Stora problem på SVT

2024 02 04

SVT har drabbats av stora bekymmer under lördagskvällen i samband med Melodifestivalen.

Melodifestivalen är ett av de populäraste TV-programmen i svensk television.

På lördagskvällen visades den första deltävlingen i SVT.

Men programmet drabbades av tekniska problem under kvällen, rapporterar flera medier.

Kommer inte in

Många tittare uppger att de har haft problem med att använda Melodifestivalens app.

Ett flertal personer har hört av sig och sagt att de inte kan komma in i appen.

Appen används bland annat till att rösta på vilken låt man tycker ska vinna.

Men under lördagskvällen har många haft svårt att logga in i appen, uppger Expressen.

”Får in röster”

Enligt vad SVT själva uppger ska appen dock fungera.

Många människor har kunnat rösta under kvällen.

– Appen fungerar och vi får in röster, meddelar projektledare Anders Wistbacka på SVT, till Expressen.

”Tar längre tid”

De är dock medvetna om att flera tittare som har velat använda appen har stött på problem.

– Det kan vara så att för vissa så tar det längre tid att komma in, skriver han i ett SMS till tidningen.

Strulet med appen var dock inte det enda problemet som uppstod under kvällen.

Enligt vad SVT själva rapporterar så var det även problem med sändningen på webben i början av kvällen.

Många tittare uppgav då att de hade svårt att få igång programmet på SVT Play.

Det blev alltså en minst sagt problemfylld start på Mello-säsongen för SVT.

Men kanske var det väntat - programledaren Carina Berg poängterade inför programmet att det ofta händer att saker blir fel i samband med direktsändningar.

– Lite strul får man nästan räkna med, sade hon till DN innan första sändningen.  

De gick till final

Melodifestivalen sänds på sex lördagar från och med gårdagens deltävling, som var den första, fram till finalen i Stockholm den 9 mars.

I den första deltävlingen var det rockbandet Smash Into Pieces med låten "Heroes are calling" som fick flest röster.

Därmed kvalificerade sig bandet till finalen i Stockholm. Bandet var i final även förra året, och kom då trea.

Även artisten Lisa Ajax med låten "Awful liar" fick tillräckligt många röster för att ta sig till final.

Elisa Lindström och Adam Woods tog sig vidare till kvalomgången, medan Samir & Viktor och Melina Borglowe åkte ut ur tävlingen.

Text: Redaktionen


3 nov 2026

Lågprisjätte utmanar Biltema – öppnar 20 nya varuhus

2026 11 04

En svensk lågpriskedja går på offensiven.

En lågprisjätte storsatsar i Sverige och börjar närma sig Biltema i kampen om kunderna.

Nu planeras 20 nya varuhus på kedjans olika marknader.

Jula fortsätter att växa

Det handlar om Jula, som de senaste åren haft en stark utveckling.

Under fjolåret omsatte koncernen 12,2 miljarder kronor och under årets första fem månader ökade omsättningen.

I somras rapporterade företaget en rekordstark inledning på året, med en omsättning som fram till maj hade ökat med 500 miljoner kronor jämfört med motsvarande period året innan.

Enligt Freddy Johansson, landschef på Jula Sverige är ett brett sortiment med produkter i olika prisklasser en viktig förklaring till framgångarna.

Läs också: USA: ”Mycket nära en deal”

Planerar 20 nya varuhus

Jula har stora expansionsplaner framöver. Enligt Lennart Karlsson, vd för Jula Logistics, och Magnus Kristofersson, chef för Jula Holdingkoncernen, befinner sig företaget i en period av kraftig tillväxt.

Målet är att öppna 60 nya varuhus under de kommande tre åren.

– Expansionstakten vi nu befinner oss i gör det svårt att helt planera för framtiden. Vi har en satt treårsplan men utöver det är det svårt att veta, sade Magnus Kristofersson, till Skaraborgs Allehanda, i våras.

Planerna för nästa år är redan stora.

