Storbritannien skickar krigsskepp

2023 12 24

Storbritannien är på väg att skicka ett krigsfartyg till Sydamerika.

Under den senaste tiden har oro framkommit för att en ny konflikt ska växa fram i världen.

Det är i Sydamerika som en situation har eskalerat på ett sådant sätt att närliggande länder är redo att agera.

Venezuela befinner sig i gränskonflikt med Guyana, och nu är Storbritannien på väg att skicka ett krigsskepp till regionen.

Det rapporterar BBC.

Visar stöd

Det är för att visa militärt och diplomatiskt stöd som Storbritannien nu agerar.

Det brittiska försvarsdepartementet har bekräftat att fartyget HMS Trent kommer att stationeras i regionen efter jul.

Fartyget har under den senaste tiden befunnit sig i Karibien i jakt på droghandlare, men skickas nu till Sydamerika efter det att Venezuela hotat att annektera en del av Guyana.

Uttalar sig

En talesperson för det brittiska försvarsdepartementet har förklarat att man har en tydlig plan.

– HMS Trent kommer att besöka den regionala allierade och samväldespartnern Guyana senare denna månad som en del av en serie uppdrag i regionen under hennes Atlantic Patrol Task.

Samtidigt har representanter för utrikesdepartementet meddelat att man fortsätter stötta Guyana.

– Storbritannien kommer att fortsätta att arbeta med partners i regionen, liksom genom internationella organ, för att säkerställa att Guyanas territoriella integritet upprätthålls.

Stora spänningar

Det råder fortsatt stora spänningar i regionen då Venezuela menar sig ha rätt till anspråk på den Guyanska regionen Essequibo.

Venezuela har genomfört en folkomröstning och Guyana har beskrivit landets agerande som steg mot annektering och ett existentiellt hot, rapporterar CNN.

Flera länder i regionen, däribland Brasilien, är redo att agera i fall konflikten eskalerar.

Presidenten tydlig

Guyanas president Irfaan Ali har gjort det tydligt att man kommer att försvara territorium vid eventuell militär konflikt.

– Vi gjorde det mycket klart att Guyana inte är angriparen, Guyana söker inte krig, säger han.

– Men Guyana förbehåller sig rätten att arbeta med alla våra partners för att säkerställa försvaret av vårt land.

Foto: A. Holmes

Text: Redaktionen


JUST NU: Natostyrkor har bordat fartyg

2025 09 17

Tyska specialstyrkor har genomfört en insats mot ett 75 meter långt lastfartyg.

Fartyget, som seglar under flagg från Saint Vincent och Grenadinerna, bordades när det befann sig i slussen i Kielkanalen. Fartyget har genomsökts och dykare har undersökt båtens skrov, rapporterar Der Spiegel. 

Tysk polis misstänker att fartyget har spionerat på landets kritiska maritima infrastruktur.

I slutet av augusti uppges besättningen ha skickat upp en drönare vars syfte var att ”spionera och ta bilder”.

Rysk besättning

Majoriteten av besättningen består av ryska medborgare och samtliga är gripna. De misstänks för att ha ”förebyggt hot mot Tysklands kritiska maritima infrastruktur” samt för ”spionage i sabotagesyfte och säkerhetshotande avbildning”, uppger Der Spiegel.

På väg mot Finland

Fartyget hade lämnat Rotterdam och var på väg mot Finland, rapporterar Iltalehti.

Fartygets destination ska ha varit hamnen i finska Euraåminne, enligt Marine Traffic, en global underrättelsesajt som spårar fartygsrutter.

LÄS MER: Trump riktar uppmaning till Zelenskyj – och hela Europa

Del av skuggflottan?

Det är oklart om fartyget är en del av den ökända ryska skuggflottan.

Fartygen i den ryska skuggflottan seglar under falsk flagg för att undvika västvärldens sanktioner. Putinregimen använder i synnerhet skuggflottan för att transportera rysk olja till handelspartners.

Snittåldern på oljefartygen i skuggflottan har ökat från 8,9 till 16,6 år efter den ryska invasionen av Ukraina. EU-ledare har länge varnat för att fartygen kan orsaka olyckor med ödesdigra konsekvenser för miljön.

Malte Humpert är grundare av tankesmedjan The Arctic Institute och journalist vid den norska tidskriften High North News. Han berättar att fartygen i skuggflottan ofta är dåligt försäkrade och har vid flera tillfällen stängt av sina transpondrar, vilket innebär att de inte syns för andra fartyg.  

– Det är inte säkert, man måste veta var de befinner sig. Det har förekommit fall där fartyg har kolliderat eftersom de inte synts på andra fartygs radar, säger experten till Dagbladet.

LÄS MER: Kina slår till mot USA:s guldägg: stoppa alla beställningar 

Foto: Nato

Text: Redaktionen


Björn Borg hittades livlös – berättar själv

2025 09 17

Tennisikonen Björn Borg, 69, vann elva Grand Slam-titlar innan han plötsligt avslutade karriären vid 26 års ålder.

Nu berättar han själv om de tuffa åren efter karriären.

I självbiografin ”Hjärtslag” berättar Borg att han tampades med allvarliga drogproblem i flera år.

– Första gången jag provade på kokain fick jag en lika stor kick som jag en gång fått av tennisen, skriver Borg i boken enligt Expressen.

Hittades livlös

Borgs drogproblem eskalerade under 1980-talet. År 1989 hittade hans dåvarande hustru Loredana Bertè honom livlös. Hustrun försökte återuppliva honom men misslyckades. Det hela slutade med att Borg fick föras till sjukhus med ambulans för att magpumpas.  

I boken kallar han händelsen för ”ett rop på hjälp”.

– Det som hände var att jag i kroppen hade en farlig kombination av droger, piller och alkohol som ledde till att jag blev medvetslös.

– Än i dag skäms jag bara jag tänker på den händelsen.

Kommer berätta om drogproblemen

Björn Borg kommer att medverka i SVT:s intervjuprogram ”Skavlan och Sverige” på torsdagskvällen. I programmet väntas han berätta mer om sina drogproblem.

Opererats för cancer

Björn Borg har skrivit självbiografin ”Hjärtslag” tillsammans med hustrun Patricia.

– Jag gick igenom en svåra tid, men det är en lättnad för mig att få skriva den här boken. Jag mår så mycket bättre, säger tennislegendaren till AP.

I boken skriver Borg också om sin cancerdiagnos. I början av september berättade tennisikonen att han opererats för en ”extremt aggressiv” typ av prostatacancer 

– Jag har inget just nu. Men var sjätte månad måste jag gå och kolla upp det. Den här processen är inte rolig, säger han till AP.

– Men jag mår bra. Jag klarar mig och nu mår jag mig riktigt bra, tillägger Borg.

LÄS MER: Biltema öppnar nytt – första 100 kunderna får presentkort

Foto: Henrik Mill resp Croes, Rob C. och Anefo

Text: Redaktionen