15dec25

Storbank går emot Riksbanken – tror på kraftig förändring för hushållen

2024 04 08

Under måndagen besökte riksbankschef Erik Thedéen Köpenhamn och Malmö.

Riksbankschefen talade hos Nordea och Malmö Börssällskap om nuvarande ränteprognos. 

Budskapet var tydligt: Inflationen går åt rätt håll, men ”riskerna för bakslag finns fortfarande kvar”.

– Inte minst skapar växelkursens utveckling osäkerhet. En svagare krona skulle kunna ge oönskade inflationsimpulser, sa Thedéen.

”Gradvisa räntelättnader”

Riksbankschefen nämnde även den geopolitiska oron, företagens prissättningsbeteende och en osäkerhet kring hur ekonomin reagerar på signaler om lägre ränta som skäl för att gå försiktigt fram med räntesänkningar.

– Osäkerheten talar för gradvisa räntelättnader som ger oss möjlighet att noga följa och analysera hur ekonomin reagerar. Det förbättrar förutsättningarna för att vi ska lyckas med att nå en stabil ekonomisk utveckling med en inflation i linje med vårt mål på 2 procent, sa Erik Thedéen.

Köper inte budskapet

Nordeas chefekonom Annika Winsth köper inte Erik Thedéens prognos om ”gradvisa räntelättnader”.

Hon tror att riksbankschefens varnande budskap handlar om att minska hushållens förhoppningar om snabba räntesänkningar. En alltför optimistisk prognos skulle kunna leda till att hushållen öppnar plånboken och shoppar loss, vilket riskerar att elda på inflationen.

Därför sprider Thedéen budskapet om att prognosen för framtida räntesänkningar är osäker, konstaterar Nordeas chefsekonom.

– Jag tror att Riksbanken känner att de vill skicka signalen till hushållen: sakta i backarna. Det är inte guld och gröna skogar runt hörnet, säger Annika Winsth till SvD och pekar på att Nordea förutspår dubbelt så många räntesänkningar som Riksbanken under året.

Storbanken bedömer att styrräntan sänks sex gånger och landar på 2,50 procent i slutet av 2024.

Den första sänkningen kommer att ske i maj, bedömer Nordeas privatekonom Anders Stenkrona.

– Nu finns en chans att ekonomiskt komma ikapp det som skjutits upp under 2023. Hushållen kan förhoppningsvis öka sitt sparande igen, fylla på sina buffertar och betala av på sina lån, säger han i ett uttalande.

Foto: M. Lis

Text: Redaktionen


Flygbolag stoppar alla resor till USA

2026 02 20

Kanadas invånare har fått nog av USA:s hårdföra politik.

Efter att Donald Trumps infört tullar mot grannlandet och hotat att göra Kanada till USA:s 51:a delstat har kanadensarnas intresse för att besöka grannlandet störtdykt.

Nu agerar flera kanadensiska flygbolag. Lågpris- och charterflygbolaget Air Transat stoppar alla flygningar till USA, rapporterar Business Insider.

Bolagets sista flygning till USA kommer att genomföras i juni. Sedan sätter Air Transat stopp för resor till grannlandet.

Det handlar om ett historiskt skifte. Tidigare trafikerad lågprisflygbolaget nio direktlinjer till och från USA.

– Denna justering är en del av en aktiv hantering av vår kapacitet. Vi fokuserar våra insatser på marknader där Air Transat är bäst positionerat, vilket gör att vi kan optimera våra resurser, säger en talesperson för bolaget.

LÄS MER: Satsar 3 000 miljarder kronor – för att klara sig utan Trump 

”Märkbar minskning”

Air Transat är ett av Kanadas största flygbolag. Under tre år i rad har bolaget utsetts till världens bästa fritidsflygbolag av forskningsinstitutet Skytrax, som årligen genomför den största passagerarundersökningen i världen.

Air Transat är inte ensamt om att stoppa flygningar till grannlandet. Den kanadensiska flygjätten WestJet har tidigare ställt in 16 direktlinjer till USA, bland annat till storstäder som Boston och Los Angeles.

– Vi såg en märkbar minskning av efterfrågan på gränsöverskridande resor under hela 2025. Med anledning av det har WestJet omdisponerat sin flotta genom att öka kapaciteten på rutter som kanadensare vill flyga, säger en talesperson för bolaget enligt Business Insider.

LÄS OCKSÅ: Arlas besked till hushållen – prisförändring i butikerna

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp J. Rosewell

Text: Redaktionen


18feb26

I MORGON TORSDAG: Ekonomisk smäll för svenska hushåll

2026 02 19

I februari har elpriserna rusat till de högsta nivåerna på två år.

De senaste dagarna har priserna dock sjunkit tillbaka.

Men under torsdagen skjuter de i höjden på nytt och dessutom blir det ännu dyrare än tidigare. Pristoppar på över fem kronor per kilowattimme väntas i tre av fyra elområden, enligt Vattenfalls sammanställning.

I det nordligaste elområdet, SE1, blir pristoppen något lägre – 4,4 kronor per kilowattimme. Värst blir det för södra elområde SE4. Där blir priset som högst 5,2 per kr/kWh och i genomsnitt 1,8 kronor per kilowattimme.

Dyrast hittills 

Claes Hemberg är energiekonom på värmepumpsbolaget Nibe. Han konstaterar att torsdagen blir en smärtsam historia för många hushåll.

 Det är samma hemska nivåer men det är dyrare, säger Hemberg till Expressen.

”Handlar om tusenlappar”

Det finns flera orsaker till den kraftiga prisuppgången, uppger Claes Hemberg.

Framför allt påverkas elpriserna av den stränga vinterkylan, men ett ovanligt stort underskott på vattenkraft, väldigt låg vindkraftsproduktion och att Finland köper mycket el från Sverige påverkar också.

Hemberg anser att situationen på elmarknaden är kritisk.

– Det handlar om tusenlappar extra som folk får betala som man inte är beredd på. Vi behöver hushåll som känner att de har råd, säger han till tidningen.

Klockslagen att hålla reda på

Enligt Vattenfalls siffror kommer elpriserna att vara som dyrast mellan klockan 07.30 och 09.45 under torsdagen.

Det kan därför vara klokt att undvika att använda produkter som drar mycket el under dessa timmar.

LÄS MER: Oväntad lösning – om Nato kollapsar

TIPS: Fem åtgärder för att hålla nere elkostnaderna

- Sänk inomhustemperaturen

- Täta fönster och dörrar

- Byt till LED-lampor

- Stäng av apparater som inte används

- Lufttorka tvätten i stället för att använda torktumlare       

Källa: Klart.se

LÄS OCKSÅ: Svensk rockfestival i konkurs

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen