JUST NU: Stora störningar påverkar tågresenärer

2022 12 07

Pendeltågstrafiken i Stockholm upplever stora störningar på grund av personalbrist.

– När det blir personalbrist måste vi sätta in ersättningstrafik och då blir det bekymmer för resenärerna, säger Andreas Strömberg, presstalesperson på SL till SVT.

Avgångarna mellan Västerhaninge och Nynäshamn samt mellan Upplands Väsby och Märsta är inställda.

Sträckorna kommer att ersättas av bussar och prognosen är att problemen kan pågå till cirka 21.45 uppger SL.

Övriga avgångar som påverkas är Uppsala-Södertälje, Märsta-Södertälje, Märsta-Nynäshamn, Bålsta-Nynäshamn och Bro-Tumba.

Nedskärning av tågvärdar

MTR pendeltåg som kör tågen betonar att störningarna i tågtrafiken handlar om nedskärningen av tågvärdar som tillfälligt stoppades i måndags .

– Vi ersätter tågvärdarna med en ny teknik på pendeltågen och enligt plan skulle vi ha gått i gång med det på ett visst antal tåg i måndags.

– Men vi fattade beslut om att gå ner i omfattning eftersom Trafikverket ska presentera ett nytt planeringssystem, säger Niklas Ekström, kommunikationsansvarig på MTR pendeltågen.

Oro för störningar i jultrafiken

Tidigare har Trafikverket rapporterat om att de kommer att börja använda nya IT-system för järnvägstrafiken i mitten på december.

Tågbolagen har uttryckt en oro eftersom de ansett att systemen inte varit tillräckligt testade och att detta därmed skulle kunna bidra till tågstörningar under julen.

– Hur stora störningarna kan bli är svårt att svara på, sa då Tobbe Lundell, presschef på SJ.

Presschef på Trafikverket, Bengt Olsson, kommenterade också risken för störningar i tågtrafiken.

– Det kan så klart uppstå saker. Men störningar i tågtrafiken är vi förberedda för varje dag. Vi känner oss trygga i att det här ska rulla.

SJ:s sajt kraschade

Det är inte bara i själva tågtrafiken som det har inträffat störningar som drabbat tågresenärer.

När SJ i början av november släppte sina julbiljetter kraschade hemsidan.

Ett dygn efteråt var sidan fortsatt drabbad av tekniska problem.

– Det har varit mycket större tryck än vi räknat med, sa då Lina Edström som arbetar på SJ:s pressjour till DN.

SJ hade 46 500 besök under den första timmen i sin app och även på SJ.se, något som kan jämföras med 6 500 besök vid motsvarande tid förra året.

Trots att SJ hade förstärkt servrarna så klarade de alltså inte trycket.

SJ har sagt att de kommer att kompensera de personer som drabbades av störningarna.

Foto: A. Mihai

Text: Redaktionen


21sep2025

JUST NU: Jättelöfte från Trump till Natoländer

2025 09 21

Donald Trump ger ett nytt löfte till allierade länder i Nato.

Donald Trump riktar en kraftfull varning till Ryssland.

Den amerikanske presidenten lovar också att hjälpa till att försvara Polen och Baltikum efter Rysslands militära upptrappning.

– USA:s president Donald Trump utfärdar en kraftfull varning och säger att han kommer hjälpa till att försvara Polen och de baltiska staterna från Ryssland i en ny våg av aggressiv rysk militär aktivitet i regionen, uppger Kyiv Post.

Svarade på fråga

Hans uttalande kom under ett möte med media på Vita husets södra gräsmatta.

Han fick frågan om han skulle hjälpa till i försvaret av Polen och de baltiska staterna om Rysslands upptrappning fortsätter.

– Ja, det skulle jag. Det skulle jag, svarade Trump, enligt tidningen.

Kommenterade kränkningen av Estlands luftrum

I fredags stoppade Nato tre ryska stridsflygplan efter att de kränkt estniskt luftrum i 12 minuter.

Trump fick också frågor om fredagens ryska kränkningar.

– Vi gillar det inte, svarade han.

Läs också: USA chockhöjer visumavgift

Estland sammankallar FN:s säkerhetsråd

Estlands utrikesdepartement sammankallar nu FN:s säkerhetsråd, för ett krismöte i veckan.

Det är första gången under de 34 år som Estland har varit medlem i FN som ett av EU:s och Natos medlemsländer officiellt har begärt ett krismöte i säkerhetsrådet.

– Genom att öppet kränka estniskt luftrum underminerar Ryssland principer som är avgörande för säkerheten för alla FN:s medlemsstater. När sådana handlingar begås av en permanent medlem av säkerhetsrådet måste de behandlas av just detta organ, skriver Estlands utrikesminister Markus Tsakhna i ett uttalande på X.

Natos artikel 4

Efter den ryska kränkningen begärde Estland samråd enligt Natos artikel 4.

I en separat men relaterad incident satte Polen in flygplan på lördagen efter att Ryssland inlett ett massivt luftangrepp mot Ukraina.

– Markbaserat luftförsvar och radarspaningssystem har bringats till högsta beredskap, bekräftade den polska militären i ett uttalande, rapporterar Kyiv Post.

LÄS OCKSÅ: Trump och Kina överens - "Ger USA kontrollen"

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen


21sep2025

JUST NU: Svenska och tyska stridsflyg har skickats upp

2025 09 21

Sverige och Tyskland har agerat gemensamt över Östersjön.

Under söndagen har ett ryskt militärplan flugit i neutralt luftrum över Östersjön.

Det tyska flygvapnet skickade upp två stridsflyg för att spåra det ryska flygplanet.

– Än en gång fick vår snabbinsatsstyrka, bestående av två Eurofighters, i uppdrag av Nato att undersöka ett oidentifierat flygplan utan färdplan eller radiokontakt i internationellt luftrum, rapporterar Reuters med hänvisning till ett uttalande från det tyska flygvapnet.

Insatsen överlämnades till Sverige

De två tyska stridsflygplanen följde det ryska militärflyget, för att sedan lämna över eskorten till Sverige.

Det ryska planet identifierades som ett spaningsplan.

– Det var ett ryskt spaningsflygplan av typen IL-20M. Efter visuell identifiering lämnade vi över eskortuppgifterna för flygplanet till våra svenska Natopartners och återvände till Rostock-Laage, uppger det tyska flygvapnet.

LÄS OCKSÅ: Svensk myndighet går emot EU - "anmärkningsvärt"

Insats i fredags

Även i fredags var det svenska flygvapnet uppe för att markera mot ryska stridsflygplan i samband med att dessa kränkte Estlands luftrum.

De svenska planen gick då upp tillsammans med amerikanska F-35:or.

Jas Gripen och F-35 mötte upp de ryska planen och följde dem tillbaka till ryskt luftrum.

Sveriges utrikesminister Maria Malmer Stenergard (M) beskrev Rysslands kränkning som ”brutal”.

– Estland har tyvärr vant sig vid att ryska plan kränker estniskt luftrum återkommande men det här var en mer allvarlig händelse, sa hon till SVT.

Medverkat på operation i Polen

I augusti medverkade det svenska flygvapnet i en operation ledd av Nato.

Under insatsen genomförde flygvapnet skarpa luftförsvarsoperationer i polskt och internationellt luftrum längs Natos östra gräns.

– Det bidraget vi har levererat är revolutionerande. Det svenska stridsflygplanet Jas 39 Gripen är en av få flygplanstyper som har förmågan att upptäcka och bekämpa dessa mål, säger Carl Bergqvist vid Luftstridsskolan, i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Butikskedja delar ut 39 miljoner till anställda efter succén

Foto: Flygvapnet

Text: Redaktionen