Stor polisjakt med helikopter

2024 02 27

Det pågår en stor polisinsats.

Anledningen är att ett grovt rån har inträffat.

Platsen där händelsen utspelar sig är i orten Laholm i södra Halland.  

Rån mot guldsmedsbutik

Strax efter sextiden ikväll, tisdag, kom larmet till SOS.

– Polis kallades till Söderleden i Laholm med anledning av ett grovt rån mot en guldsmedsbutik, uppger polisen.

Flera gärningsmän ska ha hotat personalen i guldsmedsbutiken.

Personerna ska enligt polisen ha använt pistolliknande föremål vid råntillfället.

Om det gäller riktiga vapen eller andra tillhyggen, som liknar riktiga vapen, väljer polisen att inte gå ut med i nuläget.

Slagit sönder

Gärningspersonerna uppges ha förstört delar av butiken i och med aktionen.

Enligt polisen har personerna i fråga även stulit gods från butiken.

Hur mycket de har kommit över och exakt vad det gäller framkommer inte nuläget.

– Gärningspersonerna har därefter lämnat butiken i en flyktbil, framhåller polisen.

Jagas nu med polishelikopter

Ambulans har kallats till platsen.

– Flera i personalen är i chock, uppger polisen.

I nuläget finns inga ytterligare uppgifter om skador.

Polis söker nu efter förövarna i en pågående polisinsats.

– Vi har flera patruller som arbetar i ärendet, vi har även tagit in polishelikoptern för att hjälpa till i sökarbetet, säger Hans-Jörgen Ostler, presstalesperson på polisen, till TV4.

Flera stölder

Polisen har fått rycka ut till flera stölder i dag.

I centrala Örebro inträffade en stöld tidigare under tisdagen.

En man i 25-årsåldern greps av väktare efter stölder i butiker i centrala Örebro.

– Väktare grep mannen efter att han ertappats med att ha stulit från en butik i centrala Örebro, uppger polisen.

Då polis kom till platsen visade det sig att mannen hade gods med sig som misstänks vara stulet även från andra butiker.

– Beslutet blev då att gripandet skulle bestå och godset togs i beslag.

Anhållen 

Förhör har genomförts med vittnen och kontroll kommer att göras gällande om det finns övervakningsfilmer som registrerat stölderna.

– Efter förhör med den misstänkte kommer åklagare att ta ställning till om han ska anhållas eller friges under den fortsatta utredningen, framhöll polisen under eftermiddagen.

En stund senare gick polisen ut med information om att åklagare beslutat att anhålla mannen.

Arkivfoto: N. Jonasson

Text: Redaktionen


12 november 2025

JUST NU: Historisk tvärvändning i EU – svensk ligger bakom

2025 11 12

En historisk tvärvändning sker nu inom EU.

En dramatisk förändring är på väg att ske i Europaparlamentet.

Den svenska parlamentsledamoten Jörgen Warborn (M) är en av dem som ligger bakom tvärvändningen.

Historisk tvärvändning

Den konservativa partigruppen EPP väntas ta hjälp av ytterhögern i en viktig omröstning på torsdag, rapporterar Politico.

Det som ett dramatiskt avsteg från tidigare normer, eftersom mittengrupperingar har vägrat att samarbeta med ytterhögern.

Omröstningen handlar om ett avregleringspaket för att minska kraven på företags hållbarhetsrapportering.

Förhandlingar med partigrupper längre vänsterut har inte gett resultat, och nu väntas EPP, där bland andra EU-kommissionens ordförande Ursula von der Leyen ingår, rösta igenom paketet tillsammans med ytterhögerpartier.

Jörgen Warborn (M) har varit EPP:s huvudförhandlare, men förhandlingarna tycks nu ha avslutats.

– EPP kommer att rösta för de ändringsförslag som de föreslog eftersom socialisterna och demokraterna inte har visat någon vilja att kompromissa, och fortsätter att fastna i samma position som för en månad sedan när det första avtalet föll igenom eftersom socialistiska ledamöter gick emot avtalet, säger EPP:s talesperson Pedro López de Pablo, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: Putin desperat - vänder sig till Rysslands fattigaste

”Vi har vunnit”

Socialdemokraterna och De gröna anklagar EPP för att inte vara konstruktiva.

– Vi har föreslagit flera alternativ för EPP, där vi rör oss i deras riktning, säger De grönas EU-parlamentariker Kira Marie Peter-Hansen, enligt tidningen.

– Jag tycker att det är skandalöst att EPP slår igen dörren för en pro-europeisk lösning och i veckor vägrar att träffa de tre demokratiska grupperna, och i stället går in i en allians med ytterhögern, tillägger hon.

Gruppen Patrioter för Europa är dock nöjda över utvecklingen.

– Vi har vunnit ... EPP har inget annat val än att rösta för de ändringsförslag de föreslagit, som i själva verket är kopierade från de som Patrioterna och andra högergrupper kom överens om förra månaden, säger Pascale Piera, förhandlare för Patrioter för Europa, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: "Årets Pryl 2026" har utsetts

Foto: European Parliament

Text: Redaktionen


12nov2025

BEKRÄFTAT: Jättesmäll för bolånetagare

2025 11 12

Sedan maj 2024 har styrräntan sänkts med 2,25 procentenheter till dagens nivå på 1,75 procent.

Trots räntesänkningarna har hushållen snuvats på miljarder kronor, rapporterar Affärsvärlden med hänvisning till en granskning från jämförelsetjänsten Zmarta.

Zmarta har granskat hur snitträntorna utvecklats sig hos Sveriges tolv största banker sedan Riksbanken började sänka styrräntan.

Resultatet är tydligt: bolåneräntorna har inte sjunkit i samma takt som styrräntan.

Skillnaden ligger på 0,14 procentenheter, vilket inneär  att bolånetagare i genomsnitt förlorar 1 400 kronor om året för varje miljon i bolån.

Sammanlagt rör det sig om en förlust på omkring 6 miljarder kronor för svenska hushåll, uppger Zmarta.

– Det är tydligt att bankerna valt att öka de egna marginalerna i stället för att hjälpa till och ta fullt ansvar för att vända en utdragen lågkonjunktur. Jag tycker det är lite gnidet och oansvarigt, säger Zmartas hushållsekonom Charlie Tideman enligt tidningen.

LÄS MER: Pensionsmyndigheten går ut med viktigt meddelande till pensionärer 

FAKTA: Banken med lägst ränta

Zmarta har sammanställt de största bankernas bolåneräntor i oktober:

- Lägst rörlig ränta har Skandiabanken erbjudit sina kunder: 2,51 procent

- Högst rörlig ränta har Ikano Bank erbjudit sina kunder: 2,84 procent

- Den genomsnittliga bolånekunden fick 2,66 procent i rörlig ränta (3-mån) under oktober, jämfört med 2,77 % månaden före.

Bindningstid 3 år: Genomsnittskunden fick 3,00 procent, jämfört med 3,04 procent månaden innan. Lägst ränta erbjöd Skandiabanken: 2,77 procent och högst Ica-banken med 3,29 procent

Bindningstid 5 år: Genomsnittet landade på 3,17 procent jämfört med 3,19 procent i september. Den lägsta räntan erbjöds av Skandiabanken till 2,96 procent, medan den högsta kom från Länsförsäkringar bank med 3,39 procent.

Källa: Zmarta

LÄS OCKSÅ: Swedbank: “Har satt tydliga spår” – tung dom om hushållen 

Foto: M. Lis

Text: Redaktionen