8 maj 26

Stora problem för ICA-butiker – tvingas stänga snabbkassor

2024 05 03

ICA-butiker har problem med sina snabbkassor.

Snabbkassor med självscanning är en uppfinning som många kunder uppskattar eftersom det går snabbt och smidigt att själv scanna sina varor.

Men snabbkassorna har också skapat problem för en del ICA-handlare.

Det finns nämligen kunder som utnyttjar systemet för att kunna stjäla varor.

Problemet har blivit så stort att en del butiker tvingas stänga sina snabbkassor.

”Oärliga människor”

Den senaste i raden är en ICA-butik i Munkebäck i Göteborg, rapporterar SR.

Där har man nu beslutat att stänga snabbkassorna på grund av stölder.

– Jättetråkigt, jag vill ju göra allting för att förenkla för den ärliga kunden, och det här var ett bra alternativ. Men tyvärr, säger Per Collins, ICA-handlare i Munkebäck, till radiokanalen.

Flera butiker har vidtagit liknande åtgärder under den senaste tiden.

Stölderna har helt enkelt blivit ett för stort problem för att butikerna ska ha råd att bortse ifrån det.

– Vi såg ju att stölderna i de här kassorna är alldeles för höga, och oärliga människor utnyttjade systemet, förklarar Per Collins.

I dagsläget finns det inga planer på att återinföra snabbkassorna i butiken. Den frågan kan bli aktuell igen först när tekniken har utvecklats så pass att stölder kan förhindras.

Fördubblade kostnader

Butiken i Munkebäck är långt ifrån den enda som har haft stora problem med stölder i självscanningskassorna.

Det har tidigare rapporterats om en stöldvåg som har slagit hårt mot många butiker.

Det har bland annat gällt butiker i Västsverige och i Stockholm.

Förra året tvingades till exempel ICA Aptiten på Södermalm i Stockholm att stänga sin självutcheckning på grund av stölder, rapporterade DN.

Detta sedan butikens kostnader för dolt svinn hade fördubblats, från 4,5 miljoner till 9 miljoner kronor, på ett år.

– Det är lätt att ”glömma” en ost, en köttbit eller en burk löjrom för 1 400 kronor, sade ICA-handlaren Ulf Svensson till tidningen.

– Huvudanledningen till att vi har gjort detta är stölderna. Det går ut enorma mängder bakvägen, förklarade han.

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen


30 maj 2026

Älskat pålägg stoppas i svenska butiker

2026 05 31

Ett populärt sött pålägg stoppas.

Flera populära syltprodukter riskerar att försvinna från svenska butikshyllor.

Detta om de inte ändrar recept eller byter namn.

Skärpta regler slår mot sylt

Kraven på frukt- och bärinnehåll i sylt, marmelad och gelé höjs.

För två år sedan beslutade EU att höja kravet på frukt- och bärinnehåll i sylt från 35 till 45 gram per 100 gram produkt.

Reglerna har sedan anpassats av Livsmedelsverket och blir svenska föreskrifter den 14 juni i år.

Syftet är att minska sockermängden och samtidigt stärka marknaden för frukt och bär.

– Äkta vara välkomnar den här förändringen. Sylt och marmelad ska förstås innehålla ordentligt med frukt och bär och mindre utfyllnad i form av socker, vatten och tillsatser, säger Björn Bernhardson, verksamhetsledare på konsumentföreningen Äkta vara.

LÄS MER: Livsmedel rusar i popularitet – trefaldig ökning

Märken pekas ut

Konsekvensen av de nya reglerna är att flera syltprodukter kan komma att stoppas i svenska butiker i sin nuvarande form.

Tillverkare måste antingen öka mängden frukt och bär i recepten eller ändra produktens namn.

Bland de utpekade produkterna finns BOB Squeezy Hallon, Den Gamle Fabrik Björnbärsmarmelad, Änglamark Ekologisk Hallonsylt samt Xtra Hallonsylt.

Trots de nya kraven finns en övergångsperiod.

Produkter som redan finns ute i butik får säljas slut innan reglerna börjar tillämpas fullt ut.

Matjättar agerar

Flera svenska matjättar har redan börjat fasa ut sylten i butik.

Coop bekräftar att flera av deras produkter kommer att få ändrade recept.

Även Orkla, som står bakom syltmärkena BOB och Den Gamle Fabrik, uppger att de har granskat sortimentet för att säkerställa att produkterna uppfyller de nya kraven

– Äkta vara har i dagarna varit ute och kollat hur det ser ut i butikerna och kan se att flera tillverkare redan har ökat frukt- eller bärhalten, uppger de i ett uttalande.

LÄS MER: Medvedev varnar EU-invånare – “Fredliga sömnen är över”

Foto: Brooke Lark

Text: Redaktionen


29 maj 2026

Hastigheten ändras på svenska vägar

2026 05 29

Snart kommer hastighetsgränserna på svenska vägar att ändras.

Sverige sänker nu tempot i trafiken.

I ett omfattande vägprojekt ska gator och landsvägar bli säkrare fram till 2030.

Vägar får sänkt hastighet

Den svenska transportmyndigheten Trafikverket har tagit fram en ny aktionsplan där hastigheten ska sänkas på omkring 1 200 kilometer tätortsvägar runt om i landet.

– Säkra hastighetsnivåer är avgörande för att skapa en säker vägtrafik och minska antalet omkomna och allvarligt skadade. Det kan göras genom att anpassa hastighetsgränserna och genom att bygga om trafikmiljön, uppger myndigheten i rapporten.

Det handlar främst om sträckor där dagens 50 km/tim bedöms vara för högt i miljöer där bilar möter gående och cyklister.

Tanken är att sänka hastigheten där bilar möter cyklister och gående, så att en eventuell olycka inte blir livshotande.

Målet är att nästan alla stadsgator ska ha en hastighetsgräns på högst 40 km/tim till 2030.

– Utöver detta behöver 30 km/tim säkras i områden där gående och cyklister blandas med biltrafik på ett frekvent och planerat sätt, uppger Trafikverket.

LÄS MER: Rysslands flygvapen träffat av Storm Shadow-missiler

Nollvisionen driver förändring

Bakgrunden till förändringen är den svenska trafiksäkerhetsstrategin Nollvisionen, som innebär att ingen ska dödas eller skadas allvarligt i vägtrafiken.

Enligt Trafikverket är hastigheten en avgörande faktor för att nå målet, särskilt i tätbebyggda områden där små skillnader i fart kan få stora konsekvenser vid olyckor.

Internationella riktlinjer, bland annat från FN, pekar också mot att 30–40 km/tim är mer lämpligt i stadsmiljöer där oskyddade trafikanter rör sig.

Landsvägar ses över

Förändringarna gäller inte bara städer.

Även landsvägar ses över, där huvudprincipen blir att vägar utan mitträcken i regel ska hålla max 80 km/tim.

Samtidigt satsar man på att bygga om vissa sträckor med räcken och säkrare vägrenar för att minska risken för mötes- och avkörningsolyckor.

Utvecklingen stöds också av ny fordonsteknik som ISA-system och adaptiv farthållare, som automatiskt kan hjälpa förare att hålla rätt hastighet.

Trots tekniska framsteg menar myndigheten att mänskligt beteende fortfarande är den största utmaningen.

LÄS MER: UPPGIFTER: Trump somnar – videoklipp väcker frågor

Foto: Karl Hornfeldt

Text: Redaktionen