Stor sänkning av livsmedelsjätte

2024 01 29

Matpriserna är fortfarande en het fråga för svenska folket.

På två år har matpriserna runtom i landet ökat med hisnande 22 procent, enligt prisjämförelsesajten Matpriskollen.

– Det är den historiskt snabbaste ökningen vi sett i dagligvaruhandeln sedan vi började mäta priserna i 2015 och jag har varit i branschen sedan 80-talet och aldrig varit med om så snabb ökning, sade tjänstens vd och grundare Ulf Mazur i början av månaden.

ICA först – nu ger Coop besked

Sedan dess har bland annat ICA lovat att sänka priserna till våren med start i mars.

– Kunden kommer att märka att man kan handla vardagsvaror till lägre priser var man än befinner sig i Sverige, sade Peter Jonsson, ordförande i ICA:s Sverigeråd, för två veckor sedan.

Nu är det dags för nästa livsmedelsjätte att sänka priserna.

Från och med denna vecka pressar nämligen Coop sina priser på drygt 100 varor för sina knappt fyra miljoner medlemmar.

"Gör allt vi kan"

– Vi gör allt vi kan för att erbjuda våra medlemmar så bra priser som möjligt. Även om många talar om att ljusare tider är att vänta framöver kan vi konstatera att tuffa tider fortfarande råder, med ett ekonomiskt klimat där många kämpar på och räknar varje krona.

Det säger Marie Nygren, vd för Coop Sverige, i ett pressmeddelande på måndagen.

– Från Coops sida vill vi ta vår del av ansvaret i arbetet vi alla behöver göra tillsammans för att få ner inflationen. Att fortsätta sänka priserna på vardagsfavoriter, relevanta för våra medlemmar, är ett sätt. Vi hoppas det uppskattas och förenklar vardagen något.

Sex veckor

Prissänkningen gäller de närmaste sex veckorna, till och med vecka 10. Enligt Coop ingår sådant som bröd, kakor, kex, nötfärs, kebab, fläskytterfilé, korv, pålägg, pasta, mejeriprodukter, potatisbullar, torrvaror, nudlar, choklad, tvättmedel och tvål bland de varor som nu får lägre priser.

– Utöver prissänkningarna ser vi även förbättringsmöjligheter i andra delar, säger Marie Nygren.

– Att fler nu kommer upptäcka att det finns en månadsbonus att hämta ut vid betalning i kassan tror vi blir en uppskattad nyhet och något som förbättrar upplevelsen av besöket i sin Coop-butik.

Priserna gäller på samtliga Coop och Stora Coop och gäller egna varumärken som Coop, Änglamark och Xtra.

Foto: M. Lin Kim resp T. Clark

Text: Redaktionen


15 maj 2026

Turkiet planerar jättebygge – ska gå genom hela Europa

2026 05 15

Turkiet har tagit initiativ för ett enormt bygge i Europa.

Om Europa eller Nato hamnar i en väpnad konflikt med Ryssland måste oljeledningar kunna förse trupper med bränsle över hela kontinenten.

En sådan ledning ska gå från Västeuropa till Östeuropa. Idag tar den nuvarande emellertid slut i Tyskland.

Det vill Turkiet ändra på.

Natojätten har därför föreslagit att bygga en ny pipeline värd 1,2 miljarder dollar, rapporterar Bloomberg.

Oljeledningen ska användas av Natoallierade för att kunna transportera bränsle som behövs för militära ändamål, uppger källor med insyn för Bloomberg.

– Det följer påtryckningar från alliansen att expandera sina militära ledningsnätverk, skriver nyhetsbyrån.

Genom två länder

Ambitionen är att ledningen ska gå från väst till öst. 

Ett absolut minimum är dock att man förbereder för att länder i Natos sydöstra del ska kunna ta del av den. Av det skälet har Turkiet gått fram med förslaget att ledningen ska byggas genom Bulgarien till Rumänien.

– Enligt källor skulle en bränsleledning från Turkiet kunna bli fem gånger billigare än alternativ som redan föreslagits, inklusive rutter genom Grekland eller länder väster om Rumänien, skriver den ryska oberoende exiltidningen The Moscow Times, som också rapporterar om bygget.

ANDRA LÄSER: Lågpriskedjan storsatsar – ska nå 300 butiker

Hög sekretess

Rörledningen skulle inte vara tillgänglig för civilt bruk. Den potentiella kapaciteten är dessutom sekretessberlagd.

Frågan har kommit upp på bordet efter Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina och störnignarn i energiförsörjningen efter att Hormuzsundet stängt, erfar Bloomberg.

De baltiska länderna på Natos östra flank har särskilt efterlyst ledningen, enligt den tyska generallöjtnanten  Kai Rohrschneider

LÄS MER: 36 länder ska ta Putin till domstol

Foto: Presidency of the Republic of Turkey

Text: Redaktionen


600 000 svenskar kan förlora sina TV-kanaler

2026 05 16

Många hushåll att riskerar att förlora sina TV-kanaler.

IPTV är ett utbrett problem i Sverige med över en halv miljon användare.

Nu lyfts flera orsaker fram som gör att användare riskerar att förlora sina tv-kanaler.

Många hushåll drabbas

IPTV står för Internet Protocol Television och är en teknik som gör det möjligt att strömma tv-kanaler och rörligt innehåll via bredband istället för via antenn eller parabol.

Hundratusentals svenskar använder i dag illegal IPTV för att få tillgång till sport, filmer och tv-kanaler till låga priser – men utvecklingen skapar allt större problem för både bransch och säkerhet.

Enligt uppskattningar från analysbolaget Medievision används tjänsterna av omkring 640 000 svenska hushåll.

Det innebär också stora ekonomiska förluster för rättighetsinnehavare.

I vissa beräkningar uppskattas att över en miljard kronor årligen hamnar hos kriminella aktörer.

TV- och telekombolag har gått ut med varningar om den oroande utvecklingen.

– Sverige stärker totalförsvaret, men låter en kriminell medieinfrastruktur växa. Men illegal ip-tv är en säkerhetsrisk vi inte har råd att ignorera, skrev Mathias Berg, vd på TV4, och Anders Olsson, vd på Telia Sverige, i en debattartikel i SvD, nyligen.

LÄS MER: Ryska ordern: Halshugg dem

Fler säkerhetsrisker

Utöver de juridiska problemen pekas nu även säkerhetsrisker ut som en växande fara som kan leda till att användare förlorar sina kanaler.

I en ny rapport Consumer Risk from Piracy in the Nordic Countries varnas de nordiska länderna för att illegala streamingtjänster kan innebära betydligt större cyberrisker än många användare inser.

Forskarna menar att pirattjänster ofta har appar och TV-boxar som innehåller skadliga koder eller osäkra funktioner.

I värsta fall kan en infekterad enhet sprida sig till andra enheter, samt förstöra TV-boxen.

– En infekterad tv-box kan i värsta fall bli en ingång till andra prylar i hemmet – som datorer, mobiler och surfplattor, står det i rapporten.

Det innebär att riskerna inte bara handlar om tv-tittande, utan om hela den digitala säkerheten i hemmet.

Vill se fängelsestraff

Nu pågår ett intensivt arbete för att stoppa spridningen av illegal IPTV.

Åklagarmyndigheten vill skärpa straffen ordentligt.

Myndigheten föreslår att privatpersoner ska kunna dömas till fängelse.

– En straffskala som endast innehåller böter kan inte anses rimlig och proportionerlig i förhållande till alla de typer av handlingar som faller under denna bestämmelse, uppger myndigheten, rapporterar SVT.

LÄS MER: Swedbank: Så mycket av lönen bör du spara varje månad

Foto: T. Barbhuiya

Text: Redaktionen