24 augusti 26

Stora problem för Coop

2024 05 05

Coop har drabbats av stora störningar under söndagen.

Problemen tycks ha uppstått under söndag förmiddag.

Enligt uppgifter har ett 40-tal butiker drabbats av tekniska störningar.

Detta har medfört att kunder inte kan betala med kort, rapporterar TV4.

Problem i specifikt område

Butikerna som har drabbats av störningarna ligger i området mellan Östhammar och Hudiksvall.

Coop vet ännu inte vad störningarna beror på.

Just nu pågår ett febrilt arbete för att lösa problemet, låter man meddela.

– Vi håller på att arbeta för fullt. Av de butikerna som har haft driftstörningar är några i gång igen, säger Coops presstalesperson Therese Knapp, enligt kanalen.

”Kan ta emot kontanter”

Men på många håll kvarstår alltså problemet.

Coop beklagar det inträffade, men understryker att de berörda butikerna trots allt håller öppet.

– Det är klart att det är jobbigt att inte kunna betala med kort, men butikerna är öppna så vi kan till exempel ta emot kontanter, säger Coops presstalesperson till kanalen.

Felsökning pågår

Orsaken till störningarna är alltså inte klarlagd ännu.

– Felsökning pågår och vi arbetar för att vara tillbaka i normalläge så snart som möjligt i de berörda butikerna, säger Therese Knapp, enligt Aftonbladet.

Hackare dömd till fängelse

Det är inte första gången som Coop har problem med tekniska störningar.

I november förra året drabbades till exempel flera Coopbutiker i Västmanland av att kassasystemet havererade, rapporterade Dagligvarunytt.

Dessutom har Coop drabbats av stora, globala it-attacker som har slagit ut kassasystemet, vilket bland annat SVT har rapporterat om.

En 24-årig ukrainsk hackare dömdes nyligen till 13 års fängelse för hackerattacken mot mjukvaruföretaget Kaseya, som bland annat drabbade Coop år 2021, rapporterar Computer Sweden.

Foto: Coop Sverige

Text: Redaktionen


12 september 2026

Nya odds: Mest sannolik att bli statsminister

2026 09 12

Nya odds på lördagen visar sannolikheten på vilka som får flest platser i riksdagen och vem som blir statsminister.

Valhelgen är här. Flera miljoner svenskar har redan förtidsröstat, och imorgon beger sig ytterligare miljoner till vallokalerna för att lägga sin röst.

På lördagen har nya odds kommit som visar vilket block som är mest sannolikt att få flest platser i riksdagen – och vem som är mest sannolik att bli statsminister.

Nya odds

De rödgröna partierna spelas just nu till oddset 1,42, medan Tidöpartierna står i 2,70. 

När det gäller vem som blir Sveriges nästa statsminister är Magdalena Andersson fortsatt favorit till oddset 1,40 mot Ulf Kristerssons 2,70. 

– Med mindre än 24 timmar kvar tills vallokalerna öppnar visar Unibets odds att valet kommer bli en riktig nagelbitare, men S, V, MP och C är fortfarande favorittippade att tillsammans få flest röster, framhåller Unibet i ett pressmeddelande.

Att bli statsminister

Här är oddsen för vilka som vinner flest platser i riksdagen:

- S+V+MP+C: 1.42 

- M+SD+KD+L: 2.70 

Och här är oddsen för vem som blir statsminister:

- Magdalena Andersson 1.40 

- Ulf Kristersson 2.70 

- Ebba Busch 21.00 

- Jimmie Åkesson 26.00 

Läs mer: 700 000 måste betala senast på måndag

Många osäkra

Inför valspurten för fyra år sedan var det omkring tio procent av väljarna som ännu inte hade bestämt sig tätt inpå valdagen.

Detsamma gäller i år, rapporterar SVT.

– Det kan handla om personer som ännu inte är helt säkra på vilket parti de ska välja, men som ändå har en ganska tydlig bild om ett parti eller ett par partier, säger statsvetaren Oskar Hultin Bäckersten.

Tre miljoner har röstat

Men, fortsätter Hultin Bäckersten.

– Det kan också handla om personer som inte har någon aning alls, säger han.

Fler än tre miljoner svenskar har redan förtidsröstat.

Alla vallokaler har öppet mellan klockan 8-20 under söndagen.

Läs mer: Plötslig möjlighet för elbilsägare – passa på nu

Foto: N. Andersson Regeringskansliet, M. Liljegren Regeringskansliet resp O. Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen


13 september 2026

Ryanair sätter in fem nya direktflyg från Sverige

2026 09 13

Flygbolaget Ryanair storsatsar på Sverige.

Det irländska flygbolaget fortsätter att expandera sin verksamhet.

Nu kommer besked om att flygjätten storsatsar på Sverige.

Det innebär bland annat fem nya direktlinjer från Sverige, tre från Stockholm, en från Göteborg och en från Malmö.

Fem nya linjer

Ryanairs totala investering i Sverige uppgår nu till 800 miljoner dollar – motsvarande drygt 7,7 miljarder svenska kronor.

I vinter kommer dessa fem direktlinjer att sättas in:

- Stockholm till Rabat (Marocko)

- Stockholm till Warszawa (Polen)

- Stockholm till Wroclaw (Polen)

- Göteborg till Budapest (Ungern)

- Malmö till London (Storbritannien)

Vd kommenterar

Ryanairs vd Eddie Wilson kommenterar beskedet.

Han säger att utökningen kommer efter en rekordsäsong.

– Ryanair meddelar med glädje ännu en rekordsäsong av tillväxt för Sverige, vilket ökar förbindelserna året runt för svenska medborgare och besökare med ett starkt schema som levererar 4,6 miljoner passagerare per år, ett extra baserat flygplan på Arlanda (totalt 8 i Sverige) och 43 linjer i Sverige, inklusive 5 spännande nya linjer. 

Läs mer: Resebokningarna haglar in – favoritland ökar med 142 procent

London omtyckt

Att en direktlinje till London sätts in i Malmö kommer som ett glädjande besked för många i Sydsverige.

Resebyrån Tickets sammanställning över de mest populära sista minuten-resorna från i juni visar att London placerade sig på en tredjeplats, bakom Malaga och Alicante.

Topp 10

Så här såg listan över de tio mest populära sista minuten-bokningarna ut i juni månad:

  1. Malaga
  2. Alicante
  3. London
  4. Gdansk
  5. Barcelona
  6. Mallorca
  7. Paris
  8. Rom
  9. Split
  10. Berlin

– När resenärer bokar sent ser vi att de ofta väljer välkända och lättillgängliga destinationer. Europeiska storstäder och klassiska semesterorter fortsätter att locka många, sade Tickets Tiyoneh Jah då.

Läs mer: 700 000 måste betala senast på måndag

Foto: Portuguese Gravity

Text: Redaktionen