JUST NU: Stor polisinsats på skola – tvingas stänga

2023 03 07

Vid 13.30-tiden larmades polisen till en högstadieskola i Säffle kommun.

Ett stort antal elever hade hamnat i bråk med varandra i anslutning till skolan.

–  Ett flertal patruller beordrades ut till platsen och stämningen lugnade ned sig något, uppger polisen.

En stund senare eskalerade situationen.

Vuxna anslöt sig till bråket och ett jätteslagsmål utbröt. Ett 30-tal personer uppges ha varit involverade, rapporterar polisen.

–  Bråket blossade upp igen, flera vuxna anslöt, och det slutade i ett slagsmål. Det var väldigt hätsk stämning, säger polisens presstalesperson Sophia Jiglind till Expressen.

–  Som jag har förstått det så har de anslutit, om de har blivit ditringda eller liknande, det vågar jag inte svara på. Det rör sig inte om lärare, fortsätter hon.

Stängde in sig i klassrum

När slagsmålet utbröt tvingades lärare och personal hänvisa övriga elever till sina hemklassrum. 

–  De fick stänga in sig med sina klassföreståndare, och där är de kvar tills vi bedömer att situationen är helt lugn, säger skolans rektorn Gustav Hagerskog till SVT Nyheter.

Gammal konflikt

Vad som orsakade bråket är inte fastställt.

– Det är något som utredningen får utvisa, vad det är som har startat det här bråket. Det ska inte ha använts några tillhyggen, men varit väldigt mycket verbalt, säger Sophia Jiglind till Expressen.

Enligt rektor Gustav Hagerskog har bråket sitt ursprung i en konflikt som ska ha startat i helgen.

Ingen person har skadats allvarligt, men en av eleverna har fått uppsöka sjukhus.

Skolan stänger

Skolan kommer att hållas stängd imorgon.

Undervisning kommer att bedrivas på distans.

–  Vi ska se vilka åtgärder vi behöver vidta, säger Gustav Hagerskog till SVT.

Polisen stannar

På tisdagseftermiddagen uppger polisen att situationen är under kontroll och att man kommer att utreda händelsen samt identifiera de personer som misstänks ligga bakom bråket.

Polisen kommer att stanna kvar på skolan till dess att den stänger för dagen.

Enligt Expressen skickades 5-6 patruller till platsen. 

Foto: S. Rodgersson

Text: Redaktionen


10 sep 2026

Ukraina får historiskt besked

2026 09 11

Ukraina och Kanada skakar hand om ett historiskt avtal.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj och Kanadas premiärminister Mark Carney har skrivit under ett historiskt partnerskapsavtal.

Avtalet sträcker sig över 100 år, rapporterar Kyiv Post.

Historiskt avtal undertecknat

Det historiska avtalet undertecknades på torsdagen i Calgary, där Zelenskyj och Carney inledde sitt bilaterala möte och ska gälla i 100 år.

Zelenskyj anlände till Kanada på onsdagen för ett tre dagar långt besök. Fokus ligger på att stärka relationerna mellan länderna, men också på försvar, energi och ytterligare stöd till Ukraina.

Efter mötet beskrev Zelenskyj förhandlingarna som ”mycket substantiella”.

Avtalet innebär en långsiktig satsning på samarbetet mellan Ukraina och Kanada. Samtidigt kommer beskedet i ett läge där Ukraina fortsatt utsätts för omfattande ryska robot- och drönarattacker.

LÄS MER: Drömleverans närmar sig för Ukraina

Stärker Ukrainas luftförsvar

Kanada har även meddelat att landet kommer att bidra med ytterligare stöd till Ukrainas luftförsvar.

Zelenskyj lyfter särskilt fram behovet av luftförsvarssystem och robotar.

– I dag finns ett betydande beslut från Kanada. Ett mycket viktigt stödpaket för luftförsvaret, säger Zelenskyj.

– Det finns en stor brist på sådana system och robotar i världen.

Landet avsätter 350 miljoner kanadensiska dollar, motsvarande omkring 270 miljoner amerikanska dollar, för att köpa interceptormissiler till Ukrainas luftförsvar. Pengarna ska gå via JUMPSTART och bidra till att skydda ukrainska civila, infrastruktur och luftrum

Beskedet kommer samtidigt som Ukraina förbereder sig inför vintern och försöker stärka skyddet mot ryska luftangrepp.

Kanada ska dessutom bidra till Ukrainas energifond och ge 430 miljoner kanadensiska dollar i lånegarantier för Ukrainas inköp av naturgas inför vintern.

Ansluter till FREYJA

En annan viktig del av beskeden från mötet är Kanadas stöd till FREYJA, ett europeiskt program för försvar mot ballistiska robotar.

Kanada kommer att bidra med sin teknik till programmet, som har initierats och lanserats av det ukrainska försvarsföretaget FirePoint.

Målet är bland annat att utveckla alternativ till de amerikanska Patriot-systemen och bygga upp ett mer omfattande skydd mot luftburna hot.

FREYJA omfattar redan samarbete mellan Ukraina och flera europeiska länder, däribland Norge, Danmark, Frankrike, Italien, Nederländerna, Spanien, Sverige och Storbritannien.

LÄS MER: Ukraina slår till mot ryska hjärtat – första gången i kriget

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


Jättebesked för Sveriges ekonomi

2026 09 10

Svensk ekonomi går starkt.

Det visar nya siffror från EY, ett av världens största revisons och rådgivningsföretag.

I den nya rapporten European Economic Outlook fastlår EY:s europeiska chefsekonom och ekonomianalytiker att Sveriges ekonomi växer dubbelt så snabbt som euroområdet.

– Under andra kvartalet växte svensk ekonomi med 3,2 procent i årstakt, vilket var en av de högsta tillväxttakterna i EU. Under första kvartalet ökade samtidigt investeringarna med 5,7 procent i årstakt, en av de högsta nivåerna i Europa, framhåller analytikerna.

”Påverkas minst”

Enligt rapporten väntas svensk ekonomi växa med 2,5 procent i år. Detta i ett läge där konflikten i Mellanöstern slår hårt mot flera europeiska ekonomier.

– Konflikten i Mellanöstern är Europas största ekonomiska risk just nu, men Sverige hör till de ekonomier som påverkas minst visar vår senaste makroekonomiska rapport. Fallande energipriser, ökad inhemsk efterfrågan och försvarsinvesteringar driver tillväxten, säger Magnus Kuchler, Sverigechef på EY.

LÄS MER: Handelsbanken: Ekonomin växlar upp

Ökar i Sverige – bromsar i Europa

Investeringarna ökar i Sverige, samtidigt som utvecklingen går åt motsatt håll i stora delar av Europa. Inom euroområdet sjönk investeringstillväxten till 1,6 procent i årstakt under andra kvartalet, rapporterar Ey.

Sverige går mot strömmen – investeringarna ökar vilket får stort genomslag i ekonomi.

Ey:s analytiker pekar på att energipriserna har fallit med 13,4 procent sedan februari, vilket markerar den största nedgången i Europa. Samtidigt har Riksbanken, till skillnad från den europeiska centralbanken ECB, lämnat styrräntan oförändrad.

– Europas svaga investeringar har blivit ett tillväxtproblem. Sverige går mot strömmen, drivet av inhemska investeringar, offentliga satsningar och ett kostnadsläge med lägre inflation, räntor och energipriser än i omvärlden. Det ger svenska företag ett försprång, säger Magnus Kuchler.

LÄS OCKSÅ: Ryssland gör jättedeal i Asien

Foto: Marcusoscarsson.se

Text: Redaktionen