Storbritannien går till hårt angrepp mot Sverige

2023 04 05

Sverige har utvisat 1 100 brittiska medborgare sedan Storbritanniens utträde ur EU.

Det är fler än något annat land i unionen, uppger The Guardian med hänvisning till ny statistik från EU-kommissionen

Bland annat har 74-åriga Kathleen Pool, som lider av Alzheimers, fått besked om att hon måste lämna Sverige eftersom hon saknar giltiga uppehållspapper efter brexit.

”Alarmerande”

Totalt har 2 610 brittiska medborgare tvingats lämna EU-länder efter utträdet ur unionen 2020.

Sverige har utvisat 1 100 britter sedan brexit, fler än något annat land i EU.  

David Milstead, en brittisk professor i fysik som bor i Sverige, kallar siffrorna för ”alarmerande”.

Att 74-åriga Kathleen Pool tvingas lämna är särskilt upprörande, enligt David Milstead.

– De behöver ge en förklaring till varför Sverige har utfärdat cirka 50 procent av alla utvisningsbeslut i Schengenområdet till britter under 2021-22, och varför Sverige har avslagit fler uppehållsansökningar än andra EU-länder, säger han till The Guardian.

Ilskan mot Sverige hörs även från politiskt håll.

Labour-politikern Hilary Benn kallar beslutet att utvisa Kathleen Pool för ”djupt chockerande”.

Anklagas för att bryta mot avtal

Den brittiska EU-advokaten Jane Golding anser att Sverige bryter mot det utträdesavtal som upprättades mellan Storbritannien och EU efter brexit. 

Enligt utträdesavtalet har alla brittiska medborgare, som lagligen bodde i ett EU-land före brexit, rätt att stanna under resten av sina liv.

Sverige svarar

Migrationsverket har svarat på kritiken.

Myndigheten förklarar den höga siffran med att Sverige följt direktiven som upprättades efter brexit.

Brittiska medborgare i EU-länder var efter uttåget tvungna att ansöka om uppehållsstatus för att få stanna kvar i länderna.

– De vanligaste orsakerna till att avslå ansökningar är oavslutade ansökningar, sena ansökningar, ansökningar utan rimliga skäl och sökande som inte uppfyller kraven för uppehållsstatus, framhåller Migrationsverket i en kommentar till The Guardian.

David Milstead köper dock inte förklaringen.

– Sveriges uppsökningsprogram för brittiska medborgare har varit extremt svagt. Omkring 900 sena ansökningar har kommit in. Det är inte för sent att hjälpa dem, säger han till tidningen.

Foto: A. Marinkovic

Text: Redaktionen


JUST NU: Flera oväntade länder ger stöd till Ukraina

2025 07 13

Ukrainas stöd expanderar, och det från ett något oväntat håll.

Efter ett toppmöte i Kroatien den 12 juli har utrikesministrar och vice premiärministrar från flera sydösteuropeiska länder uttryckt sitt gemensamma stöd för Ukrainas framtida medlemskap i NATO.

Uttalandet släpptes gemensamt av Ukrainas presidentkansli och den kroatiska regeringen.

–Vi stödjer Ukraina på dess väg mot fullständig euro-atlantisk integration, inklusive ett medlemskap i NATO, och välkomnar en inbjudan till Ukraina att gå med när alla allierade är överens och villkoren är uppfyllda, betonar länderna enligt Kyiv Independent.

Enligt uttalandet anses NATO-medlemskap vara "det mest kostnadseffektiva säkerhetsalternativet för Ukraina."

Tydlig markering mot Ryssland

Deklarationen understryker att beslut om NATO:s framtida utvidgning enbart bör fattas av medlemsländerna själva.

– Varken Ryssland eller någon annan stat som inte är medlem i NATO har rätt att lägga in veto mot alliansens utvidgning, uttrycker länderna.

Bland undertecknarna finns företrädare från Kroatien, Kosovo, Moldavien, Montenegro, Albanien, Nordmakedonien, Rumänien och Slovenien, samt Ukrainas vice utrikesminister Andrii Sybiha.

Ryssland motsätter sig starkt Ukrainas medlemskap i NATO av flera sammanflätade geopolitiska, säkerhetsmässiga och ideologiska skäl. Ukrainas medlemskap i NATO har därför varit en av de mest kritiska frågorna i kriget mellan de två länderna.

Stöd för EU-medlemskap

Utöver NATO-frågan uttrycker länderna sitt stöd för ett framtida EU-medlemskap för Ukraina, Moldavien och de västra Balkanländerna.

– Ukrainas, Moldaviens och våra västbalkanska partners framtida medlemskap i EU är avgörande för vår regions och hela Europas långsiktiga stabilitet, säkerhet och välstånd, framhåller länderna.

Trump överväger nytt stöd till Ukraina

Nu överväger även USA:s president Donald Trump att ge Ukraina nytt ekonomiskt stöd, uppger diplomatiska källor till CBS News.

Stödet ses som en möjlig markering mot Ryssland, som nyligen genomfört sina hittills största attacker mot Ukraina. Samtidigt har Trump återupptagit den tidigare pausade vapenhjälpen.

Foto: R. Gieling

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Flera av Putins lönnmördare har skjutits

2025 07 13

Lönnmördare utsända av Putinregimen uppges ha blivit skjutna.

Ukraina har skjutit ihjäl torpeder som jobbar för den ryska underrättelsetjänsten FSB.

Det hävdar den ukrainska underrättelsetjänsten SBU på söndagen.

De skjutna ryska agenterna uppges ha legat bakom mordet på en ukrainsk underrättelseofficer i Kyiv i veckan.

Skottlossning bröt ut

Den ukrainske underrättelseofficeren Ivan Voronych blev ihjälskjuten på en parkeringsplats nära sin bostad i Kyiv den 10 juli.

Mordet skedde vid 9-tiden på morgonen, lokal tid. Ivan Voronych sköts med fem skott.

Nu har ukrainska SBU slagit till mot de ryska agenter som misstänks ligga bakom mordet, rapporterar Kyiv Independent.

Skottlossning ska ha utbrutit när SBU skulle gripa de ryska agenterna.

– I morse genomförde SBU-styrkor en gripandeoperation mot den ryska federala säkerhetstjänstens agent-och-stridsgrupp, som i förväg dirigerades till Ukraina och för tre dagar sedan mördade en SBU-officer, vår vapenbroder, överste Ivan Voronych, säger SBU-chefen Vasyl Maliuk, enligt tidningen.

”Fiendens enda utsikt är döden”

Den ryska agentgruppen hade alltså skickades alltså till Ukraina av rysk underrättelsetjänst för att utföra den operation där Voronych mördades.

Själva mordet ska ha utförts av två personer, en man och en kvinna. Dessa har följt efter Voronych och kartlagt hans schema och rutter, enligt SBU. Därefter har de fått koordinater till ett hemligt gömställe där det fanns vapen.

Efter mordet på Voronych har mördarna försökt gömma sig, men SBU och polisen lyckades fastställa att de fortfarande befann sig i Kyiv Oblast, uppger den ukrainska underrättelsetjänsten.

Och när de skulle gripas uppstod alltså skottlossning, där de misstänkta ryska agenterna sköts ihjäl.

– Jag vill påminna er om att fiendens enda utsikt på Ukrainas territorium är döden, understryker SBU-chefen Vasyl Maliuk, enligt tidningen.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen