Storbank säger ja – viktigt för många hushåll

2024 01 22

I nästan två års tid har bankkunderna fått besked efter besked om höjda räntor.

För många hushåll passerades smärtgränsen under förra året.

– Det är anmärkningsvärt. Många har det knapert just nu, sade exempelvis Skandiabankens vd Arvid Krönmark till Aftonbladet våren 2023.

Finansinspektionens generaldirektör Daniel Barr höll med.

– Vi ser i våra studier att hushållen aldrig varit så pressade som nu. Inflation och räntorna har gjort att man behövt dra ner på konsumtion för att ha råd med sitt boende och matkostnader, sade han till SVT.

Går med på sänkning

Hushållen har vädjat om räntesänkningar. Och nu har bankerna börjat lyssna.

Efter att Riksbanken i november lämnade styrräntan oförändrad har ett flertal storbanker redan gett besked om sänkta räntor.

Nu gör en av dem det igen.

SBAB sänker sina räntor – för tredje gången på mindre än två månader.

Enligt Mikael Inglander, vd på SBAB, är det en följd av att man har hörsammat det ekonomiska läget bland svenska folket.

– Vi förstår att det senaste årets ränteuppgångar medför en hård belastning för vissa hushåll, säger han i ett pressmeddelande.

De nya villkoren gäller från och med idag.

– Vår ambition är att ha en följsamhet mellan bolåneräntor och upplåningskostnader – och samtidigt kunna erbjuda konkurrenskraftiga bolån.

En av flera

Räntesänkningen är relativt liten. Den gäller för bolån med bindningstider på 3 månader, 1 år och 2 år och parkerar på 0,05 procentenheter.

Men SBAB betonar att sänkningen ska ses i sammanhanget av att det är en av flera på kort tid.

– Detta är tredje gången SBAB sänker bolåneräntorna efter Riksbankens beslut i november, att inte höja styrräntan, framhäver banken.

Även små förändringar gör skillnad

Beskedet kommer efter en tuff höst. Även mindre räntehöjningar har påverkat nästan 20 procent av hushållen mycket negativt.

– Det kan tyckas anmärkningsvärt att så många som var femte bolånetagare med en belåningsgrad över 50 procent uppger att deras privatekonomi skulle påverkas mycket negativt av en så förhållandevis liten räntehöjning som 0,25 procentenheter, sade Linda Hasselvik, privat- och boendeekonom på SBAB, i höstas.

– Att så många riskerar att behöva använda sina sparpengar för att betala räntorna är allvarligt då det inte är ekonomiskt hållbart i längden.

Foto: M. Lis

Text: Redaktionen


JUST NU: USA:s regeringsplan har nödlandat

2025 10 15

Ett amerikanskt regeringsflygplan har tvingats nödlanda i Storbritannien.

Detta efter att en spricka upptäckts i ett fönster på planet.

USA:s krigsminister Pete Hegseth befann sig ombord. Ministern var på väg hem från ett toppmöte med Natos försvarsministrar i Bryssel.

”Är i säkerhet”

Hegseths presschef Sean Parnell bekräftar uppgifterna i ett inlägg på X.

– På väg tillbaka till USA från Natos försvarsministermöte gjorde krigsminister Hegseths plan en oplanerad landning i Storbritannien på grund av en spricka i flygplanets vindruta. Planet landade enligt standardprocedurer och alla ombord, inklusive minister Hegseth, är i säkerhet, skriver Parnell.

Hegseth har också kommenterat dramatiken. 

Allt bra. Tack Gud.  Uppdraget fortsätter! skriver han på X. 

Hotade Ryssland

Inför toppmötet i Bryssel framhöll Hegseth att USA är berett att slå till mot Ryssland – om landet inte avslutar kriget i Ukraina.

–  Om det inte finns någon väg till fred på kort sikt är USA, tillsammans med sina allierade, beredda att vidta nödvändiga åtgärder för att påföra Ryssland kostnader för sin fortsatta aggression, sade Hegseth enligt TV2.

LÄS MER: Krigsministern hotar Ryssland

Sverige ställer krav 

Sveriges försvarsminister Pål Jonson (M) har också deltagit på toppmötet i Bryssel. 

Inför mötetet uppgav Jonson att han är bekymrad över att det militära stödet till Ukraina har minskat. Enligt en rapport från Kiel Institute, har särskilt det militära stödet från Europa minskat under både juli och augusti. Det europeiska stödet sjönk med hela 57 procent under månaderna jämfört med första halvåret av 2025. 

– Vi har sett en felaktig utveckling när det gäller stödet till Ukraina. Det har minskat, konstaterarde Pål Jonson i en kommentar till SVT inför mötet.

– Vi vill se mer insatser för att förbättra och öka det finansiella stödet och de militära donationerna till Ukraina, tillade ministern.

LÄS OCKSÅ: Tyskland ger jättebesked till Ukraina |

Foto: 

Text: Redaktionen


LARMET: Jättekrasch nära – miljardsmäll för pensionssparare

2025 10 15

Stålbolaget Stegra står inför en potentiell krasch.

Stegra, som är beläget i Boden, ska tillverka klimatsmart stål med hjälp av grön vätgas i tillverkningsprocessen i stället för kol.

Men nu riskerar projektet att gå i graven.

Stegra blöder ekonomiskt, rapporterar Financial Times med hänvisning till källor med insyn. Enligt tidningen kan bolaget behöva få in 17 miljarder kronor – annars kan kapitalet ta slut inom två månader.  

Dessutom uppger en källa för tidningen att Stegras aktieägare har ”accepterat” att deras pengar är så gott som förlorade. Vidare uppger FT att bolagets styrelse har hållit krismöte om den hårt pressade finansiella situationen.

Pensionssparare riskerar jättesmäll

Aftonbladets ekonomikommentator Andreas Cervenka kallar uppgifterna för ”häpnadsväckande”.

Nu varnar han för att svenska pensionssparare kan förlora miljarder kronor om Stegra går i konkurs.  

– Stämmer uppgifterna innebär det att svenska pensionssparare går mot en ny svidande förlust på ett stort industriprojekt. AMF Pension, som förlorade 2 miljarder i Northvolt, har investerat cirka 1,8 miljarder i Stegra och är idag sjätte största ägare med lite mindre än sex procent, skriver Cervenka i en analys.

Dessutom påpekar experten att svenska staten har investerat i prestigeprojektet i Boden.

– Riksgälden har ställt ut lånegarantier på totalt 13,5 miljarder till bolaget. Hur mycket som utnyttjats är hemligt. 

LÄS MER: Priset för parkering chockhöjs

Efterfrågar nytt stöd

Stegras styrelse uppger själv att bolaget befinner sig i en ny finansieringsrunda och söker efter nytt kapital som motsvarar omkring 15 procent av den totala finansieringen av projektet. Summan beräknas till cirka 10 miljarder kronor – det vill säga sju miljarder kronor lägre än Financial Times högsta beräkning.

Stegras vd Henrik Henriksson framhåller att det gröna stålprojektet har starkt stöd från viktiga partners.

– Det starka stödet från våra grundare och huvudinvesterare, som är fast beslutna att driva detta projekt, är ytterligare ett bevis på Stegras starka affärscase. Stegra har en unik position inom den gröna stålindustrin med en stark orderbok, en konkurrenskraftig kostnadsposition och dokumenterad genomförandeförmåga, säger han till EFN.

LÄS OCKSÅ: Flera matvaror störtdyker i pris – här är hela listan

Foto: Stegra pressbild

Text: Redaktionen