Stor samling poliser – beväpnade med automatvapen

2023 10 29

En stor mängd poliser med specialutrustning befinner sig för närvarande på Göteborgs gator.

Det polisiära pådraget är enormt.

– Jag har sett väldigt många poliser med förstärkningsvapen, säger reportern Max Grinndal till TV4.

Reportern har även rapporterat om två polishelikoptrar i luften och “mängder med vakter”.

Han betonar att polisen inte lämnar någonting “åt slumpen”.

Säkerheten på max

Max Grinndal har befunnit sig på plats vid Gamla Ullevi i centrala Göteborg där Sveriges fotbollsdamer idag spelar mot Schweiz i Nations League.

Det är den första matchen Sverige spelar efter den fruktansvärda attacken mot tre svenskar i Bryssel förra måndagen, då två personer sköts ihjäl och en skadades inför en match mot Belgien.

I kombination med det sedan tidigare förhöjda terrorhotet mot Sverige är säkerhetsnivån nu maximal.

Vill inte avslöja allt

Svenska fotbollsförbundet, SvFF, har också vidtagit flera åtgärder, men vill av säkerhetsskäl inte avslöja samtliga.

– Först en fullskalig visitation, väskkontroll, biljettkontroll och sedan kommer x antal procent av besökarna att få gå igenom en flygplatskontroll, säger förbundets säkerhetsansvariga  Martin Fredman enligt tv-kanalen.

Varnat för landslagströjor

Efter terrordådet i Bryssel har både SvFF och Riksidrottsförbundet varnat sina landslag supportrar för att klä sig i den gula dressen om man befinner sig utomlands.

– Det är så att en gärningsman har siktat in sig på svenska medborgare så det vore förkastligt att inte gå ut med en rekommendation att vi ska undvika det när vi är ute på sådana här resor, sade Martin Fredman enligt SVT förra veckan.

Matchen ikväll spelades alltså på hemmaplan och många i publiken var iklädda gula färger.

Ytterligare person gripen

Tidigare idag rapporterades det att ytterligare en man har gripits för skjutningen som dödade de två svenska supportrarna.

Han greps i Málaga i en insats som initierades av den spanska underrättelsetjänsten, enligt AFP.

Enligt polisen i Spanien har mannen kopplingar till Brysselterroristen och ska ha varit efterlyst i Belgien, bland annat för deltagande i ett kriminellt nätverk.

Svensk seger

Sverige vann kvällens match mot Schweiz med 1-0.

Magdalena Eriksson gjorde enda målet vilket innebär att Sverige har fortsatt chans att nå OS i Paris nästa sommar.

Arkivfoto: Polisen Linköping FB

Text: Redaktionen


Åska på väg – här brakar det loss ikväll

2026 08 10

En kallfront drar in över Sverige under måndagen.

Temperaturerna sjunker runt om i hela landet.

– I södra halvan av landet spricker det upp efteråt och blir gott om plats för sol, men vädret är generellt svalt och blåsigt i början av veckan, framhåller SMHI i sin senaste prognos.

Under måndagskvällen förvärras väderleken. Ett stort nederbördsområde drar in över mellersta och norra Sverige.

SMHI flaggar för åska och kraftiga vindar.

– En baksläng med skurar passerar dessutom under kvällen Svealand och södra Norrland. I samband med dessa väntas åska och byig nordvästvind.

Då vänder det

Det blir en svalare inledning på veckan.

Men redan under onsdagen kommer sommarvärmen tillbaka.

– Varmare luft börjar åter röra sig upp söderifrån över landet under onsdagen, då ett högtryck börjar växa in, uppger SMHI.

Enligt myndigheten blir det upp till 25 grader på sina håll under torsdagen. 

Lagom till helgen blir det ännu varmare. I Götaland och Svealand väntas högsommarvärme under både lördagen och söndagen.

– I söder håller högtrycket i och levererar gott om sol och dagstemperatur uppåt 30 grader på dagarna och ljumma nätter, framhåller SMHI.

Nästa vecka

Högsommarvärmen stannar inte kvar efter helgen.

Högtrycket drar vidare österut och svalare luft drar återigen in över Sverige.

– Nästa vecka börjar därför med allmänt svalt och lågtrycksbetonat väder. Dagstemperaturer från omkring 20 grader i söder till omkring 15 grader i norr, uppger SMHI.

ANDRA LÄSER: Oljepriset stiger 

Åska bildas oftast under sommarmånaderna. Det har flera förklaringar – solen är stark, dagarna är längre och uppvärmningen av marken är som störst.  

–  Dessutom kan varm luft innehålla mer fukt än kall luft. Fukt är en viktig ingrediens när kraftiga moln ska bildas, framhåller vädertjänsten Klarts meteorolog Lasse Rydqvist i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Ica satsar stort vid norska gränsen

Foto: S. Brito

Text: Redaktionen


10 augusti 2026

Explosion i Natoland – militärfabrik brinner

2026 08 10

En kraftig explosion har inträffat i Bulgarien.

Uppgifterna kommer på måndagseftermiddagen.

En brand har utbrutit i en ammunitionsdepå vid en militärfabrik i Tryavna i de centrala delarna av Bulgarien.

Inga personer har dött eller skadats, och samtliga anställda vid militärfabriken har evakuerats med buss.

Explosion och brand

Till följd av branden inträffade en kraftig explosion vid platsen.

Borgmästare Dencho Minev bekräftar att alla anställda har evakuerats – och en ledningscentral upprättades på platsen, med representanter från samtliga rättsvårdande myndigheter.

– Det är också känt att ammunition i lagret började detonera efter att en lastbil tog eld. Sekundära explosioner hörs för närvarande därifrån, rapporterar RBC Ukraine.

Varför lastbilen fattade eld är inte klarlagt.

Har spärrats av

Det så kallade BG-ALERT-systemet aktiverades i samband med branden.

Invånarna uppmanades att följa inrikesministeriets rekommendationer och hålla sig borta från platsen. 

På grund av rök och luftföroreningar uppmanade myndigheterna invånarna att hålla sina fönster stängda, använda skyddsmasker och undvika att gå ut om det inte är nödvändigt. 

Området har spärrats av.

Brandmän arbetar nu med att släcka branden som spridit sig till ett skogsområde i närheten.

Läs mer: USA:s försvarsjättar rädda – på grund av Ukraina

Okänd drönare

För ett par dagar sedan exploderade en oidentifierad drönare i Bulgarien, nära den rumänska gränsen.

– Inga personer skadades och inga skador uppstod på infrastrukturen, eftersom drönaren exploderade på ett solrosfält 100 meter från gränsen till Rumänien. Inget av de två grannländerna hade upptäckt drönaren, rapporterar tyska DW.

“Kommer övervaka”

Premiärminister Rumen Radev berättar att regeringen tar till åtgärder efter drönarintrånget.

– Vi kommer att fortsätta övervaka situationen och stärka bevakningen. Till följd av denna händelse kommer vi också att omfördela gränspolisens resurser för drönaridentifiering och motåtgärder från gränsen mot Turkiet till gränsen mot Rumänien, säger han.

Läs mer: Oljepriset stiger

Foto: Nato

Text: Redaktionen