JUST NU: Stora problem för SVT

2023 02 14

SVT har under tisdagen upplevt omfattande tekniska problem.

Nu bekräftar tv-kanalen att det rör sig om en it-attack.

–  Vi såg en ökad aktivitet och anrop mot våra servrar som var onormal. Det är någon som testar våra system. Det krävs vidare analys för att se vem som ligger bakom det, säger Adde Granberg, teknikdirektör på SVT.

De första larmen om tekniska problem inkom vid 09-tiden på tisdagsmorgonen.

Bland annat återställdes SVT:s nyhetssida tillbaka till gamla versioner. Problematiken har kommit och gått under dagen.

En felsökning pågår fortfarande, uppger tv-kanalen.

Slagit till mot SVT Play

SVT:s streamingtjänst SVT Play har även drabbats av it-attacken under dagen.

– De tekniska problemen berodde sannolikt på en överbelastningsattack, förklarar SVT.

Nyhetsbyrån TT har upplevt liknande problem under tisdagen.

– Det verkar vara ganska exakt samma sak och inom samma tidsramar som det som drabbat SVT, säger Vicktor Olsson, redaktionschef på TT, till SVT Nyheter.

Nya cyberattacker

Den senaste tiden har flera cyberattacker riktats mot svenska företag och myndigheter.

I helgen utsattes flera svenska universitets webbplatser för omfattande överbelastningsattacker.

Sidorna låg i princip nere under hela helgen.

Cyberattackerna kopplas till koranbränningen utanför Turkiets ambassad i Stockholm, erfar DN.

Några timmar innan attackerna deklarerade en grupp på Twitter att de planerade att utföra it-attacker mot svenska universitet som en hämnd för koranbränningen.

–  De här människorna säger ju öppet att de ska börja bråka, säger Leif Johansson chef för infrastrukturenheten på Sunet, det svenska universitetsnätverket, till DN.

–  Mängden data som skickades var egentligen inte så stor, men sättet som den skickades på gjorde att sajterna ändå fick svårt att hantera den, tillägger han.

Fakta överbelastningsattack

- En av de vanligaste angreppsmetoderna i dag är överbelastningsattacker. Förkortningen DDoS står för ”Distributed Denial of Service”, vilket kan översättas till distribuerad överbelastningsattack.

- Kortfattat innebär en DDoS-attack att ett stort antal enheter, ofta kapade sådana, samtidigt skickar ett massivt antal anrop till en tjänst man vill slå ut.

- Anropen är till sin natur normala och därför svåra att skilja ut från legitim trafik. Problemet är att de genomförs i en mängd som snabbt kan fylla hela tjänstens bandbredd och därmed göra dess anslutning obrukbar.

Källa: Dagens Samhälle

Text: Redaktionen


12 september 2026

Nya odds: Mest sannolik att bli statsminister

2026 09 12

Nya odds på lördagen visar sannolikheten på vilka som får flest platser i riksdagen och vem som blir statsminister.

Valhelgen är här. Flera miljoner svenskar har redan förtidsröstat, och imorgon beger sig ytterligare miljoner till vallokalerna för att lägga sin röst.

På lördagen har nya odds kommit som visar vilket block som är mest sannolikt att få flest platser i riksdagen – och vem som är mest sannolik att bli statsminister.

Nya odds

De rödgröna partierna spelas just nu till oddset 1,42, medan Tidöpartierna står i 2,70. 

När det gäller vem som blir Sveriges nästa statsminister är Magdalena Andersson fortsatt favorit till oddset 1,40 mot Ulf Kristerssons 2,70. 

– Med mindre än 24 timmar kvar tills vallokalerna öppnar visar Unibets odds att valet kommer bli en riktig nagelbitare, men S, V, MP och C är fortfarande favorittippade att tillsammans få flest röster, framhåller Unibet i ett pressmeddelande.

Att bli statsminister

Här är oddsen för vilka som vinner flest platser i riksdagen:

- S+V+MP+C: 1.42 

- M+SD+KD+L: 2.70 

Och här är oddsen för vem som blir statsminister:

- Magdalena Andersson 1.40 

- Ulf Kristersson 2.70 

- Ebba Busch 21.00 

- Jimmie Åkesson 26.00 

Läs mer: 700 000 måste betala senast på måndag

Många osäkra

Inför valspurten för fyra år sedan var det omkring tio procent av väljarna som ännu inte hade bestämt sig tätt inpå valdagen.

Detsamma gäller i år, rapporterar SVT.

– Det kan handla om personer som ännu inte är helt säkra på vilket parti de ska välja, men som ändå har en ganska tydlig bild om ett parti eller ett par partier, säger statsvetaren Oskar Hultin Bäckersten.

Tre miljoner har röstat

Men, fortsätter Hultin Bäckersten.

– Det kan också handla om personer som inte har någon aning alls, säger han.

Fler än tre miljoner svenskar har redan förtidsröstat.

Alla vallokaler har öppet mellan klockan 8-20 under söndagen.

Läs mer: Plötslig möjlighet för elbilsägare – passa på nu

Foto: N. Andersson Regeringskansliet, M. Liljegren Regeringskansliet resp O. Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen


12 september 2026

Dundrar mot Natoland – “Utplånar er från kartan”

2026 09 12

Dmitrij Medvedev riktar skarpa hot mot Litauen.

Säkerhetsläget i Europa är alltjämt skakigt.

Kriget mellan Ryssland och Ukraina rasar vidare, och tonläget mellan Ryssland och europeiska Natoländer fortsätter att höjas.

Nu dundrar Dmitrij Medvedev mot Natolandet Litauen – och hotar med att “utplåna landet från kartan”, rapporterar Ukrainska Pravda.

“Ska utplåna”

Medvedev kommenterar ett konstitutionellt initiativ i Vilnius som syftar till att upphäva en bestämmelse som förbjuder utplacering av kärnvapen på landets territorium.

Han säger att inget land kommer att komma till Litauens undsättning om de aktiverar Natos artikel fem.

– För om den åberopas kommer det att bli en global katastrof. De är inte dumma. Men Litauen kommer att försvinna från kartan, säger han.

“Ingen kommer kriga”

Medvedev säger vidare att han inte tror att övriga Natoländer kommer att komma till Litauens försvar om de behöver det.

– Även om platsen förvandlas till bränd jord kommer inget annat land att gå i krig för dem. Och den välkända artikel 5 i Nato – den kommer inte att åberopas, det erkänner alla. 

Läs mer: Nu bekräftar Storbritannien: Så många ryssar har dött

Explosion i Bulgarien

Tidigare i sommar inträffade en explosion vid en militäranläggning i Bulgarien.

Nu har det hänt igen.

En kraftig explosion ledde till en brand vid ett vapenförråd nära byn Tsareva under helgen, rapporterar Reuters.

Oklart varför

Bilder och filmklipp som cirkulerar på sociala medier visar en kraftig brand.

Guvernör Kristina Sidorova kommenterar.

– För tillfället befinner sig branden på fabrikslagrets område. Den flyttar sig från lagerlokal till lagerlokal. 

Någon officiell anledning till explosionen har inte meddelats ännu.

Läs mer: ”Ni hamnar i skottlinjen” – Kreml pekar ut Natoland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen