Stora demonstrationer har pågått utanför Melodifestivalen

2024 02 11

Ett större antal personer demonstrerar ikväll utanför Scandinavium, samtidigt som Melodifestivalen pågår inne på arenan.

Melodifestivalen är ett av Sveriges mest populära TV-program.

Ikväll går den andra deltävlingen av stapeln på Scandinavium i Göteborg.

Men redan när publiken stod i kö utanför arenan så fick de se någonting som de kanske inte hade förväntat sig.

Under kvällen har det nämligen också pågått en demonstration utanför Scandinavium.

Demonstrationen riktar sig mot Eurovision.

Protesterar mot Israel

Det var ett hundratal personer som stod utanför arenan och demonstrerade.

Demonstrationen, som hade tillstånd från polisen, vände sig emot att Israel tillåts medverka i Eurovision Song Contest senare i maj, rapporterar SVT.

Demonstranterna uppmanar EBU och SVT att porta Israel från tävlingen.

Artister i upprop

Samma krav har tidigare rests av ett stort antal artister som har skrivit på ett upprop.

Det så kallade ESC-uppropet undertecknades av hela 1005 artister.

Dessa menar att det är fel att släppa in Israel i Eurovision, samtidigt som läget i Gaza beskrivs som en humanitär katastrof.

– Som en del av den svenska musikbranschen känner vi att vi har ett extra stort ansvar att säga vad vi tycker, sade artisten Marit Bergman till SVT när listan publicerades.

Demonstrationerna utanför Scandinavium uttrycker samma synpunkter som artisterna i uppropet, och kräver alltså att Israel stoppas från Eurovision.

”Anpassat säkerheten”

Samtidigt som demonstrationen ägde rum stod tusentals människor i kö utanför arenan för att komma in och titta på Melodifestivalen.

– Vi har anpassat säkerheten utifrån det allmänna säkerhetsläget som råder. Vad vi gör i detalj kommer jag inte kommentera, skriver Anders Wistbacka, projektledare på SVT, i ett sms till Aftonbladet.

Tekniskt strul – igen

Samtidigt har det under kvällen rapporterats att SVT återigen har haft en del tekniskt strul.

SVT Play låg nere i flera minuter så att publiken missade en del av sändningen.

Liknande strul rapporterades från den första deltävlingen.

Då klagade också många tittare på att Melodifestivalens app inte fungerade som den skulle.

Foto: Melodifestivalen

Text: Redaktionen


2 jul 2026

SKATTEVERKET: Ny anmälan för alla svenskar

2026 07 02

Skatteverket ändrar nu hur en anmälan ska göras.

En ny lag innebär att ett tidigare krav i Sverige håller på att fasas ut.

Detta gör att en process som hittills skötts på papper för alla svenskar framöver ska kunna bli helt digital.

Ny lag banar väg

Från och med den 1 juli har en ny lag trätt i kraft som gör det möjligt att börja modernisera hur bouppteckningar hanteras i Sverige.

Förändringen innebär att det tidigare kravet på pappersform nu kan börja fasas ut.

Det görs omkring 90 000 bouppteckningar varje år, och hittills har allt behövt skickas in fysiskt till myndigheten.

Skatteverket har varit drivande i förändringen och ser nu lagen som ett första steg mot en helt digital tjänst.

– Bouppteckning är något man kanske bara gör en gång i livet och dessutom ofta när man är i sorg. Då vill vi att det ska vara så lätt som möjligt – och en digital tjänst möjliggör det, säger Anders Koskinen, enhetschef på Skatteverket.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin överväger tre alternativ

Införs nästa år

I dag måste bouppteckningar fortfarande skickas in i original via post, undertecknade och kompletta i pappersform.

Det har länge setts som omständligt både för privatpersoner och myndigheten.

Med den nya lagen kan Skatteverket nu börja utveckla en digital lösning som tidigast väntas vara klar nästa år.

Myndigheten beskriver förändringen som ett sätt att minska administrationen och göra processen mer förutsägbar.

– Vi är väldigt glada över lagen, den är ett första positivt steg mot en snabbare, enklare och mer effektiv bouppteckningsprocess, säger Anders Koskinen.

Påverkar anmälan framåt

I framtiden kan bouppteckningar lämnas in via en e-tjänst i stället för att skickas som pappershandlingar.

Det skulle innebära att hela anmälningsförfarandet blir mer digitalt och att färre steg kräver posthantering.

Tills vidare gäller dock nuvarande regler.

– Till dess att vi har en digital lösning på plats måste allt fortfarande skickas som fysisk post, säger Anders Koskinen.

Skatteverket hoppas att en digital tjänst också ska minska vanliga misstag i bouppteckningar, som i dag ofta leder till kompletteringar och fördröjningar.

Det kan till exempel handla om saknade bilagor, felaktiga uppgifter om arvtagare eller bristande värderingar av tillgångar.

Myndigheten uppmanar därför till noggrannhet redan nu för att undvika problem i handläggningen.

LÄS MER: Viktig uppmaning till husägare – gäller hela juli

Foto: Skatteverket

Text: Redaktionen


3 juli 2026

Historisk vändning – glädjebesked för regeringen

2026 07 03

Sveriges regering har anledning att glädjas.

När nuvarande styre tillträdde efter valet 2022 var en av huvudfrågorna den eskalerande kriminaliteten med skjutningar och sprängningar.

Utvecklingen behövde vändas, framhöll regeringen.

Nu kommer rapporter om historiskt låga nivåer när det gäller skjutningar.

Under det första halvåret av 2026 är antalet skjutningar i Sverige det lägsta sedan statistiken började föras 2017, meddelar Polismyndigheten.

– Det är mycket positivt med den nedåtgående trenden där betydligt färre dödas eller skadas i skjutvapenvåld, säger Hanna Paradis, tillförordnad chef för polisens nationella driftcenter, i ett uttalande.

Stora förändringar

Under årets första sex månader har 39 skjutningar inträffat i Sverige.

Förra året låg siffran på 86 skjutningar.

Antalet detonationer under 2026 är hittills 68, att jämföra med 108 under de första sex månaderna föregående år.

Minskningen kommer efter att polisen vässat sina arbetsmetoder de senaste åren.

– Genom det arbetet har vi kunnat gripa och lagföra hundratals individer och reducerat de mest våldsdrivande kriminella nätverken som idag är försvagade jämfört med tidigare. Med det sagt saktar vi inte ner. Vi vet att konfliktläget fortsatt är högt, säger Hanna Paradis.

LÄS MER: Ryska armén verkställer krisplan

Prioriterad satsning

Redan i våras kom rapporterar om att trenden hade vänt.

Och statsminister Ulf Kristersson (M) utlovade fortsatta satsningar, om sittande regeringen får fortsatt förtroende efter valet i höst, rapporterade Aftonbladet.

– Nu tycker jag att det är rimligt att säga att vi skulle kunna utrota den grova gängkriminaliteten på ytterligare fyra år. Fortsätter vi på samma sätt skulle vi kunna bli av med problemet, sade han till tidningen.

Bara 25 procent kvar

Enligt statsministern är de historiskt låga nivåerna är framgång för regeringens politik.

Justitieminister Gunnar Strömmer (M) har varit inne på samma spår.

– Vi har fått ner det 75 procent, det betyder att 25 procent kvar och vi tror vi kan komma väldigt långt med de återstående procenten under en mandatperiod till, sade han till tidningen.

LÄS MER: 35 000 nya företag – stark vändning i Sverige

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen