Stora demonstrationer har pågått utanför Melodifestivalen

2024 02 11

Ett större antal personer demonstrerar ikväll utanför Scandinavium, samtidigt som Melodifestivalen pågår inne på arenan.

Melodifestivalen är ett av Sveriges mest populära TV-program.

Ikväll går den andra deltävlingen av stapeln på Scandinavium i Göteborg.

Men redan när publiken stod i kö utanför arenan så fick de se någonting som de kanske inte hade förväntat sig.

Under kvällen har det nämligen också pågått en demonstration utanför Scandinavium.

Demonstrationen riktar sig mot Eurovision.

Protesterar mot Israel

Det var ett hundratal personer som stod utanför arenan och demonstrerade.

Demonstrationen, som hade tillstånd från polisen, vände sig emot att Israel tillåts medverka i Eurovision Song Contest senare i maj, rapporterar SVT.

Demonstranterna uppmanar EBU och SVT att porta Israel från tävlingen.

Artister i upprop

Samma krav har tidigare rests av ett stort antal artister som har skrivit på ett upprop.

Det så kallade ESC-uppropet undertecknades av hela 1005 artister.

Dessa menar att det är fel att släppa in Israel i Eurovision, samtidigt som läget i Gaza beskrivs som en humanitär katastrof.

– Som en del av den svenska musikbranschen känner vi att vi har ett extra stort ansvar att säga vad vi tycker, sade artisten Marit Bergman till SVT när listan publicerades.

Demonstrationerna utanför Scandinavium uttrycker samma synpunkter som artisterna i uppropet, och kräver alltså att Israel stoppas från Eurovision.

”Anpassat säkerheten”

Samtidigt som demonstrationen ägde rum stod tusentals människor i kö utanför arenan för att komma in och titta på Melodifestivalen.

– Vi har anpassat säkerheten utifrån det allmänna säkerhetsläget som råder. Vad vi gör i detalj kommer jag inte kommentera, skriver Anders Wistbacka, projektledare på SVT, i ett sms till Aftonbladet.

Tekniskt strul – igen

Samtidigt har det under kvällen rapporterats att SVT återigen har haft en del tekniskt strul.

SVT Play låg nere i flera minuter så att publiken missade en del av sändningen.

Liknande strul rapporterades från den första deltävlingen.

Då klagade också många tittare på att Melodifestivalens app inte fungerade som den skulle.

Foto: Melodifestivalen

Text: Redaktionen


2 oktober 2026

Höjs 25 procent – besked från Skatteverket till svenska bilister

2026 10 02

Nästa år ökar kostnaden för bilister som parkerar fel.

Det beskedet kommer från Skatteverket, som skärper reglerna för parkeringsböter. Framöver kommer de nämligen bli momsbelagda, från att tidigare varit befriade from moms. Anledningen är ett EU-beslut där parkeringsböterna framöver bedöms utgöra en tjänst.

– Enligt Skatteverkets bedömning får felparkeringsavgiften anses vara en del av det avtal som fordonsförare ingår med kommunen om upplåtelse av plats för parkering i samband med parkeringen, uppger Skatteverket.

– Felparkeringsavgiften ingår därför i beskattningsunderlaget för den parkeringstjänst som kommunen tillhandahåller och är därmed föremål för mervärdesskatt.

Svåra regler

Planen är alltså att momsbelägga parkeringsböter från 2027, vilket skulle innebära att avgiften blir 25 procent dyrare. Men det gäller inte alla typer av parkeringsböter.

Exempelvis ska en felparkering på en plats med parkeringsförbud inte täckas av momskravet, då det inte är en parkering som upplåtits. Däremot gäller kravet om tiden överskrids på en anvisad parkering, rapporterar Borås Tidning. Själva parkeringsavgiften ska också momsbeläggas under kommande år, är planen från Skatteverket.

– Det är ganska komplext hur Skatteverket har tänkt och från branschens sida har man uppmärksammat Skatteverket på att det finns en massa frågetecken kring detta, säger Hanna Munde, Borås Parkerings vd, till tidningen.

Läs också: Jättelyft för elbilar

Över 1 miljard

Under förra året utfärdades totalt 1 344 147 parkeringsanmärkningar i Sverige, enligt siffror från Transportstyrelsen. Det är en liten ökning i jämförelse med året innan. Det totala värdet av parkeringsböterna uppgick till över 1 miljard kronor.

– Det är lite olika och kan gå upp och ned över tid, i synnerhet när det handlar om mindre kommuner, säger Magnus Callin, verksamhetsutvecklare på Transportstyrelsen, i ett uttalande.

– Ett beslut om förändringar i parkeringsövervakningen slår ofta igenom tydligare i kommuner med en mindre bevakningsapparat.

Läs mer: Ryssland stoppas – ”På väg mot katastrof”

Foto: Skatteverket resp Kathy

Text: Redaktionen


1 okt 26

Polismeddelande till svenska bilister – gäller idag och imorgon

2026 10 01

Polisen går ut med en uppmaning till bilister.

Svenska bilister uppmanas att vara extra uppmärksamma på vägarna i dag och i morgon.

Detta när flera stora militär- och polisövningar påverkar trafiken på olika håll i landet.

Militärfordon på vägarna

I delar av Västerbotten pågår just nu en omfattande övning där Polismyndigheten och Försvarsmakten samarbetar.

Övningen genomförs i Lycksele och Vindelns kommuner och pågår fram tills imorgon fredag. Det innebär att bilister kan möta fler militärfordon och poliser än vanligt på vägarna. På vissa platser kan det även förekomma avspärrningar och tillfälliga trafikdirigeringar.

– Även helikopter och drönare kommer att användas i övningen. Det kan också förekomma höga ljud och smällar, uppger Polisen.

Polisens uppmaning till bilister är tydlig.

– Respektera eventuella avspärrningar och håll avstånd till övningsområdet, skriver Polisen.

Läs också: UPPGIFTER: USA och Ryssland nära överenskommelse

Öresundsbron stängs

Även i södra Sverige påverkas trafiken av en större övning.

Under torsdagskvällen stängs Öresundsbron helt för biltrafik mellan klockan 19.45 och 23.15.

Dansk och svensk blåljuspersonal samt flera myndigheter ska då genomföra en stor gemensam övning för att träna samarbetet mellan länderna.

– Det är en speciell plats där det behöver övas, säger Jopas Wulff, chef över trafikcentret på Öresundsbron, till SVT.

Även tågtrafiken påverkas under tiden och kommer att gå med reducerad trafik.

Även i Norrköping och Söderköping pågick en större militärövning under gårdagen. Där fanns många militärfordon ute på vägarna när Hemvärnet genomförde en övning i området.

Polisen varnar för bilder

Den som hamnar bakom en militärkolonn behöver vara extra uppmärksam.

Enligt trafikreglerna får en trafikant inte bryta eller på annat sätt hindra en militärkolonn. Det innebär däremot inte att all omkörning är förbjuden.

Försvarsmakten uppger att det går att köra om en militärkolonn eller köra in mellan militära fordon, men bara om det kan göras utan att påverka kolonnens hastighet eller avståndet mellan fordonen.

Militära fordon kan dessutom vara betydligt större och tyngre än vanliga personbilar. Därför uppmanas trafikanter att hålla extra avstånd och följa de anvisningar som ges på plats. Den som bryter mot reglerna kan i normalfallet få  böter.

Det är inte bara själva trafiken som berörs. Polisen uppmanar även allmänheten att vara försiktig med att fotografera och publicera bilder på militära fordon och utrustning på sociala medier.

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds

Foto: Liza Simonsson Transportstyrelsen

Text: Redaktionen