30 sep 26

Stora problem för Swedbanks kunder

2024 09 15

Swedbank har just nu stora problem som drabbar bankens kunder.

Många kunder har svårt att logga in på Swedbank.

Internetbanken fungerar inte som den ska, rapporterar TV4.

När kunder försöker logga in får de i stället upp ett felmeddelande.

Swedbank har ännu inte lyckats lösa problemet.

Kan inte ge besked

Enligt storbanken jobbar man just nu med att hitta en lösning.

– Vi har ett tekniskt problem som vi försöker att lokalisera, uppger bankens presstjänst, enligt kanalen.

Hur lång tid det dröjer går dock inte att svara på.

– Jag har ingen tid på när det kan vara löst, svarar presstjänsten.

Möts av felmeddelande

Kunder som har försökt logga in med hjälp av Swedbanks app har inte kunnat göra det.

I stället har de fått ett felmeddelande, enligt Expressen.

I felmeddelandet står det:

”Det har uppstått ett internt tekniskt fel. Vad god försök senare.”

Ytterligare bank har problem

Swedbank är dock inte den enda banken som har problem just nu.

Kunder hos SEB har också problem att logga in, rapporterar Aftonbladet.

Även dessa kunder möts alltså av ett felmeddelande när de försöker använda bankens tjänster.

Rekommendation till kunderna

Det är alltså oklart vad problemen hos de två storbankerna beror på.

Men enligt Swedbank så misstänker man inte att en cyberattack ligger bakom problemen.

Det finns ”inga indikationer” på det, uppger bankens presstjänst till SVT.

– Nej, utan det är ett tekniskt fel, säger man till kanalen.

Enligt presstalespersonen Åsa finns det dock en sak som kunderna kan göra för att försöka komma runt problemet.

– Jag rekommenderar våra kunder att prova att logga in flera gånger, säger hon till kanalen.

Swedbank har cirka 3,8 miljoner privatkunder i Sverige, uppger banken på sin hemsida.

Swedbank har även verksamhet i övriga Norden och i Baltikum.

Banken bildades som Föreningssparbanken 1997 och bytte namn till Swedbank år 2006.

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


2 okt 2026

Nya däckregler införs i Sverige – börjar gälla i vinter

2026 10 03

Den meteorologiska hösten har på flera håll dröjt längre än vanligt och det kan kännas långt till vintern.

Men sedan igår, den 1 oktober, är det tillåtet att köra med vinterdäck och dubbdäck på bilen. De flesta väljer den senare varianten, enligt statistik från Trafikverket kör 54 procent av Sveriges bilister med dubbdäck.

Den som vill fortsätta med det bör göra sig medveten om att det i år införs nya regler för dubbdäck. Nu måste däcken kunna kombinera hög greppnivå med att påverka väg och miljö i mindre utsträckning.

– Dubbdäcken står inför sitt största teknikskifte på många år, säger Nils Svärd, däckexpert på bilmagasinet Vi Bilägare, till samma tidning.

Ytterligare regler 2027

De nya reglerna kallas för A+ och gäller även i Sveriges grannländer. Sedan januari 2026 måste tillverkare därför beviljas ett tillstånd för att få släppa nya dubbdäck.

Från och med januari 2027 införs dessutom ytterligare en dos av reglerna. Då måste samtliga nytillverkade däck uppfylla de nya hårda kraven.

Konkret handlar det om att tillverkarna måste anpassa konstruktion, materialval och dubbteknik. Annars kommer man inte att nå nivåerna som krävs.

– Den nya A+-regleringen markerar ett viktigt skifte för dubbdäck i Norden. För oss handlar det om att hitta rätt balans mellan trafiksäkerhet och hänsynen till vägslitage och miljö, säger Continentals däckexpert Per Linder till Däckavisen.

Andra läser: Ryssland stoppas – ”På väg mot katastrof”

Blir dyrare, men säkrare

Det stora syftet är att få säkrare och bättre däck på bilarna. Sannolikt kommer det dock ske till ett högre pris för kunderna.

– Så är det alltid när det kommer nya regler och krav på tillverkarna, det kommer att slå tillbaka mot kunderna som får högre priser. Men samtidigt får vi bättre däck och ibland kanske det kan vara värt en liten livförsäkring när det är halt ute, säger en däcktekniker som nättidningen Carup talat med.

Det kommer vara tillåtet att sälja äldre däck som redan producerats fram till 2029.

Andra läser: Vasst krav på nästa regering – ”stäng dörren”

Foto: Damir K resp E. Efre

Text: Redaktionen


3 oktober 2026

UPPGIFTER: De bildar troligtvis regering

2026 10 04

Regeringsbildningen kan dra ut på tiden.

I veckan kom beskedet. Talman Anderas Norlén tilldelar på nytt Magdalena Andersson (S) uppdraget att försöka bilda regering.

– Jag har gett Magdalena Andersson i uppdrag att från och med den 5 oktober återuppta sonderingen för att bilda en regering som kan tolereras av riksdagen, säger Andreas Norlén, i ett uttalande.

– Magdalena Andersson kommer att rapportera till mig senast den 12 oktober. När sonderingsuppdraget har avslutats kommer en statsministeromröstning att äga rum i riksdagen.

Kan ta tid

Efter valet 2018 tog det 131 dagar för Socialdemokraternas Stefan Löfven att få ihop januariavtalet, en överenskommelse med Miljöpartiet, Centerpartiet och Liberalerna. Det är inte omöjligt att det även denna gång drar ut på tiden, menar Johan Hellström som är statsvetare vid Umeå Universitet, rapporterar TV4.

– Det tar tid att bygga upp förtroenden och familjaritet. Enda sättet att göra det är att sitta ned i möten, och försöka förhandla, säger han till kanalen.

Läs mer: 35 100 kronor i lön – många måste anställas nu

De är mest troliga

Att regeringsbildningen kan ta lång tid är inte unikt i Sverige. Det är en trend som syns i allt fler europeiska länder med flerpartisystem. Det är troligt att det tar några månader innan en ny regering är på plats, menar Johan Hellström. Men när det sker är det troligt att den består av två partier, enligt statsvetaren.

– Om jag ska gissa är det troligaste en S-MP-regering, som V och C släpper fram i utbyte mot att få igenom mycket politik. Både V och C måste visa sina medlemmar och väljare att de inte gett sig för lätt, säger han till kanalen.

C har bjudit in

Under fredagen gick C ut och bjöd in samtliga rödgröna partier för diskussion. Inbjudan är ett steg i rätt riktningen, enligt V:s partisekreterare Maria Forsberg.

– Den viktigaste frågan som ställts till oss är ju vem som ska vara statsminister och vilka som ska sitta i regeringen och det måste vi diskutera nu, säger hon till SVT.

Läs mer: Vasst krav på nästa regering – ”stäng dörren”

Text: Redaktionen