Storbank rusar på börsen

2024 10 17

Det har varit en bra dag för alla som äger aktier i Nordea.

Storbanken har på torsdagen släppt sin rapport för tredje kvartalet 2024.

Rapporten togs emot väl av marknaden.

Nordeas aktie stiger med sex procent på Stockholmsbörsen.

Det rapporterar Dagens industri.

Släppte rapport

Här är de viktigaste punkterna från Nordeas rapport:

- Sammantaget ökade intäkterna med 2 procent

- Avgifts- och provisionsnettot ökade återigen, upp 4 procent

- Nettoresultat av försäkrings­verksamhet var fortsatt stabilt och nettoresultat av poster till verkligt värde förbättrades med 26 procent

- Nordeas avkastning på eget kapital var fortsatt mycket stark och uppgick till 16,7 procent under tredje kvartalet

Storbankens rörelseresultat kom även in betydligt bättre än väntat.

“Gör bra ifrån oss”

Nordeas vd Frank Vang-Jensen är glad över rapporten.

– Vi fortsatte att göra bra ifrån oss under tredje kvartalet. Lönsamheten var fortsatt på en god nivå och vår avkastning på eget kapital har klart överstigit 15 procent de senaste åtta kvartalen, säger han.

– Affärsvolymerna var stabila och kundaktiviteten god, vilket bidrog till en intäktsökning jämfört med samma kvartal i fjol.

“Det ljusnar”

Nordea reflekterar även över situationen på bostadsmarknaden.

– Det var fortsatt trögt på de nordiska marknaderna för bolån och företagslån. Samtidigt ökade efterfrågan på nya lånelöften igen, vilket tyder på att läget på bostadsmarknaderna ljusnar, framhåller storbanken.

Sänkningar väntas

Nordea fortsätter.

– Inlåningen från privatkunder och företag ökade med 2 respektive 9 procent på årsbasis. Det förvaltade kapitalet ökade med 15 procent och nettoflödet för Norden uppgick till 4,2 md euro under kvartalet.

Detta efter ett par skakiga år på bostadsmarknaden.

Marknadsexperter ser nu flera räntesänkningar från Riksbanken framför sig.

Den tesen fick ytterligare stöd när Statistiska centralbyrån släppte de senaste inflationssiffrorna, som visar att inflationstrycket i Sverige är ett allt mindre problem.

Foto:  J. Briscoe

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryssland attackerat – 1 000 kilometer från Ukraina

2025 11 08

Ukrainska drönare har på nytt slagit till mot Ryssland.

De ukrainska “drönarsanktionerna” fortsätter.

Nu kommer uppgifter om att ryska Basjkirien – beläget omkring tusen kilometer från den ukrainska gränsen – har attackerats, rapporterar Kyiv Independent.

Ny attack

Ukrainas militära underrättelsetjänst HUR uppger att deras drönare slog till mot en viktig petrokemisk anläggning i regionen.

Ukrainska långdistansdrönare slog till mot den petrokemiska anläggningen i Sterlitamak, som förser den ryska armén och Rysslands militärindustriella komplex med bland annat flygbränsle och syntetiska polymerer.

Brand i verkstad

HUR hävdar att drönarattacken ledde till en brand i verkstaden som producerar en tillsats känd som agidol, vilken används till flygbränsle.

Republikens chef, Radiy Khabirov, har inte kommenterat den påstådda drönarattacken mot den viktiga anläggningen.

Läs mer: Sverige har bidragit till attacker mot Ryssland

Fortsätter avancera

Samtidigt kommer uppgifter om att de ryska styrkorna fortsätter att avancera i den strategiskt viktiga staden Pokrovsk – där Ukraina har haft det svårt under en tid.

– Geolokaliserade filmklipp publicerade den 6 och 7 november indikerar att ryska styrkor nyligen avancerade i nordöstra och till de östra utkanterna av Pokrovsk samt i södra Myrnohrad, öster om Pokrovsk, och norr om Myrnohrad, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of war.

Söder om Krasnyi Lyman

ISW fortsätter.

– Ytterligare geolokaliserad film publicerad den 7 november indikerar att ryska styrkor även avancerade söder om Krasnyi Lyman nordost om Pokrovsk och omedelbart norr om Myrnohrad, framhåller tankesmedjan.

– En rysk militärbloggare hävdade att ryska styrkor nådde de nordvästra, norra och nordöstra utkanterna av Pokrovsk.

Läs mer: Nytt Tomahawk-besked – direkt från Zelenskyj

Foto: A. Stutesman

Text: Redaktionen


Skräckolyckan: 50-åring började brinna på flygplats

2025 11 08

En 50-årig resenär började brinna på flygplatsen i Melbourne.

Uppgifterna om den skakande olyckan kommer på lördagen.

Qantas affärslounge på Melbournes flygplats i Australien fick evakueras på torsdagen efter att en passagerares powerbank fattat eld och gett honom brännskador, rapporterar The Independent.

Började brinna

Den 50-årige mannen väntade i loungen när enheten, som drevs av ett litiumbatteri, antändes i hans byxficka. 

Personalen dirigerade omedelbart in mannen i en dusch och skyndade ut cirka 150 passagerare ur loungen.

Passagerare som befann sig i loungen uppger att de hörde skrik och såg enheten explodera och skicka "batterisyra flygande överallt".

– De evakuerade oss eftersom röken och lukten var så stark, men jag hoppas verkligen att killen mår bra, säger en person.

Oklart skadeläge

Mannen som började brinna ska ha allvarliga brännskador på ett ben och händerna.

– När du just har bevittnat hur ett mobilbatteri börjar brinna i Qantas-loungen i Melbourne, skriver en person som bevittnade händelsen på sociala medier.

– Hoppas att mannen som fattade eld när han höll i det mår bra. Snabbt agerande av mannen som hoppade in för att hjälpa till och personalen som fick in honom i duschen och alla andra ut ur loungen.

Läs mer: Svensk fotbollsklubb går mot konkurs – efter 119 år

MSB:s uppmaningar

MSB – Myndigheten för samhällsskydd och beredskap – har en rad uppmaningar för hur man bör hantera litiumbatterier.

- Var uppmärksam på skador på batterier – ett skadat batteri har en större risk att börja brinna.

- Ladda på hårt underlag med avsedd och CE-märkt laddare. Ladda inte i till exempel sängen eller nära liknande, brännbara material.

Undvik hallen

MSB:s råd fortsätter.

- Byt ut elektrisk utrustning som har synliga skador, luktar bränt eller låter konstigt. Exempelvis trasiga elkontakter eller klämda sladdar.

- Undvik laddning i hallen. Hallen är oftast en utrymningsväg. Den bör inte blockeras.

Läs mer: “Kan kosta över 4 500 kronor” – viktig uppmaning till bolånetagare

Foto: J. Withers

Text: Redaktionen