Storbank säger ja – viktigt för många hushåll

2024 01 22

I nästan två års tid har bankkunderna fått besked efter besked om höjda räntor.

För många hushåll passerades smärtgränsen under förra året.

– Det är anmärkningsvärt. Många har det knapert just nu, sade exempelvis Skandiabankens vd Arvid Krönmark till Aftonbladet våren 2023.

Finansinspektionens generaldirektör Daniel Barr höll med.

– Vi ser i våra studier att hushållen aldrig varit så pressade som nu. Inflation och räntorna har gjort att man behövt dra ner på konsumtion för att ha råd med sitt boende och matkostnader, sade han till SVT.

Går med på sänkning

Hushållen har vädjat om räntesänkningar. Och nu har bankerna börjat lyssna.

Efter att Riksbanken i november lämnade styrräntan oförändrad har ett flertal storbanker redan gett besked om sänkta räntor.

Nu gör en av dem det igen.

SBAB sänker sina räntor – för tredje gången på mindre än två månader.

Enligt Mikael Inglander, vd på SBAB, är det en följd av att man har hörsammat det ekonomiska läget bland svenska folket.

– Vi förstår att det senaste årets ränteuppgångar medför en hård belastning för vissa hushåll, säger han i ett pressmeddelande.

De nya villkoren gäller från och med idag.

– Vår ambition är att ha en följsamhet mellan bolåneräntor och upplåningskostnader – och samtidigt kunna erbjuda konkurrenskraftiga bolån.

En av flera

Räntesänkningen är relativt liten. Den gäller för bolån med bindningstider på 3 månader, 1 år och 2 år och parkerar på 0,05 procentenheter.

Men SBAB betonar att sänkningen ska ses i sammanhanget av att det är en av flera på kort tid.

– Detta är tredje gången SBAB sänker bolåneräntorna efter Riksbankens beslut i november, att inte höja styrräntan, framhäver banken.

Även små förändringar gör skillnad

Beskedet kommer efter en tuff höst. Även mindre räntehöjningar har påverkat nästan 20 procent av hushållen mycket negativt.

– Det kan tyckas anmärkningsvärt att så många som var femte bolånetagare med en belåningsgrad över 50 procent uppger att deras privatekonomi skulle påverkas mycket negativt av en så förhållandevis liten räntehöjning som 0,25 procentenheter, sade Linda Hasselvik, privat- och boendeekonom på SBAB, i höstas.

– Att så många riskerar att behöva använda sina sparpengar för att betala räntorna är allvarligt då det inte är ekonomiskt hållbart i längden.

Foto: M. Lis

Text: Redaktionen


15nov2025

JUST NU: Skräcksiffror för Trump – bara 29 procent kvar

2025 11 15

Bara 29 procent av det amerikanska folket står bakom presidentens agerande.

USA har den senaste tiden genomfört ett 20-tal attacker, på order av Donald Trumps administration.

Attackerna har riktats mot fartyg från Sydamerika, som enligt presidenten används för att frakta droger till USA.

Minst 79 personer har omkommit i fartygsattackerna.

Mött stor kritik

De amerikanska attackerna, som ofta spridits med videoinnehåll av Trumps administration, är ett tydligt avsteg från den amerikanska kustbevakningens traditionella metoder för att stoppa narkotikatransporter till sjöss.

Stormaktens agerande har mött kritik från flera håll, och flera människorättsgrupper har fördömt de dödliga attackerna.

– Människorättsgrupper, inklusive Amnesty International, har fördömt attackerna som olagliga utomrättsliga avrättningar av civila. Några av USA:s allierade har uttryckt en växande oro för att Washington kan bryta mot internationell lag, uppger Reuters.

Amerikanerna står inte bakom

Nu slås presidenten också av ett sjunkande stöd bland amerikanerna.

Mindre än en tredjedel av USA:s befolkning stöder attackerna mot narkotikafartygen, enligt en opinionsundersökning som gjorts av Reuters och Ipsos.

– Endast 29 procent av amerikanerna stöder att använda USA:s militär för att döda misstänkta narkotikasmugglare utan att en domare eller domstol är inblandad. Det är en tillrättavisning av president Donald Trumps attacker i Karibien och östra Stilla havet, rapporterar Reuters.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: ”Enorma mängder” ryska bomber avslöjas

Över hälften är emot

Undersökningen genomfördes under veckan som gick, samtidigt som USA fortsätter att kraftsamla i området runt Latinamerika, och visar att över hälften av amerikanerna är emot attackerna.

– Resten var osäkra på var de stod i frågan, uppger nyhetsbyrån.

I det egna partiet är stödet större än bland Demokraternas väljare.

Hela 58 procent av republikanerna stöder attackerna, medan 27 procent är tydligt emot.

Bland demokraterna ser siffran annorlunda ut, då tre fjärdedelar motsätter sig regeringens agerande, och bara en tiondel stöder attackerna.

LÄS OCKSÅ: Rysk truppkoncentration utslagen - var på väg till Pokrovsk

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen


15nov2025

Stort glädjebesked för alla arbetssökande

2025 11 15

Arbetsförmedlingen tvingas backa och öppna upp för arbetssökande igen.

Arbetsförmedlingen har de senaste åren gått över mer och mer mot ett digitalt arbetssätt.

De fysiska mötena med arbetssökande har i stor mån ersatts med digitala möten.

Myndighetens tillgänglighet har fått stark kritik, bland annat från Justitieombudsmannen (JO).

– Arbetsförmedlingen fick under 2023 allvarlig kritik för bristande tillgänglighet och service via telefon och chatt. Efter att anmälningar om detta fortsatt att komma in har JO på nytt granskat myndighetens förmåga att leva upp till förvaltningslagens krav i dessa avseenden, uppger JO, i ett uttalande.

Öppnar upp igen

Arbetsförmedlingen svänger nu och kommer att öppna upp för fysiska möten på sina lokalkontor igen.  

– Från och med 1 mars kommer vi förändra det här med en person som sitter fysiskt på ett lokalkontor och träffas fysiskt, om det är den formen som den arbetssökande och arbetsförmedlingen tycker är bäst, säger Arbetsförmedlingen regionchef Christina Storm Wiklander, till SR.

Och kritiken från både JO och många arbetssökande är det som ligger bakom den kommande förändringen.

– Vi har lyssnat på den kritiken och vi håller med. Där effektiviserar och justerar vi vår verksamhet, säger Christina Storm Wiklander.

LÄS OCKSÅ: UPPMANINGEN: Så mycket kontanter måste du ha hemma

JO konstaterar

Under de senaste åren har telefoni och chatt varit de huvudsakliga kanalerna för arbetssökande som behöver ta kontakt med Arbetsförmedlingen.

JO gör inte bedömningen att myndigheten har kommit till rätta med problemen som man fick kritik för 2023.

– JO konstaterar att Arbetsförmedlingen har haft fortsatt stora brister i tillgängligheten, bland annat har många väntat orimligt länge i telefonkö och få försök att chatta har nått fram till en handläggare, uppger granskningsmyndigheten.

– Tillgänglighetsproblemen har funnits under en lång tid och någon förbättring har inte skett sedan det tidigare kritikbeslutet.

Tillgängligheten hos Arbetsförmedlingen kommer också fortsatt följas upp av JO.

LÄS OCKSÅ: SAAB får jätteorder

Foto: Glenn Carstens-Peters

Text: Redaktionen