30 mars 2026

I NATT: Stor tragedi i USA

2023 02 14

Ett universitet i Michigan, USA, skakas av ett dödligt skottdrama på tisdagsmorgonen svensk tid.

Det är en ensam beväpnad man som har öppnat eld i två byggnader tillhörandes Michigan State University i East Lansing under natten, rapporterar bland annat The Detroit News.

– Skott har avfyrats på MSU:s campus. Skytten är fortfarande på fri fot. Polisen är aktiv på platsen. Sök skydd omedelbart, varnar East Lansings officiella Twitterkonto.

Minst tre personer är hittills bekräftade döda och minst fem har förts till sjukhus.

– Några av dessa offer har livshotande skador, säger universitetets tillfälliga polischef Chris Rozman.

Fortsatte få in samtal

Gärningsmannen beskrivs som en “kortvuxen man som bär en mask”.

Jakten på skytten har pågått under hela natten, och vid 04-tiden svensk tid uppdaterade polisen sin uppmaning.

– Fortsätt att söka skydd där ni är. Vi får fortfarande in flera samtal om en aktiv skytt.

På fri fot

Vid klockan fem på morgonen svensk tid höll polisen en presskonferens där man konstaterade att man inte lyckats gripa skytten.

– Den misstänkta tros vara på fri fot just nu. Fortsätt söka skydd. Polisen fortsätter att agera, framhåller polisen på Twitter.

Det rapporteras även om fler skottlossningar på andra platser på universitets campusområde.

Totalt rymmer området cirka 15 000 studenter.

"Inte säkra någonstans"

Polisen meddelar också att man fått ett flertal falsklarm, skriver The Detroit News.

– Vi känner oss inte säkra någonstans, säger studenten Alexis Dinkins till The Detroit News och beskriver situationen som “skrämmande”.

– Jag har aldrig någonsin varit ås rädd, säger Ben Finkelstein, en annan student, till Lansing State Journal.

UPPDATERING: Misstänkt gärningsman död

Senare under morgonen svensk tid har polisen uppgett att den misstänkta gärningsmannen är död, rapporterar CNN.

Personen har avlidit av en självförvållad skottskada.

– Det här är en fullständig mardröm, säger Chris Rozman.

Den misstänkta skytten var enligt polisen en 43-årig man som inte hade några uppenbara kopplingar till universitetet i fråga. Något motiv är ännu inte klarlagt.

Två skjutningar på ett drygt år

Skjutningen på Michigan State University sker enbart 14 månader efter att en ensam skytt dödade fyra elever och skadade ytterligare sju personer vid Oxford High School, även det i Michigan.

15-åriga Ethan Crumbley erkände sig skyldig till anklagelser om 24 brott, inklusive mord och terrorism, i oktober förra året.

Även pojkens föräldrar åtalades för ofrivilligt dråp för att inte ha säkrat den pistol som användes vid dådet.

Foto: D. Tomaseti

Text: Redaktionen


19 aug 26

60 000 kronor per villa – alla kan ansöka 1 september

2026 08 20

Snart kommer många husägare kunna ta del av ett nytt stöd.

Från och med den 1 september kan villaägare ansöka om bidrag för energieffektivisering i småhus – det vill säga villor, radhus, kedjehus och parhus.

Det nya stödet syftar bland annat till att minska hushållens känslighet för höga energipriser.

Nu går Handelsbanken ut med en uppmaning.

Storbanken beskriver stödet som ett bra tillfälle för villaägare att se över sin energianvändning och ekonomi inför framtida renoveringar.

– Många villaägare vill sänka sina energikostnader men det kan vara svårt att veta var man ska börja och vilka investeringar som gör störst skillnad. Ett bra första steg är att få koll på husets energianvändning och vilken skillnad investeringen gör för både plånboken, energiklass och klimatet, säger Mathias Olausson, kontorschef Handelsbanken Kungälv.

– Därefter kan vi hjälpa till med att se över finansiering och hur olika renoveringsåtgärder påverkar den egna ekonomin.

Fem tips inför ansökan

Här är Handelsbankens fem tips inför öppnandet av ansökan:

1, Börja med att se över husets energiförbrukning och var de största energitjuvarna finns.

2, Kontrollera om du omfattas av stödet. Huset ska bland annat ha ett värdeår före 1990 och användas som permanent bostad. Hus som redan är anslutna till fjärrvärmenätet omfattas inte.

3, Se vilka åtgärder som passar ditt hus. Stödet omfattar flera typer av åtgärder, bland annat tilläggsisolering, byte eller förbättringar av fönster och dörrar samt vissa åtgärder och förbättringar av husets uppvärmningssystem.

LÄS OCKSÅ: 24 procent tror på bättre hushållsekonomi 

4, Planera ekonomin innan du startar. Stödet betalas ut först när åtgärderna är genomförda. Därför är det bra att tidigt räkna på hela investeringen och fundera över hur den ska finansieras. Titta på kostnaden här och nu och på hur åtgärden kan påverka husets framtida energianvändning och dina boendekostnader.

5, Se till helheten och tänk långsiktigt. Att energieffektivisera ett hus är ofta en långsiktig investering. Genom att väga samman husets energianvändning, planerade renoveringar och den egna ekonomin blir det lättare att prioritera mellan olika åtgärder.

Källa: Handelsbanken

ANDRA LÄSER: Värsta sedan krigsstarten – massuttag från ryska bankkonton

Foto: Marcusoscarsson.se 

Text: Redaktionen


19 augusti 2026

Glatt pensionsbesked i Sverige

2026 08 20

Den ekonomiska tryggheten ökar i takt med åren.

En färsk undersökning visar att svenska pensionärer känner en betydligt större ekonomisk trygghet än yngre medborgare.

Bland de yngre är känslan av ekonomisk otrygghet dubbelt så vanlig, enligt studien från Novus.

– I debatten pratas det ofta om pensionen som en ekonomiskt osäker period i livet, men siffrorna visar motsatsen. Det är dubbelt så vanligt att känna ekonomisk otrygghet i början av arbetslivet som efter pensionsåldern, säger Mattias Munter, pensionsekonom på Skandia, i ett uttalande.

Förutsägbarhet

En stark faktor när det gäller trygghet över ekonomin är att man har en stabil och återkommande inkomst.

– Ekonomisk trygghet är starkt kopplad till förutsägbarhet och för den stora majoriteteten skapar pensionssystemet en betydande sådan, säger Mattias Munter.

– Det är ett styrkebesked, men också något som politiken måste värna.

84 procent överens

Hela 84 procent av svenskarna som är mellan 65 och 84 år anser att det har en god ekonomisk trygghet, enligt undersökningen.

Bland landets vuxna under 35 år är siffran 67 procent, och hela 26 procent upplever att de saknar ekonomisk trygghet. Den siffran ligger på 13 procent bland de äldre.

Ofta diskuteras pensionsnivåerna, men enligt Mattias Munter har politiken en minst lika viktig uppgift när det gäller frågan om förutsägbarhet.

– Mitt budskap till politikerna är att värna långsiktigheten och förutsägbarheten, säger han.

– För de som går i pension de kommande åren blir möjligheten att parera oväntade kostnadsökningar, genom att exempelvis arbeta mer eller öka sin lön, betydligt mindre. Pensionärer behöver inte fler politiska överraskningar, de behöver kunna lita på kalkylen de planerat sitt arbetsliv efter.

LÄS MER: Värsta sedan krigsstarten – massuttag från ryska bankkonton

Skandia

Skandia är ett av Sveriges ledande och största pensionsbolag.

Bolaget förvaltar omkring 940 miljarder kronor åt 1,8 miljoner kunder i Sverige.

Undersökningen genomfördes av Novus som en del av Globeknots rapport om ekonomisk trygghet i samarbete med Skandia.

ANDRA LÄSER: Swedbank: Viktigaste frågan inför valet

Foto: M. Aurelius

Text: Redaktionen