Storbank har problem – kunder kommer inte fram

2024 10 07

Handelsbanken har just nu stora problem.

Under den senaste tiden har flera storbanker drabbats av störningar.

Såväl kunder till Nordea som Swedbank har fått problem med att använda bankernas tjänster.

Nu på söndagskvällen har även Handelsbanken drabbats.

Det rapporterar Aftonbladet.

Kommer inte fram

Det rör sig om tekniska problem men det är oklart exakt vad det är som har hänt.

Kunder kommer inte fram till varken mobilbanken eller internetbanken.

Det går heller inte att nå fram till Handelsbankens webbplats för närvarande.

Handelsbanken har ännu inte kommenterat situationen.

Drabbades idag

Tidigare på söndagen drabbades även Swedbank av liknande problem.

– Jag kan bekräfta att kunder har problem att komma in på banken. Vi jobbar på att identifiera orsaken och lösa problemet, sade Swedbanks presskommunikatör Love Liman Jacobsson till DN då.

Problemen har sedermera löst sig för Swedbank.

Även Nordea

Även Nordea har under den senaste tiden drabbats av återkommande problem.

Det har man förklarat med att det ska röra sig om överbelastningsattacker.

– Precis som andra företag utsätts Nordea då och då för överbelastningsattacker. Vår högsta prioritering är att alltid kunna betjäna våra kunder, framhåller Nordea om saken.

– Vi gör allt vi kan för att stabilisera läget samt att få våra tjänster att fungera som de ska. Ibland kan attackerna göra att nätbanken och appen tillfälligt fungerar långsamt eller ligger nere.

Allt större problem

Marc Hofmann, säkerhetschef på Nordea, förklarar.

– Våra säkerhetssystem begränsar attacken, men det kan fortfarande förekomma korta avbrott i appen och nätbanken eller att de tillfälligt fungerar långsamt, säger han.

– Vi är medvetna om att detta är en väldigt besvärlig situation för våra kunder och vi ber verkligen om ursäkt.

Det är dock oklart om dagens problem för Swedbank och Handelsbanken även har med överbelastningsattacker att göra.

Det är dock ett fenomen som blir allt mer vanligt förekommande.

Foto: J. Leupe

Text: Redaktionen


Sverige slår oväntat världsrekord

2025 05 31

Sverige är världsledande inom ett väldigt oväntat område.

Sverige är ett rikt och välmående land där vi är bra på mycket.

Men ibland är vi också världsbäst inom oväntade områden – som kanske inte är så mycket att skryta om.

Sverige ”världsbäst”

Sverige är också ett mörkt och kallt land på vinterhalvåret, och kanske är det därför vi tycker så mycket om att sova.

Forskning visar nämligen att svenska folket är världsledande – när det gäller att snooza.

Svenskar är det folk i världen som allra helst trycker på snooze-knappen när väckarklockan ringer, för att få sova i några minuter till.

Det framgår i en studie från Mass General Brigham. Svenska folket tar förstaplatsen tillsammans med amerikaner och tyskar, rapporterar forskarna.

Människor i Japan och Australien är de som snoozar minst.

Enligt studien så slutar mer än 50 procent av alla loggade sömnsessioner med att man snoozar. I genomsnitt snoozar folk i 11 minuter.

Rekommenderas inte av forskare

Forskarna menar dock att det är dåligt att snooza.

– Tyvärr stör snooze-alarmet några av de viktigaste sömnstadierna. Timmarna precis innan man vaknar är rika på snabba ögonrörelser (RAP). Att trycka på snooze-alarmet avbryter dessa kritiska sömnstadier och ger dig vanligtvis bara lätt sömn mellan snooze-alarmet, säger sömnforskaren Rebecca Robbins i ett uttalande.

Hon rekommenderar att man gör på ett annat sätt istället.

– Det bästa sättet att optimera din sömn och prestation nästa dag är att ställa in ditt alarm på den senaste möjliga tiden och sedan bestämma dig för att gå upp ur sängen när ditt första alarm ringer, säger hon.

Men många svenskar snoozar alltså väldigt mycket, till den grad att vi är ”världsbäst” på att trycka på snooze-knappen.

Svenska forskare har också tidigare hävdat att det inte är så farligt att snooza och att sömnen som helhet knappt påverkas alls, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat om.

Text: Redaktionen


JUST NU: Världskänt rockband i blåsväder

2025 05 31

Ett av världens mest kända rockband har hamnat i blåsväder.

Metallica är ett av världens mest populära band, och har i snitt över 28 miljoner lyssnare i månaden på Spotify.

Men nu har det populära heavy metal-bandet hamnat i blåsväder.

En tidigare bandmedlem riktar allvarliga anklagelser mot det ikoniska rockbandet.

Anklagar Metallica

Dave Mustaine var medlem i Metallica åren 1981-83, innan han gick vidare och blev frontfigur i det egna bandet Megadeth.

Nu anklagar Mustaine sitt forna band Metallica för plagiat, rapporterar NME.

Mustaine menar att Metallica har stulit riffet till bandets absolut största hit.

Det handlar om låten ”Enter Sandman”, som släpptes 1991 och idag har 1,7 miljarder lyssningar på Spotify.

Under sin medverkan i The Shawn Ryan Show riktar Mustaine hårda ord mot Metallica, och hävdar att riffet i ”Enter Sandman” har stulits från bandet Excel och deras låt ”Tapping Into the Emotional Void”.

– Vi [Megadeth] kanske inte är lika stora som dem. Helvete, deras största låt, ”Enter Sandman” – sök upp bandet Excel nu direkt… Sök upp deras låt, säger Mustaine.

Flera jämförelser

Det är inte första gången som Metallicas megahit ”Enter Sandman” jämförs med det betydligt mindre kända bandet Excels låt ”Tapping Into the Emotional Void”.

Jämförelser har gjorts i många år, och inte bara gällande riffet. Många anser att det finns flera likheter mellan låtarna, enligt tidningen.

Bandet Excel har till och med övervägt att stämma Metallica, men har inte gjort slag i saken.

Men nu menar alltså även den tidigare bandmedlemmen Mustaine att låten är stulen. Mustaine själv hade lämnat bandet när låten skrevs.

Anser sig orättvist behandlad

I intervjun fäller Dave Mustaine också flera andra bittra kommentarer om Metallica, bland annat om det faktum att han tvingades sluta i bandet.

– Jag har sett till att aldrig säga att jag slutade, för jag ville att folk skulle veta att jag blev orättvist avskedad och att jag inte brydde mig ett dugg, säger han, enligt tidningen.

Foto: Nainoa Shizuru

Text: Redaktionen