Dödsfall på Kiviks Marknad – flera skadade

2024 07 05

En 55-årig person har förlorat livet i en allvarlig olycka på Kiviks Marknad i Skåne.

Det stod snabbt klart att det handlade om en mycket otäck händelse.

– Ett flertal personer är skadade, en räddningsinsats pågår, rapporterar Skånepolisen som initialt inte hade fått klarhet i exakt hur många personer som var drabbade.

Uppgifter: Tio ambulanser

Det fanns dock farhågor om att större antal personer kan ha drabbats och enligt uppgifter i media har hela tio ambulanser larmats till marknaden.

Någon form av vagn eller marknadsbod skall ha fallerat och rasat samman.

Olycksplatsen är Kiviks Stora väg uppger polisen.

– Händelsen hanteras primärt som en räddningsinsats, som leds av räddningstjänsten, förklarar polisen.

– Polisens främsta uppgift är inledningsvis att bistå räddningstjänsten i dess arbete, därefter att utreda om brott i sammanhanget kan misstänkas, betonar polisen.

Oväder på platsen

Enligt Kristianstadsbladet skall ett oväder ligga bakom olyckan då det har blåst kraftigt på platsen.

Tidningen uppger att händelsen ägt rum på tivoliområdet.

Enligt marknadsarrangörerna står Axels Tivoli för den delen som avser själva karusellområdet. 

Polis och räddningstjänst försöker bringa närmare klarhet i olycksläget på marknaden.

En person har avlidit

– Ett flertal personer är skadade eller drabbade

– Vi har larmat rätt så mycket resurser, säger Räddningstjänsten Syd till Aftonbladet.

Hur pass skadade offren är står ännu så länge inte klart. Bilder från platsen visar hur ett stort träobjekt ligger på sidan på marknadsgräset.

Skånska Dagbladet rapporterar att antalet skadade är fyra eller fem personer.

Tidningen uppger att någon typ av marknadsvagn har vält omkull.

Senare kunde man slå fast att en man i 55-årsåldern avlidit av sina skador

Vet inte om offer hittats ännu

TV4 rapporterar att minst en person på marknaden har drabbats av betydande skador.

– En person har blivit fastklämd och är riktigt illa skadad, berättar Jessica Schale vid Region Skåne till TV-kanalen.

TV4 uppger att det handlar om ett marknadsstånd på tio meter som har fallit omkull.

Räddningstjänsten på Skåne Syd förklarar för kanalen att man genomför en insats för att få fram alla som kan ha drabbats av olyckan.

– Vi vet inte om vi har hittat alla än, säger vakthavande befäl till kanalen.

150 000 personer

Kiviks Marknad är Sveriges största och mest välbesökta marknad framhåller arrangörer på sin webbsida.

– Mellan 120 – 150 000 personer besöker varje år vår anrika marknad. Kiviks Marknad är en tradition som pågått i generationer.

– På Kiviks marknad hittar du knallar som säljer allt från kuriosa till mat och mängder med tivoliattraktioner från Skandinaviens största ambulerande tivoli – Axels tivoli. 

Text: Redaktionen


4 feb 2026

S-ledaren: ”Det är helt sjukt – hela personalen har lämnat”

2026 02 27

Magdalena Andersson (S) är besvärad.

Socialdemokraternas partiledare menar att det finns problem med systemet för arbetskraftsinvandring.

Detta efter att S-ledaren gjort ett besök i Norrbotten som lämnade avtryck.

Där har man enligt Andersson tvingats stänga avdelningar på äldreboenden – på grund av att “hela personalen har utvisats”, rapporterar Dagens industri.

“Det är helt sjuk”

Det nuvarande systemet fungerar inte, menar hon.

S-ledaren anser att förändringar krävs – detta efter bland annat ett besök i Norrbotten.

– Där har man fått stänga avdelningar på äldreboenden för att hela personalen har utvisats. Det är helt sjukt, säger hon till Di.

“Fungerar inte”

S-ledaren menar vidare att regeringen och SD försöker komma åt fusk med arbetstillstånd på “ett väldigt stelbent sätt” – och pekar på just exemplet i Norrbotten.

– Det är uppenbart att det som gäller nu, där det är helt upp till arbetsgivaren att bestämma vilka som kommer i kombination med ett lönegolv, inte fungerar, säger hon.

Läs mer: Plötsligt besked om elpriserna – nu blir det ännu värre

25 procent

I Harads i Norrbotten har 25 procent av äldreboendenas personal försvunnit på två år.

Personalrekryteraren Marie Mattson är besviken.

– Det säger ”de måste integrera sig, de måste lära sig språket”. Mina medarbetare har gjort allt rätt och ändå hjälpte det inte, säger hon till SVT.

Skärpta regler

“Skärpta regler för arbetskraftsinvandring ska stoppa missbruket och stärka kontrollen”.

Så lät det från regeringen mot slutet av 2025.

– Arbetskraftsinvandringen till Sverige ska ske under rättvisa och ordnade former, sade migrationsminister Johan Forssell (M) då.

– Därför genomför regeringen nu en omfattande reform som sätter stopp för missbruk och stärker kontrollen. Med skärpta regler, nya straffbestämmelser och tydligare ansvar bygger vi ett system som skyddar kvalificerade arbetstagare och gynnar seriösa arbetsgivare.

Läs mer: ”Lägg av, skärp dig” – Sverige dundrar mot Trump

Foto: M. Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


20 jan 2026

”Inte en chans” – stort bakslag väntar Kreml

2026 02 27

Rysslands ekonomi står inför en tung smäll.

Sberbanks chef Herman Gref varnar för att den ryska rubeln väntas försvagas kraftigt under 2026.

Detta på grund av lägre betalningsbalansöverskott och minskade valutatransaktioner från Centralbanken, vilket kan bli ett stort bakslag för Putins ekonomi, rapporterar oberoende Moscow Times.

Förutspår kraftigt fall

Sberbanks chef Herman Gref förutspår ett kraftigt fall av rubeln.

När Centralbanken drar ner på sina valutatransaktioner och betalningsbalansens överskott krymper, kommer rubeln börja försvagas från andra kvartalet 2026, menar Gref.

– Jag ser i år inte en chans alls att ha en så stark rubel som förra året. Det är kontraproduktivt på alla tänkbara och otänkbara sätt, säger Gref.

Under 2025 stärktes rubeln nästan 45 % mot amerikanska dollarn, vilket gjorde den till den valuta som stärktes mest under året.

Överskottet i Rysslands betalningsbalans uppgick förra året till 41 miljarder dollar, medan Gref påminner om att det för 2026 endast förväntas ligga på cirka 10 miljarder dollar.

LÄS MER: Stor brist för vanliga ryssar – mardröm för Putin

Olika prognoser

Sberbanks officiella prognos för slutet av 2026 ligger på 85–90 rubel per dollar, men Gref själv är mer pessimistisk.

– Mina personliga förväntningar vid årsskiftet är plus-minus 95. Möjligen, beroende på omständigheterna, närmare 100, det kommer att bero på centralbankens politik. Så snart speglingarna minskar kommer rubeln att gå nedåt, förklarar han.

Finansminister Anton Siluanov meddelade nyligen att regeringen överväger en skärpning av budgetregeln med ett lägre baspris för olja, vilket kan minska Centralbankens valutautbud.

Detta kan ytterligare pressa rubeln nedåt.

Faktorer som påverkar rubeln

Centralbanken säljer stora mängder kinesisk valuta och guld på Moskva-börsen – ungefär 16,5 miljarder rubel per dag.

Det är mycket mer än normalt och har hjälpt rubeln att hålla sig stark.

Om detta stöd försvinner kan rubeln däremot bli svagare.

– Kombinationen av dessa faktorer gör att dollarkursen troligen kommer börja stiga från andra kvartalet. Hur snabbt den stiger är svårt att säga, mycket handlar om magkänsla, avslutar Gref.

LÄS MER: Orbán har panik – tvingas till nödåtgärd

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen