättar i förväg om hastighetskontrollerna

Här ligger fokus

Under årets inledande sex månader omkom 76 personer i vägtrafikolyckor i Sverige, enligt statistik från Transportstyrelsen. Vägar med högre hastigheter är överrepresenterade i den statistiken.

Därför kommer polisen särskilt fokusera på vägar med hastighetsbegränsningar från 70 kilometer i timmen och uppåt under veckans utökade kontroller. Målet är att svenska bilister ska sänka hastigheten och hålla sig inom lagens ramar.

– Dock är det fortfarande många som underskattar vad några fåtal kilometer i timmen kan få för konsekvenser vid en olycka. I en frontalkollision är risken stor att dödas om man kör fortare än 80 kilometer i timmen, säger Ursula Edström.

Läs också: Stor bank höjer räntan

Räddar 20 liv varje år

Hastigheten har en avgörande faktor för utgången av en eventuell kollision, menar Trafikverket. Det är en av anledningarna till den stora satsningen på fartkameror längs svenska vägar.

– Trafiksäkerhetskamerorna som finns utplacerade längs de statliga vägarna räddar cirka 20 liv årligen. Dessutom räddas fler än 70 personer från att bli allvarligt skadade, säger Maria Krafft, trafiksäkerhetsdirektör på Trafikverket.

– Kamerorna är placerade där de gör mest nytta för att sänka hastigheten på de vägar där vi har höga hastigheter och risken för olyckor är stor

Nationella trafikveckan

Polisen genomför flera trafiksäkerhetsveckor varje år.

Förutom hastighetskontroller kan fokus för kontrollerna vara exempelvis nykterhet, brott på väg och yrkestrafik.

Kontrollerna är också en del av en större satsning på kontroller inom hela EU.

Läs mer: Ryssland går om USA

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen