30 mars 2026

I NATT: Stor tragedi i USA

2023 02 14

Ett universitet i Michigan, USA, skakas av ett dödligt skottdrama på tisdagsmorgonen svensk tid.

Det är en ensam beväpnad man som har öppnat eld i två byggnader tillhörandes Michigan State University i East Lansing under natten, rapporterar bland annat The Detroit News.

– Skott har avfyrats på MSU:s campus. Skytten är fortfarande på fri fot. Polisen är aktiv på platsen. Sök skydd omedelbart, varnar East Lansings officiella Twitterkonto.

Minst tre personer är hittills bekräftade döda och minst fem har förts till sjukhus.

– Några av dessa offer har livshotande skador, säger universitetets tillfälliga polischef Chris Rozman.

Fortsatte få in samtal

Gärningsmannen beskrivs som en “kortvuxen man som bär en mask”.

Jakten på skytten har pågått under hela natten, och vid 04-tiden svensk tid uppdaterade polisen sin uppmaning.

– Fortsätt att söka skydd där ni är. Vi får fortfarande in flera samtal om en aktiv skytt.

På fri fot

Vid klockan fem på morgonen svensk tid höll polisen en presskonferens där man konstaterade att man inte lyckats gripa skytten.

– Den misstänkta tros vara på fri fot just nu. Fortsätt söka skydd. Polisen fortsätter att agera, framhåller polisen på Twitter.

Det rapporteras även om fler skottlossningar på andra platser på universitets campusområde.

Totalt rymmer området cirka 15 000 studenter.

"Inte säkra någonstans"

Polisen meddelar också att man fått ett flertal falsklarm, skriver The Detroit News.

– Vi känner oss inte säkra någonstans, säger studenten Alexis Dinkins till The Detroit News och beskriver situationen som “skrämmande”.

– Jag har aldrig någonsin varit ås rädd, säger Ben Finkelstein, en annan student, till Lansing State Journal.

UPPDATERING: Misstänkt gärningsman död

Senare under morgonen svensk tid har polisen uppgett att den misstänkta gärningsmannen är död, rapporterar CNN.

Personen har avlidit av en självförvållad skottskada.

– Det här är en fullständig mardröm, säger Chris Rozman.

Den misstänkta skytten var enligt polisen en 43-årig man som inte hade några uppenbara kopplingar till universitetet i fråga. Något motiv är ännu inte klarlagt.

Två skjutningar på ett drygt år

Skjutningen på Michigan State University sker enbart 14 månader efter att en ensam skytt dödade fyra elever och skadade ytterligare sju personer vid Oxford High School, även det i Michigan.

15-åriga Ethan Crumbley erkände sig skyldig till anklagelser om 24 brott, inklusive mord och terrorism, i oktober förra året.

Även pojkens föräldrar åtalades för ofrivilligt dråp för att inte ha säkrat den pistol som användes vid dådet.

Foto: D. Tomaseti

Text: Redaktionen


25 augusti 2026

Kraftigt oväder på väg – då brakar det loss

2026 08 25

Regn och rusk är på väg i riktning mot Sverige.

Veckan inleds med fint väder på de flesta håll i landet.

Ett högtryck dominerar väderläget och så väntas det fortsätta några dagar till.

Samtidigt är ett nytt kraftigt regnoväder på väg in västerifrån.

I danska medier varnas nu för ett häftigt väderomslag.

– Det är viktigt att njuta av det soliga och sommarvarma vädret på onsdag och torsdag, eftersom prognoserna på fredag förutspår en kraftig väderförändring, uppger TV2.

– En kallfront är på väg över Nordsjön, och redan från fredagsmorgonen kommer den att orsaka temperatursänkningar och perioder med kraftig nederbörd och lokal åska.

Lågtryck drar in över Sverige

Lågtrycket väntas under fredagen också dra in över Sverige. Även om prognosen ännu inte är helt säker, får flera delar av landet räkna med betydligt blötare väder den kommande helgen.

– På fredag närmar sig ett lågtryck på Nordsjön. Troligen rör sig tillhörande frontsystem med regn upp över Götaland under fredagens andra halva, uppger SMHI.

– Under helgen parkerar lågtrycket över Skandinavien med regn och skurar. Dock är detaljerna kring detta ännu osäkra.

LÄS OCKSÅ: Stor brand härjar i Ryssland

Stora regnmängder väntar

I Danmark visar prognosen på stora mängder regn under helgen.

Det är dags att ersätta parasollerna med regnkläder och paraplyer, skriver TV2.

– Resten av helgen kommer också att bjuda på stora mängder regn, och lokalt kan vi få upp till 60 millimeter. Som jämförelse ligger genomsnittet på cirka 80 millimeter i hela landet under augusti, rapporterar kanalen.

Orange varning ligger kvar

De stora regnmängderna i norra Sverige har ställt till stora bekymmer den senaste tiden.

Den orangea varning som legat sedan förra veckan, ligger kvar. I nuläget sträcker den sig till och med fredag.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden, samt Ljusån, framhåller SMHI.

LÄS MER: Ryssland hotar Finland – ”är ett legitimt mål”

Foto: R. Sanner

Text: Redaktionen


26 augusti 2026

Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 08 26

Bedrägliga sms cirkulerar just nu i Sverige.

Bedragare hittar konstant nya nischer och metoder för att försöka lura folk på pengar.

Nu kommer uppgifter om att många svenskar får liknande sms som ser ut att komma från olika parkeringsappar.

Men det rör sig i själva verket om bedrägerier, och den som får den här typen av meddelanden bör radera dem direkt, eller anmäla.

Så kan det se ut

Bedragarna använder loggor som ser ut som de riktiga parkeringsapparna för att försöka lura tilltänkta offer, uppger Råd & Rön.

Sms skickas ut som exempelvis kan se ut så här:

– Hej (mottagarens nummer, reds, anm.). Parkeringsfaktura (påhittat nummer, reds, anm.) på 954 kronor är obetald.

I sms:et finns en uppmaning om att betala innan ett visst datum och en länk som bedragaren hoppas att det tilltänkta offret ska klicka på.

Klicka inte

Den som klickar på länken riskerar att dras in i bedragarens fälla.

Den som vill undvika att bli bedragen bör radera meddelandet direkt, och inte följa några uppmaningar.

Det går också att anmäla meddelandet.

Läs mer: Ryssland attackerat – kraftiga explosioner

Easypark varnar

Ett varumärke som har kapats av bedragarna är Easypark, som går ut och varnar för bedrägeriförsöken.

– Varning: Bluffmejl och SMS cirkulerar i vårt namn. Var extra vaksam och klicka inte på misstänkta länkar, framhåller Easypark.

Och Parkster

Även Parkster har märkt av den besvärande trenden.

De understryker att de aldrig kommer att skicka ut uppmaningar till att uppge känsliga uppgifter som kortuppgifter eller lösenord.

– Det blir allt vanligare med bedrägeriförsök kopplat till felaktiga QR-koder på skyltar, SMS-utskick som utger sig för att vara ett annat företag samt utskick via e-post med diverse uppmaningar. Dessvärre framkommer detta även i parkeringsvärlden. 

Läs mer: Fler arbetslösa får lägre ersättning

Foto: B. Tromp

Text: Redaktionen