Stor polisjakt – skickade upp helikopter

2023 03 01

En intensiv polisjakt pågick under onsdagseftermiddagen strax norr om Stockholm.

Bakgrunden är ett väpnat rån i en bostad i Bålsta, Håbo kommun, rapporterar Sveriges Radio.

Flera personer ska bland annat ha kapat en bil genom att hota föraren med kniv och tre av fyra misstänkta har gripits, framhåller radiokanalen.

– Personen blir inte fysiskt skadad men gärningsmännen tar en väska och lämnar bostaden, säger Pelle Vamstad, presstalesperson vid region Mitt, till SVT.

20 minuter mellan brotten

Larmet inkom till polisen redan vid 13.30. Enligt Aftonbladet är det fyra personer som ligger bakom rånet.

Brotten skedde i två omgångar – först rånet och sedan bilkapningen. Tidsspannet däremellan var 20 minuter.

– Eftersom vi har resurser i området från det första ärendet skickar vi en patrull som upptäcker det stulna fordonet och följer efter det, säger Pelle Vamstad till tidningen.

Skickade upp helikopter

Jakten på rånarna gick vidare till Sigtuna och då kände sig polisen tvingade att skicka upp en helikopter för att övervaka flykten.

Efter en dramatisk jakt kör föraren av vägen och ut i åkern – men tar sig upp trots att bilen skadats rejält.

Männen väljer dock att överge bilen och fly till fots, men då slår helikopterföraren till.

Polisen i helikoptern får sin på en av männen, landar och griper den misstänkta.

Pågår fortfarande

Enligt Sveriges Radio kunde senare ytterligare tre personer gripas, även det tack vare helikoptern samt en hundpatrull.

Den fjärde personen uppges vara på fortsatt fri fot.

– Polisinsatsen pågår fortfarande för gripande av den fjärde personen som vid halv fyratiden fortfarande inte gripits, rapporterar SR.

Ingen person ska dock ha kommit till fysisk skada vid något av de misstänkta brotten.

Två brottsrubriceringar

I nuläget är samtliga inblandade, som enligt SVT är i 20-årsåldern, misstänkta för rån och tillgripande av fortskaffningsmedel.

– Men det kommer sannolikt förändras, säger Pelle Vamstad till Aftonbladet.

Arkivfoto: N. Jonasson

Text: Redaktionen


JUST NU: Kaos på E4 – bilar kör i fel riktning

2025 11 26

Kalabalik råder på E4:an i höjd med Gävle.

Flera fordon har krockat, uppger polisen.

Med anledning av masskrocken råder totalstopp i trafiken. Polisen framhåller att trafiken ska ledas om.

Flera bilister väljer dock att trotsa anvisningarna. Enligt polisen vänder fordon om och kör i fel färdriktning.  

– Polisen får flera samtal gällande bilister som vänder om och kör i fel riktning på E4, framhåller Polisregion Mitt i ett uttalande.

”Gått relativt bra”

Ingen person har skadats allvarligt i olyckan.

Både polis och räddningstjänst har larmats till platsen.

– Det har gått relativt bra och ingen person är allvarligt skadad, säger räddningstjänstens larmbefäl Jimmy Andersson Taylor till SVT.

Enligt Andersson är det väldigt halt på vägen, vilket kan ha föranlett olycka.

Höga smällar vid bostadshus

Under onsdagskvällen har polisen även larmats om höga smällar vid ett bostadshus i Uddevalla.

Enligt uppgift handlar det om en misstänkt skottlossning.

– Polis är på plats i Tureborg i västra Uddevalla med anledning av larm om smällar vid lägenhetshus. Anmälare har befarat att detta skulle varit skottlossning, framhåller myndigheten.

Flera polispatruller har anlänt till platsen. Det finns inga uppgifter om personskador vid 18.30-tiden.

– Polis är på plats med ett större antal resurser för att klarlägga vad som skett. Ingen uppgift om att någon ska vara skadad, skriver polisen.

LÄS MER: Från första december: Hårdare tag mot Sveriges bilister

Spärrat av området

Det är inte fastställt vad som orsakat smällarna. 

– Det är lite för tidigt för att gå in på det. Vi har spärrat av en bit kring fastigheten, säger polisens presstalesperson Adam Isaksson Samara till Aftonbladet. 

LÄS OCKSÅ: Nytt besked om bensin och diesel – har blivit för dyrt

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


26 november 2025

Chockbesked för USA – Kina snart i kapp

2025 11 26

USA har allt större anledning att oroa sig över Kina.

Maktkampen mellan stormakterna USA och Kina har blivit allt mer intensiv på senare år.

Nu kommer en rapport om Kinas militära förmåga som bör oroa Donald Trump.

Kina snart i kapp

Den militära maktklyftan mellan USA och Kina minskar i snabb takt, rapporterar Newsweek.

En ny ranking från den australiensiska tankesmedjan Lowy Institute visar att Kina håller på att fylla igen gapet mellan länderna när det gäller militär kapacitet, i synnerhet i den viktiga Indo-Stillahavsregionen.

– Kina fortsätter att urholka USA:s övertag när det gäller militär kapacitet, skriver Lowy Institute i sitt årliga Asia Power Index, enligt tidningen.

– År 2025 är USA:s ledning inom den här mätningen bara två tredjedelar av vad den var 2017, enligt tankesmedjan.

LÄS OCKSÅ: ILSKA MOT NATOCHEFEN: "Vi har gjort allt - i 30 år"

Storsatsar på militären

Kina har under diktatorn Xi Jinpings ledning satt upp som mål att bygga upp en militär av ”världsklass” till år 2049, men har alltså redan nu en hög militär kapacitet.

Ett av de viktigaste målen för Kinas militära storsatsning är att göra det mycket svårt och kostsamt för USA att ingripa i en potentiell konflikt.

Kina har bland annat gjort militära framsteg inom luft- och sjökrigföring, enligt rapporten. Även inom teknik och underhåll har landets förmåga utvecklats, bland annat när det gäller långdistanssystem.

Kina kan också stärka sin ställning i regionen på grund av att USA är mer engagerade globalt och därför behöver sprida sina resurser mer.

– Medan Washingtons strategiska fokus är globalt, är Pekings militära resurser koncentrerade närmare hemlandet, skriver rapportförfattarna, enligt tidningen.

Underrättelsetjänsten varnar

USA har dock fortfarande en betydande fördel bland annat när det gäller kategorin ”försvarsnätverk”, vilket syftar på allianser, försvarsdiplomati med mera.

Men Kina växer sig alltså starkare, och även amerikansk underrättelsetjänst har varnat för utvecklingen.

– Folkets Befrielsearmé (Kinas armé) har en gemensam styrka som kan bedriva fullskalig krigföring för att utmana USA:s intervention i en regional situation, projicera makt globalt och säkra det som Peking hävdar är sitt suveräna territorium, skriver amerikansk underrättelsetjänst i en analys, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Ukrainska elitstyrkor slår tillbaka

Foto: The White House resp A. Luengo

Text: Redaktionen