Storbank sänker efterlängtad ränta

2024 12 13

En Sveriges två största långivare på den svenska bolånemarknaden sänker sin rörliga ränta.

Beskedet kommer mindre än en vecka innan Riksbanken ska fatta beslut om styrräntan.

Nya räntan

Det är Handelsbanken som på fredagen meddelar att den rörliga räntan sänks.

Sänkningen är på 0,25 procentenheter vilket gör att räntan nu parkerar på 4,54 procent.

– Vi sänker bolåneräntan, bekräftar Handelsbanken och fortsätter:

Vi sänker listräntan på bolån med bindningstid 3 månader, även kallad rörlig ränta med 0,25 procentenheter till 4,54 procent. 

Följer föregående bank

Den ändrade listräntan gäller från och med 13 december, det vill säga idag fredag.

Nyheten följer Skandias räntesänkning från gårdagen.

Med anledning av sjunkande marknadsräntor sänker Skandia räntan på bolån för samtliga löptider. Förändringarna gäller från och med torsdagen den 12 december, meddelade banken på torsdagen.

Sänkning väntas på torsdag

I september sänkte Riksbanken styrräntan med 0,25 procentenheter till 3,25 procent.

Allt talar för att räntan sänks ytterligare på torsdag när nästa besked kommer.

– Om inflations- och konjunkturutsikterna står sig kan räntan sänkas även vid de två återstående penningpolitiska mötena i år. En sänkning med 0,5 procentenheter vid något av dessa möten kan bli aktuell, framhöll myndigheten i september.

– Dessutom indikerar prognosen ytterligare en eller två räntesänkningar under första halvåret 2025. Styrräntan väntas därmed sänkas i en tydligt snabbare takt än vad som tidigare kommunicerats, vilket bidrar till en starkare konjunktur och en inflation nära målet.

Handelsbankens bolåneräntor just nu

Bindningstid

Listränta

Snittränta

3 månader

4,54 %

3,86 %

1 år

3,89 %

3,25 %

2 år

3,49 %

2,96 %

3 år

3,49 %

3,16 %

5 år

3,59 %

3,17 %

8 år

3,64 %

3,23 %

10 år

3,74 /

3,54 %

Skandiabankens bolåneräntor just nu

Bindningstider  Förändring i procentenheter  Listränta  Bästa ränta * 
3 mån  -0,05%  4,27%  3,27% 
1 år  -0,15%  3,83%  2,83% 
2 år  -0,15%  3,72%  2,72% 
3 år  -0,10%  3,77%  2,77% 
5 år  -0,10%  3,85%  2,85% 

Källa: Handelsbanken respektive Skandiabanken

Foto: M. Lis

Text: Redaktionen


TYSKLAND HÄVDAR: Stort genombrott i Ukraina – inom två dagar

2025 05 11

Tysklands nya förbundskansler Friedrich Merz tror att en vapenvila i Ukraina kan träda i kraft inom två dagar.

Det rapporterar den tyska Bild.  

– Jag har stort hopp om att det kommer att nås en överenskommelse om eldupphör i Ukraina i helgen, säger Merz enligt tidningen.

– Med tanke på den tre dagar långa vapenvilan som Ryssland utlyst finns det stor chans att den kommer att förlängas till 30 dagar och att förhandlingar om ett fredsavtal sedan kan inledas, fortsätter förbundskanslern.

Vidare meddelar Merz att han skrivit under ett förslag om eldupphör tillsammans med Frankrikes president Emmanuel Macron, Polens premiärminister Donald Tusk och den brittiske premiärministern Keir Starmer.

– Det är i stort sett identiskt med det amerikanska förslaget. Vi hoppas verkligen att detta också kommer att accepteras av den ryska sidan, säger förbundskanslern och tillägger:

– Bollen ligger helt och hållet hos Moskva.

Zelenskyj ger besked om toppmötet

Samtidigt meddelar Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj att Ukraina ska anordna ett toppmöte med flera europeiska ledare på lördag.

– Vi förbereder oss för att träffa ledarna i ”Koalitionen av villiga länder”, säger Zelenskyj i ett uttalande.

Koalitionen består av ett 30-tal länder som arbetar för en hållbar fred i Ukraina. Sverige är ett av flera Natoländer i gruppen. USA tillhör inte koalitionen.

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


Danmark har läxat upp USA

2025 05 10

Enligt uppgifter till The Wall Street Journal avser USA att öka spionaget mot Grönland, som tillhör det danska kungariket.

Uppgifterna har väckt starka reaktioner i Danmark. Den danska underrättelsetjänsten, PET, har konstaterat att det föreligger ett ökat hot om spionage efter att artikeln publicerats.

Nu har Danmark kontaktat USA.

Det bekräftar statsminister Mette Frederiksen.

– Det här är rykten i en internationell tidning, och som ni vet har vår utrikesminister redan haft ett samtal med USA. Självklart kan man inte spionera på en allierad, säger hon enligt nyhetsbyrån Ritzau.  

Danmarks utrikesminister Lars Løkke Rasmussen betonar att den danska regeringen har varit mycket tydlig i sin kommunikation.

– Det avgörande är att vi signalerat mycket tydligt till amerikanerna att kungarikets interna angelägenheter är kungarikets interna angelägenheter. Vi betraktar oss inte bara som en nära allierad till USA, vi är en nära allierad. Och därför kan vi naturligtvis inte tolerera om folk börjar spionera på varandra, säger han enligt TV2.

Utrikesministern betonar att det danska budskapet förmedlats till  den tillförordnade amerikanska ambassadören i Danmark, Jennifer Hall Godfrey, och att detta budskap nu sprids vidare i Washington.

Hotbild kvarstår

USA:s president Donald Trump har vid flera tillfällen framhållit att han vill se Grönland som en del av USA. Presidenten har dessutom vägrat att utesluta användning av militärt våld för att ta kontroll över världens största ö.

– För den nationella säkerhetens skull och för friheten i hela världen anser USA att ägande och kontroll av Grönland är av största vikt, har Trump utryckt på sin sociala medieplattform Truth Social.

USA har i dag en stor militär närvaro på Grönland. År 1951 ingicks ett försvarsavtal med Danmark som gav USA en betydande roll i försvaret av territoriet, inklusive rätten att bygga och upprätthålla militärbaser.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen