30 mars 2026

I NATT: Stor tragedi i USA

2023 02 14

Ett universitet i Michigan, USA, skakas av ett dödligt skottdrama på tisdagsmorgonen svensk tid.

Det är en ensam beväpnad man som har öppnat eld i två byggnader tillhörandes Michigan State University i East Lansing under natten, rapporterar bland annat The Detroit News.

– Skott har avfyrats på MSU:s campus. Skytten är fortfarande på fri fot. Polisen är aktiv på platsen. Sök skydd omedelbart, varnar East Lansings officiella Twitterkonto.

Minst tre personer är hittills bekräftade döda och minst fem har förts till sjukhus.

– Några av dessa offer har livshotande skador, säger universitetets tillfälliga polischef Chris Rozman.

Fortsatte få in samtal

Gärningsmannen beskrivs som en “kortvuxen man som bär en mask”.

Jakten på skytten har pågått under hela natten, och vid 04-tiden svensk tid uppdaterade polisen sin uppmaning.

– Fortsätt att söka skydd där ni är. Vi får fortfarande in flera samtal om en aktiv skytt.

På fri fot

Vid klockan fem på morgonen svensk tid höll polisen en presskonferens där man konstaterade att man inte lyckats gripa skytten.

– Den misstänkta tros vara på fri fot just nu. Fortsätt söka skydd. Polisen fortsätter att agera, framhåller polisen på Twitter.

Det rapporteras även om fler skottlossningar på andra platser på universitets campusområde.

Totalt rymmer området cirka 15 000 studenter.

"Inte säkra någonstans"

Polisen meddelar också att man fått ett flertal falsklarm, skriver The Detroit News.

– Vi känner oss inte säkra någonstans, säger studenten Alexis Dinkins till The Detroit News och beskriver situationen som “skrämmande”.

– Jag har aldrig någonsin varit ås rädd, säger Ben Finkelstein, en annan student, till Lansing State Journal.

UPPDATERING: Misstänkt gärningsman död

Senare under morgonen svensk tid har polisen uppgett att den misstänkta gärningsmannen är död, rapporterar CNN.

Personen har avlidit av en självförvållad skottskada.

– Det här är en fullständig mardröm, säger Chris Rozman.

Den misstänkta skytten var enligt polisen en 43-årig man som inte hade några uppenbara kopplingar till universitetet i fråga. Något motiv är ännu inte klarlagt.

Två skjutningar på ett drygt år

Skjutningen på Michigan State University sker enbart 14 månader efter att en ensam skytt dödade fyra elever och skadade ytterligare sju personer vid Oxford High School, även det i Michigan.

15-åriga Ethan Crumbley erkände sig skyldig till anklagelser om 24 brott, inklusive mord och terrorism, i oktober förra året.

Även pojkens föräldrar åtalades för ofrivilligt dråp för att inte ha säkrat den pistol som användes vid dådet.

Foto: D. Tomaseti

Text: Redaktionen


Åska på väg – här brakar det loss ikväll

2026 08 10

En kallfront drar in över Sverige under måndagen.

Temperaturerna sjunker runt om i hela landet.

– I södra halvan av landet spricker det upp efteråt och blir gott om plats för sol, men vädret är generellt svalt och blåsigt i början av veckan, framhåller SMHI i sin senaste prognos.

Under måndagskvällen förvärras väderleken. Ett stort nederbördsområde drar in över mellersta och norra Sverige.

SMHI flaggar för åska och kraftiga vindar.

– En baksläng med skurar passerar dessutom under kvällen Svealand och södra Norrland. I samband med dessa väntas åska och byig nordvästvind.

Då vänder det

Det blir en svalare inledning på veckan.

Men redan under onsdagen kommer sommarvärmen tillbaka.

– Varmare luft börjar åter röra sig upp söderifrån över landet under onsdagen, då ett högtryck börjar växa in, uppger SMHI.

Enligt myndigheten blir det upp till 25 grader på sina håll under torsdagen. 

Lagom till helgen blir det ännu varmare. I Götaland och Svealand väntas högsommarvärme under både lördagen och söndagen.

– I söder håller högtrycket i och levererar gott om sol och dagstemperatur uppåt 30 grader på dagarna och ljumma nätter, framhåller SMHI.

Nästa vecka

Högsommarvärmen stannar inte kvar efter helgen.

Högtrycket drar vidare österut och svalare luft drar återigen in över Sverige.

– Nästa vecka börjar därför med allmänt svalt och lågtrycksbetonat väder. Dagstemperaturer från omkring 20 grader i söder till omkring 15 grader i norr, uppger SMHI.

ANDRA LÄSER: Oljepriset stiger 

Åska bildas oftast under sommarmånaderna. Det har flera förklaringar – solen är stark, dagarna är längre och uppvärmningen av marken är som störst.  

–  Dessutom kan varm luft innehålla mer fukt än kall luft. Fukt är en viktig ingrediens när kraftiga moln ska bildas, framhåller vädertjänsten Klarts meteorolog Lasse Rydqvist i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Ica satsar stort vid norska gränsen

Foto: S. Brito

Text: Redaktionen


10 augusti 2026

Explosion i Natoland – militärfabrik brinner

2026 08 10

En kraftig explosion har inträffat i Bulgarien.

Uppgifterna kommer på måndagseftermiddagen.

En brand har utbrutit i en ammunitionsdepå vid en militärfabrik i Tryavna i de centrala delarna av Bulgarien.

Inga personer har dött eller skadats, och samtliga anställda vid militärfabriken har evakuerats med buss.

Explosion och brand

Till följd av branden inträffade en kraftig explosion vid platsen.

Borgmästare Dencho Minev bekräftar att alla anställda har evakuerats – och en ledningscentral upprättades på platsen, med representanter från samtliga rättsvårdande myndigheter.

– Det är också känt att ammunition i lagret började detonera efter att en lastbil tog eld. Sekundära explosioner hörs för närvarande därifrån, rapporterar RBC Ukraine.

Varför lastbilen fattade eld är inte klarlagt.

Har spärrats av

Det så kallade BG-ALERT-systemet aktiverades i samband med branden.

Invånarna uppmanades att följa inrikesministeriets rekommendationer och hålla sig borta från platsen. 

På grund av rök och luftföroreningar uppmanade myndigheterna invånarna att hålla sina fönster stängda, använda skyddsmasker och undvika att gå ut om det inte är nödvändigt. 

Området har spärrats av.

Brandmän arbetar nu med att släcka branden som spridit sig till ett skogsområde i närheten.

Läs mer: USA:s försvarsjättar rädda – på grund av Ukraina

Okänd drönare

För ett par dagar sedan exploderade en oidentifierad drönare i Bulgarien, nära den rumänska gränsen.

– Inga personer skadades och inga skador uppstod på infrastrukturen, eftersom drönaren exploderade på ett solrosfält 100 meter från gränsen till Rumänien. Inget av de två grannländerna hade upptäckt drönaren, rapporterar tyska DW.

“Kommer övervaka”

Premiärminister Rumen Radev berättar att regeringen tar till åtgärder efter drönarintrånget.

– Vi kommer att fortsätta övervaka situationen och stärka bevakningen. Till följd av denna händelse kommer vi också att omfördela gränspolisens resurser för drönaridentifiering och motåtgärder från gränsen mot Turkiet till gränsen mot Rumänien, säger han.

Läs mer: Oljepriset stiger

Foto: Nato

Text: Redaktionen