– Vi har en plan på en handfull ytterligare varuhus nästa år i Sverige. Vår vd har gått ut med att vi ska öppna 20 stycken totalt på alla våra marknader, varav 4–5 av dem ska öppnas i Sverige, säger Freddy Johansson till Dagens Handel.

Jula har i dag 76 varuhus i Sverige. Bland de kommande etableringarna finns Härnösand, där ett varuhus ska öppna i december, och Ystad, där öppningen förhoppningsvis blir av i mars nästa år.

Det finns dessutom planer på fler etableringar i både stora och mindre städer.

Konkurrensen hårdnar

Jula är inte ensamt om att satsa på fler butiker. Konkurrensen inom lågprishandeln växer, samtidigt som flera kedjor rustar upp sina befintliga butiker och letar efter nya etableringsmöjligheter.

Biltema och Clas Ohlson är två av de stora aktörerna på marknaden.

Även finska Puuilo med 56 butiker, planerar att ta sig in på den svenska marknaden med ett par pilotbutiker.

Men konkurrensen oroar inte Jula-chefen.

– Vi är väldigt trygga i vår affärsmodell och vårt sortiment och vårt kundmöte. Jag går inte och oroar mig. Men det är klart att det är konkurrens. Då gäller det att vässa sig och vara bra på alla delar i själva kundupplevelsen, säger Freddy Johansson till Dagens Handel.

Andra läser: Butikskedjans jättebesked: Ska öppna nästan 1 500 butiker

Foto: Biltema

Text: Redaktionen


4 november 2026

Snabbmatskedjan skulle ta över Sverige – stänger redan

2026 11 04

Den amerikanska snabbmatskedjan Five Guys kom till Sverige förra året.

Den första restaurangen slog upp dörrarna vid Sergels Torg i februari 2025. Det skulle vara startskottet för en stor expansion till den svenska marknaden.

Den amerikanska snabbmatskedjan hade planer på att öppna tio restauranger i Sverige. Fler lokaler i Stockholm skulle öppna, och kedjan skulle etablera sig i Malmö och Göteborg.

Nu stänger Five Guys en av sina tre svenska restauranger, rapporterar Realtid.

Stänger redan

Efter att den första restaurangen öppnades vid Sergels torg kom ytterligare två nyöppningar i Mall of Scandinavia och på Dragarbrunnsgatan i Uppsala.

Men bara 426 dagar efter att Uppsala-restaurangen hade premiär så stänger Five Guys ner den.

Anledningen är att försäljningen inte har gått som förväntat.

“Kan bli som Starbucks”

Två Five Guys-restauranger finns därmed kvar i Sverige. Frågan ställs nu om stängningen i Uppsala är ett tecken på vad som väntar framöver, eller bara en isolerad händelse.

Liknelser görs med den amerikanska kafékedjan Starbucks vars expansion till Sverige misslyckades, något som har förklarats av en redan stark kafékultur och etablerade kafékedjor.

Starbucks nådde omkring 20 kaféer i Sverige, men expansionen tappade fart och kedjan har sedermera stängt majoriteten av de svenska lokalerna.

Läs mer: “Världsrekord” – sätter stopp för Biltema

Har fått kritik

Five Guys grundades i Virginia i USA 1986. Kedjan har blivit en av USA:s största snabbmatskedjor med omkring 1 700 restauranger.

Intresset för öppningen vid Sergels torg var stort, men redan då ställdes frågor.

– Man behöver inte ta ett beslut huruvida man ska gå på McDonalds eller Max, sade varumärkesstrategen Håkan Olofsson till SvD förra året.

– Det är bara att slinka in och handla. Men Five Guys ligger så pass högt i pris att man behöver fundera lite.

Överetablerat

Olofsson sade vidare att det är “för sent, för dyrt och för fett”.

– Marknaden är redan rätt överetablerad och den här förtjusningen över att det kommer en amerikansk kedja är inte alls lika stor som när McDonalds eller Hard Rock Cafe kom till Sverige. 

Läs mer: Trump erkänner – ”Därför förlorade vi”

Foto: S. Saleem resp M. Heil

Text: Redaktionen