SVERIGE: Stor polisinsats i Stockholm och i Malmö

2022 09 22

En butiksanställd vid Coop har knivskurits i ansiktet vid ett grovt rån i Stockholm.

Butiken som är belägen i västra delen av huvudstaden drabbades av ett rån på onsdagskvällen meddelar polisen.

Angrep anställd

– Polisen har satt in vad man beskriver som stora resurser i jakten på gärningspersonen, rapporterar Sveriges Radio.

Det skall röra sig om Coops livsmedelsbutik i Vinsta i Stockholm enligt Expressen.

I samband med rånet ska rånaren ha angripit en av mataffärens anställda. Den butiksanställda blev skuren i ansiktet med en kniv enligt uppgift till polisen.

Fördes iväg i ambulans

Han var vaken och även talbar när han fördes med ambulans till sjukhus efter dådet, uppger Sveriges Radio.
Händelsen klassas i nuläget som grovt rån.

Sent på onsdagskvällen är det oklart hur pass skadad offret tillika den butiksanställde är.

– Jag har inga uppgifter om skadeläge, säger polisen till Aftonbladet.

Massiv jakt pågår

Gärningsmannen är fortfarande inte gripen men polisen ha inlett en massiv jakt för att gripa den skyldiga.

– Gärningsmannen flydde till fots efteråt, säger polisen presstalesperson Rebecca Landberg vid Polisregion Stockholm till Expressen.
Restaurang rånad

Även i Malmö ägde ett rån rum sent på onsdagskvällen.
– En snabbmatsrestaurang på Linnégatan blir utsatt för ett rån.

– Av en ensam gärningsman som tilltvingar sig kontanter för att sedan lämna platsen, inledningsvis till fots, uppger polisen.

– Det finns inledningsvis inga uppgifter om att någon kommit till skada, . 

Greps på buss

Polisen inledde spaningar för att försöka finna den skyldiga som hade hunnit lämna brottsplatsen när polisen anlände.

Vid 23-tiden på kvällen greps en misstänkt 20-åring ombord på en buss på Linnégatan.

Arkivfoto: Polisen

Text: Redaktionen


JUST NU: Kan införas på tre platser – ny kamerabevakning till Sverige

2025 07 07

Polismyndigheten och Säkerhetspolisen ska få använda kamerabevakning som möjliggör automatisk ansiktsigenkänning.

Det har regeringen tidigare föreslagit.

Nu är den nya kameratekniken på väg till Sverige. Enligt en regeringspromemoria föreslås Polismyndigheten och Säpo få tillgång till tekniken vid årsskiftet.

Pekar ut tre platser

Markus Lahtinen, forskare inom kameraövervakning, tror att automatisk ansiktsigenkänning kommer att bli ett vanligt inslag i kamerabevakningen i Sverige. Han pekar på att flera närliggande länder redan använder sig av tekniken – bland annat Danmark, Schweiz och Tyskland.

– Mindre än sex månader går ganska snabbt. Med bakgrund av allvarlig brottslighet finns det dokumenterade positiva effekter av den här användningen, säger Lahtinen till TV4.

Enligt experten kan tekniken användas på flera platser – exempelvis på flygplatser, vid gränskontroller och stora idrottsevenemang.

Fler för och emot 

Majoriteten av svenska folket vill ha kameraövervakning med ansiktsigenkänning på offentlig plats för att underlätta brottsbekämpning. Endast 20 procent anser att det ska vara förbjudet för att skydda medborgarnas integritet, enligt en undersökning från Svenskarna och internet.

– Sverige har en historia av att kunna sköta sånt här regelboksmässigt. Dessutom finns det ingen risk att låta det övergå i något slags övervakningssamhälle, säger Markus Lahtinen till tv-kanalen.

Tusentals gripna i London

Den brittiska polisen har framgångsrikt använt sig av kameraövervakning med ansiktsigenkänning vid brottsbekämpning. Den nya tekniken har lett till över 1 000 gripanden över hela London, rapporterar The Independent.

FAKTA: Kameraövervakning med ansiktsigenkänning

- Kameraövervakning med ansiktsigenkänning eller teknik för biometrisk fjärridentifiering i realtid är en AI-teknik där människor filmas i realtid och jämförs mot ett register

- I Sverige föreslås tekniken kunna användas på allmän plats för brottsbekämpningsändamål i den utsträckning som EU:s AI-förordning godkänner

Källa: SOS Alarm resp Regeringskansliet

Foto: 

Text: Redaktionen


JUST NU: Stor tv-succé läggs ned – efter tolv säsonger

2025 07 07

Ett av Sveriges mest framgångsrika frågesportprogram lägger ned.

Sista avsnittet av “Alla mot alla” på Kanal 5 har sänts.

Det bekräftar producenten Emil Persson.

– I grund och botten är det för att kanalen inte beställde en ny säsong. Men det är inte så att någon av oss har sörjt detta, säger han i Smålandspostens podcast “Min lögn”.

Hundratusentals tittare

“Alla mot alla” med tv-profilerna Filip Hammar och Fredrik Wikingsson har sänt över 700 avsnitt under tolv säsonger.

Programmet hade premiär 2019 och vann Kristallen för årets underhållningsprogram samma år. Bedriften upprepades 2022.

Responsen har varit omfattande och under första säsongen lockade finalveckan totalt över en miljon tittare.

– Vi är obeskrivligt stolta och lyckliga idag och vill rikta ett gigantiskt tack till alla som gjort detta möjligt: tittarna, Filip och Fredrik, produktionen och inte minst alla våra magiska deltagare, sade Aron Gabrielsson, exekutiv producent för Alla mot alla, vid tillfället.

Intensivt projekt

Enligt Emil Persson kommer avslutet relativt naturligt.

Programmet sände 128 avsnitt om året, vilket kan ha bidragit till en mättnad. Hade det spridits ut mer skulle det kanske ha kunnat leva längre, tror producenten.

Att ständigt komma på nya frågor har också varit en stress.

– Det brann inte kort, men medellångt och intensivt. Det kanske är bra så, säger Emil Persson.

Redan i våras insinuerade Fredrik Wikingsson i podden “Daddy issue” att en nedläggning kunde vara på gång.

LÄS MER: Jättefiasko för påkostade filmen – “Värsta i modern historia”

Paret Batra deltog

I Alla mot alla möts 16 kändispar varandra uppdelat i två grundomgångar. Därefter går de bästa paren vidare till slutspel. Bland annat har David och Anna Kinberg Batra, Erik Haag och Lotta Lundgren, E-Type och Olof Lundh, Hanna Hellquist och Jonatan Unge deltagit.

Programmet sändes fyra kvällar i veckan.

Avskedet innebär nu att Filip och Fredrik står utan kontrakt för första gången på 25 år. Duon har inte längre något avtal med Kanal 5, enligt Persson.

Läs mer: Nya biofilmen gör braksuccé – tre miljarder kronor första helgen

Foto: Jeshoots.com

Text: Redaktionen