Stora Facebookproblem – panikslagna användare

2023 05 12

Facebook har drabbats av tekniska problem.

Och problemen får direkt oönskade konsekvenser för användarna.

Konton skickar nämligen automatiskt ut vänförfrågningar till andra användare, rapporterar Aftonbladet.

Helt utan att användaren i fråga ens har tryckt på knappen.

– Det hela verkar ske automatiskt och utan förvarning efter att man besökt någon annans profil, framhåller tidningen.

"Skickas till vem som helst"

Enligt samma tidning har ett flertal användare hört av sig för att beskriva det mycket irriterande problemet.

Hur många som egentligen har drabbats är för närvarande oklart.

– Facebook skickar bokstavligen vänförfrågningar till vem som helst, klagar en användare via Twitter.

Vänförfrågan från exet

En del användare chockas till exempel av att gamla ex skickar förfrågningar om att bli vän igen.

– Jag kan säga att det blev en väldigt obehaglig situation, säger en drabbad läsare till Expressen.

En annan användare skriver att hen har fått 586 588 vänförfrågningar från "märkliga män" efter att ha bytt profilbild.

Uppmanar att inte "stalka"

Problemen tycks även existera utanför Sveriges gränser.

– Det finns en Facebookglitch, “Facebook-stalka” inte någon för då skickas en vänförfrågan, uppmanar en annan användare via sociala medier.

– Så Facebook skickar nu automatiskt vänförfrågningar när man tittar på någons profil. Vi testade det med slumpmässiga personer och om du tittar bland dina vänförfrågningar dyker de upp där, framhåller ytterligare en person.

"Vi skäms"

Från Facebook själva är det knäpptyst.

På deras egen sida finns ingen information om problemet.

Däremot haglar upprörda kommentarer från användare som är mäkta irriterade över att de tycks skicka iväg vänförfrågningar utan att vilja det.

– Ändra det snälla, det är skämmigt för oss! vädjar en användare i Facebooks kommentarsfält.

Problemet växer

Problemen tycks ha intensifierats under eftermiddagen.

Via sidan Downdetector, som mäter av problem på olika webbplatser, går kurvan av inrapporterade störningar kraftigt uppåt efter klockan 13.

Strax före klockan 16 var 39 problem rapporterade i systemet.

Den normala siffran är ett (1) problem.

Endast Facebook drabbat

Det finns för närvarande inga rapporter om att samma problem existerar på exempelvis Instagram eller någon annan plattform som ägs av Meta, där Facebook ingår.

Inga uppgifter om när problemet kan vara åtgärdat finns dock för närvarande.

Foto: R. Martyniuk

Text: Redaktionen


20 jul 26

VÄDER: Kallaste sedan 1987

2026 07 21

En svensk stad har uppmätt den kallaste julinatten sedan 1987.

Sommaren har tagit en ovanligt kall vändning i norra Sverige.

Kiruna fick uppleva den kallaste julinatten på nästan 40 år.

Kallaste på decennier

Semesterfirare i norra Sverige fick möta ett ovanligt kyligt juliväder när temperaturerna sjönk under nollstrecket på flera håll.

Kiruna hade under natten en temperatur på endast 0,5 grader.

– Kiruna hade den kallaste julinatten sedan 1987. Det är ett bevis på att det verkligen är kylig luft som kommer ner över landet, säger TV4:s meteorolog Johan Wiksten, till kanalen.

Meteorologen beskriver läget som långt ifrån den sommarvärme många hoppats på och konstaterar att någon större värme inte är i sikte för den närmaste tiden.

I stället väntas fortsatt ostadigt och svalt väder dominera delar av landet.

Även Vilhelmina fick minusgrader

Kylan har inte bara märkts längst upp i norr.

Även i inlandet har nattemperaturerna fallit kraftigt, och i Vilhelmina rapporterades minusgrader under natten, samt nattfrost.

SMHI:s meteorolog Sandra Fyrstedt beskriver det som ovanligt kallt för juli månad.

– Det var ju rejält kallt den gångna natten och Vilhelmina som det varit kallast i länet var nere på minus 0,5 grader. Det sticker verkligen ut för att vara här i juli, säger Sandra Fyrstedt till SR.

Senaste gången det hände Vilhelmina var 2020.

Den kalla luften har framför allt påverkat inlandet där klara nätter gjort att temperaturen kunnat sjunka snabbt.

Under kommande natt ser läget inte lika illa ut.

– Det kommer inte bli lika kallt och det beror på att det är ett väderomslag på gång, säger Sandra.

Ingen sommarvärme i sikte

För den som väntar på högsommarvärme ser prognoserna fortsatt svala ut.

Enligt meteorologerna kan de kommande dagarna fortsätta präglas av kyligare luftmassor, även om temperaturen kan variera mellan olika delar av landet.

De kommande nätterna väntas fortfarande kunna bli kalla lokalt, särskilt där himlen klarnar upp och värmen snabbt strålar ut från marken.

Samtidigt är väderläget osäkert längre fram.

En eventuell värmeuppgång kan komma senare, men enligt prognoserna finns det ännu inga tydliga tecken på en längre period av stabil sommarvärme.

Foto: A Wong

Text: Redaktionen


22 maj 26

USA vädjar – ber omvärlden om hjälp

2026 07 20

USA behöver hjälp.

För knappt två veckor sedan framhöll president Donald Trump att vapenvillan mellan USA och Iran var över. Länderna drabbade då samman efter det ramavtal som slöts den 17 juni.

Under natten till måndagen bröt attacker ut för nionde dagen i rad.

Och då kräver Vita huset hjälp med att hantera situationen i Hormuzsundet. Enligt USA:s utrikesminister Marco Rubio används sundet som en hävstång gentemot resten av världen.

– USA gör vad som krävs för att skydda den globala sjöfarten, men andra länder måste träda fram och erbjuda hjälp för att dela denna börda, säger Rubio enligt CNN och fortsätter:

– Oavsett om det gäller utrustning eller ekonomiskt stöd.

Ministern upprörd

Marco Rubio säger i samma veva att USA “alltid är öppet” för en diplomatisk lösning så att attackerna kan upphöra.

– Vi har försökt flera gånger med Iran, och vi kommer att fortsätta försöka. Om den dörren öppnas, ser vi gärna det.

Samtidigt är utrikesministern mycket upprörd över att Iran både attackerar och blockerar fartyg i Hormuzsundet. Det avtal som slöts i juni ämnade att få trafiken att flyta på, understryker Rubio.

– De kan inte ha ett giltigt samförståndsavtal om de bryter mot dess villkor. De fortsätter att skicka signaler om att de vill prata, att de vill förhandla, men deras beteende är vad vi reagerar på, och deras beteende är att de avfyrar missiler och drönare mot fartyg, även i natt.

Trump: ”Behöver ingen hjälp”

USA har även vid tidigare tillfällen begärt hjälp från allierade när det gäller Irankriget. I våras fick Vita huset kalla handen efter att Trump begärt minsvepare och hangarfartyg. 

Därefter uppgav Trump att USA inte behöver någon hjälp alls.

– Faktum är, jag talar som USA:s president, det överlägset mäktigaste landet i hela världen, VI BEHÖVER INTE HJÄLP FRÅN NÅGON, underströk presidenten i versaler på Truth Social i mars.

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen