Storbritannien och Frankrike har släppt bomber

2026 01 04

Storbritannien och Frankrike har bombat ett land i Mellanöstern.

Storbritannien och Frankrike har genomfört en gemensam flygattack mot en misstänkt islamistisk militant anläggning i norra Syrien.

Detta i vad försvarsmyndigheterna beskriver som ett led i kampen mot en möjlig återuppgång av Islamiska staten, rapporterar Reuters.

Gemensam luftoperation

På lördagskvällen genomförde Storbritanniens och Frankrikes flygvapen en gemensam operation mot en underjordisk anläggning i bergen norr om Palmyra i centrala Syrien.

Anläggningen tros tidigare ha använts av den islamistiska extremistgruppen Islamiska staten för att lagra vapen och sprängämnen.

Enligt försvarsministeriet i London användes precisionstyrda Paveway IV‑bomber för att slå mot flera tillfartstunnlar till den misstänkta vapendepån, och de första bedömningarna tyder på att målet träffades framgångsrikt.

LÄS MER: Donald Trump varnas – riskerar ”kaos eller kollaps”

”Står axel‑vid‑axel”

Storbritanniens försvarsminister, John Healey, underströk operationens syfte i ett officiellt uttalande.

– Denna aktion visar vår ledarskapsförmåga och vår beslutsamhet att stå axel vid axel med våra allierade för att förhindra en återuppståndelse av Daesh och deras farliga, våldsamma ideologier i Mellanöstern.

Ministern tackade också de militära styrkor som deltog i operationen för deras professionalism och mod, och betonade att attacken genomfördes utan risk för civilbefolkningen i området.

– Den här insatsen, för att stoppa farliga terrorister som hotar vårt sätt att leva, visar att våra väpnade styrkor alltid är redo att agera – både för att hålla Storbritannien säkert hemma och starkt utomlands, säger han.

Enligt brittiska regeringskällor har området runt målet varit obebott, och alla flygplan har återvänt säkert efter uppdraget.

USA bombar IS‑mål

Samtidigt har USA intensifierat sin egen kamp mot Islamiska staten.

För några veckor sedan svarade de amerikanska styrkorna på en dödlig IS‑attack mot amerikansk personal i Syrien genom att slå ut över 70 mål kopplade till IS runt om i centrala Syrien.

USA:s militära ledning beskrev insatsen som en ”mycket allvarlig vedergällning” efter att flera amerikanska soldater och en civilt anställd tolk dödats i en attack nära Palmyra i december.

LÄS MER: Skräckregim erkänner – de som protesterar har rätt

Foto: Sgt M Ammons USAF-U.S. Department of Defense 

Text: Redaktionen


27 maj 2026

Populär app slutar fungera på alla Androidmobiler

2026 05 28

Appen slutar fungera för miljontals användare.

Microsoft har meddelat att en app som har laddats ned av över 10 miljoner användare stängs ned helt och hållet.

Det handlar om en Outlook-app som nu slutar fungera för gott.

Skapades för enklare telefoner

Appen Outlook Lite stängs ned i slutet av maj, alltså nu, har Microsoft meddelat, rapporterar The Herald.

Outlook Lite är en app som lanserades 2022.

Det är en app för Android-enheter som ger användarna alla Outlook-funktioner i mindre storlek, enligt tidningen.

Outlook Lite skapades alltså för enklare mobiltelefoner med låga resurser, och hade fördelen att den fungerade även i långsammare nätverk.

Men nu slutar alltså appen att fungera helt och hållet.

Egentligen lades appen ned redan i oktober 2025 och togs bort från Google Play Store, men sedan dess har befintliga användare ändå kunnat fortsätta använda den.

Men från och med den 25 maj har den stängts ned helt.

Uppmanas använda vanliga appen

Det går förvisso fortfarande att öppna appen, men åtkomst till brevlådan har inaktiverats och appen fungerar inte längre.

Använderkonton kommer dock inte att raderas, och befintliga e-post, kalenderobjekt och bilagor kommer fortfarande att vara tillgängliga om man loggar in på den vanliga Outlook-appen, enligt tidningen.

Användare av Outlook Lite har inför stängningen av appen uppmanats att övergå till den vanliga Outlook-appen.

Nedläggningen av Outlook Lite är en av flera förändringar som har meddelats från Microsoft den senaste tiden.

LÄS OCKSÅ: Succé för Lidls reklam - i kamp med Ica-Stig

Har lagt ned Skype

Nyligen har man bland annat också meddelat att även Skype ska stängas ner helt och hållet.

– Även om Skype officiellt stängdes ner i maj förra året, hade användare fortfarande tillgång till gamla meddelanden fram till januari 2026 innan de raderades, rapporterar tidningen.

Microsoft lade ned Skype för att istället kunna fokusera helhjärtat på Teams.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Putin förödmjukad - försöker dölja pinsamhet

Foto: P Puvvukonvict

Text: Redaktionen


26 maj 2026

Klassisk choklad i konkurs

2026 05 27

En populär choklad kan försvinna.

En älskad chokladtillverkare har försatts i konkurs.

Detta kan innebära slutet för en klassisk produkt som även är älskad i Sverige.

Ekonomisk kollaps

Den traditionsrika chokladproducenten Salzburg Schokolade GmbH har försatts i konkurs efter flera år av ekonomiska svårigheter, rapporterar den schweiziska nyhetssajten Watson.

Företaget, som är starkt förknippat med de berömda Mozartkulorna genom varumärket Mirabell, har tidigare försökt räddas genom en saneringsplan – men utan långsiktig framgång.

– Enligt kreditskyddsorganisationen KSV1870 uppgår företagets skulder till cirka 7,7 miljoner euro. Omkring 300 borgenärer påverkas av konkursen, uppger nyhetssajten.

Produktionen har redan stoppats stegvis och de sista 58 anställda har sagts upp.

LÄS MER: UPPGIFTER: Marknadsekonomin på väg bort i Ryssland

Mozartkulornas framtid i fara

För många konsumenter är det just Mozartkulorna som gör företaget känt.

I Sverige är de en återkommande favorit vid högtider och gåvor, men nu riskerar den klassiska chokladen att försvinna från butikshyllorna helt.

Den klassiska chokladfabriken i Grödig i södra Salzburg har en lång och betydelsefull historia som sträcker sig tillbaka till slutet av 1800-talet.

Där har de berömda Mozartkulorna tillverkats sedan 1890 – nästan ett sekel efter att Wolfgang Amadeus Mozart gick bort.

Misslyckad saneringsplan

Företaget ansökte först om sanering redan 2021 och lyckades då undvika konkurs genom en saneringsplan.

En del av skulderna betalades, men den sista delen uteblev.

– Vi arbetar hårt för att säkerställa att produktionen av Mirabell-produkter kan fortsätta utan avbrott. Efter att noggrant ha granskat våra produktionsalternativ har vi hittat en lösning inom vårt europeiska nätverk som kommer att säkra den framtida produktionen av vårt varumärke Mirabell, uppgav Mondelez ledning i Österrike, till Euronews i fjol.

Planen föll till slut samman när tillgångarnas värde inte räckte till.

Om ingen ny lösning hittas riskerar nu ett av Europas mest kända chokladnamn att försvinna från marknaden.

LÄS MER: Jätteföretag delar ut miljoner – till varje anställd

Foto: C Proust

Text: Redaktionen