Stor polisinsats i stadskärna – spärrar av torg

2024 09 11

Ett stort polispådrag pågår just nu i Gävle.

På tisdagskvällen kommer uppgifter om att flera polispatruller befinner sig i centrala Gävle.

En stor insats pågår just nu i de centrala delarna av staden, på Nygatan mellan Stortorget och Norra Kungsgatan.

Det är i nuläget oklart vad det är som har skett, men polisen tycks leta efter någonting och det finns uppgifter om blodspår.

Det rapporterar Gefle Dagblad.

Polisen bekräftar

Polisen bekräftar att insatsen pågår men är återhållsamma med mer specifik information.

Stortorget ska nu vara avspärrat och Expressen uppger att polisen letar efter någonting med en ficklampa.

– Polisen har satt upp en del avspärrningar, men just nu vill vi inte gå ut med vad det handlar om, säger polisens presstalesperson Maria Hall till SVT.

Blodspår vid entré

Flera patruller är just nu på plats i stadskärnan.

P4 Gävleborg uppger att det finns blodspår vid entrén till ett hus innanför avspärrningarna.

Polisen meddelar senare under kvällen att ett grovt våldsbrott har skett.

– Larm inkom om ett grovt våldsbrott i centrala Gävle. En person fördes till sjukhus med oklart skadeläge, han var vid medvetande då han lastades i ambulans.

– Flera polispatruller ryckte ut till platsen och en person greps. Ett område spärrades under polisinsatsen av för brottsplatsundersökning.

Flera insatser

På tisdagen har polisen haft flera insatser på olika håll runt om i landet.

I Laxå har ett bråk utbrutit under kvällen.

– Vittne kontaktar polisen då uppfattningen är att fem till sex personer är i bråk centralt i Laxå. Polispatrull beordras till platsen för att avbryta brottslig gärning samt utreda vad som ligger till grund för bråket, meddelar polisen.

– Innan polispatrull anlänt platsen har samlingen skingrats. Polis söker runt i området och kontrollerar 5 individer, samtliga män samt pojkar. Ingen av de kontrollerade vill kännas vid något bråk eller misshandel. 

Hot på skola

Samtidigt har hot förekommit på en skola i Mölndal.

– En pojke i 15-årsåldern misstänks för att ha hotat åtminstone en i personalen på Kvarnbyskolan i Mölndal, framhåller polisen via sin webbsida.

– Hotet ska ha skett med det som misstänks vara en luftpistol med en eventuell knalleffekt. Pojken kunde kontrolleras och identifieras i en bostad strax efteråt, och är nu gripen för grovt olaga hot. Ingen person kom till skada till följd av händelsen.

Arkivfoto: Polisen

Text: Redaktionen


15dec25

”Öppen krigsförklaring” – Orban fly förbannad

2025 12 16

Ungerns premiärminister Viktor Orban är förbannad på sina kollegor i EU.

Detta eftersom flera EU-ledare trycker på för att konfiskera Rysslands frysta tillgångar i Europa. Pengarna föreslås användas som en förskottsbetalning av ett ryskt krigsskadestånd till Ukraina.

Orban rasar 

Förslaget får den ryssvänlige Orban att gå i taket.

Han anklagar EU för att dra in Europa i ett storkrig mot Ryssland.

– Detta steg är liktydigt med en öppen krigsförklaring, en som kommer att mötas med vedergällning från rysk sida, dundrar Orban i ett inlägg på X.

Vidare skriver premiärministern att hans europeiska kollegor ”vill fortsätta kriget och till och med utvidga det”.

– Detta krig kommer inte att lösas på slagfältet. Och eftersom det inte finns någon lösning vid frontlinjen, då måste vi följa det president Trump gör: förhandla. Det är därför Ungern inte stöder konfiskering av frysta ryska tillgångar och inte heller att pengar eller vapen ska skickas till Ukraina, skriver Orban.

Nytt beslut har klubbats

EU har nyligen beslutat att man inte längre kommer behöva ompröva beslutet om att frysa de ryska tillgångarna varje halvår.

Beskedet välkomnas av Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M).

– Mycket bra att EU:s medlemsländer idag har nått en överenskommelse om att inte längre ompröva de frysta ryska centralbankstillgångarna förrän Ryssland har betalat krigsskadestånd till Ukraina, framhåller han i ett inlägg på X.

LÄS MER: Ukraina säger nej till USA

”Vad Sverige tycker vet alla”

I samma inlägg skriver Kristersson att EU måste fatta beslut om att de ryska pengarna ska ställas till Ukrainas förfogande.

– Vad Sverige tycker vet alla. Men ingenting är klart förrän allt är klart, framhåller statsministern.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Jättebesked för bensin och dieselbilar – i morgon tisdag

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


15 dec 2025

Stort teknikföretag i konkurs – dess prylar på rea hos Elgiganten

2025 12 16

Redan i slutet av november varnades det för att konkursen var nära.

Inför Black Fridayrean sänkte mängder av företag sina priser.

Teknikföretaget iRobot, som sålt tiotals miljoner robotdammsugare över hela världen, var inget undantag.

Men kunder varnades för att nappa på dess erbjudanden eftersom produkterna kunde bli helt värdelösa om iRobot kastar in handduken.

Nu har så skett.

På måndagen meddelar iRobot att man ansöker om konkurs, rapporterar BBC.

Produkterna på rea

Det amerikanska företaget har gjort sig ett namn även i Sverige. I många butiker är dess produkter slutsålda, men några robotar från företaget finns fortfarande att köpa hos exempelvis Elgiganten. 

På butikskedjans hemsida är bland annat en av Roombamodellerna, iRobots flaggskepp, sedan tidigare nedsatt med 4 500 kronor, från ordinarie pris på nästan 12 000 kronor.

Men.

– Experter och teknikmedier världen över varnar nu konsumenter för att köpa Roomba, eftersom ett köp potentiellt är en biljett till ett sjunkande skepp. Företaget riskerar konkurs, uppgav danska Ekstra Bladet i slutet av november.

Servarna kan stänga

Anledningen till att tekniken kan bli oanvändbar är att servarna riskerar att stängas vid en konkurs. Tekniken är starkt beroende av molntjänster, appstöd och löpande säkerhetsuppdateringar från tillverkaren.

Risken är att därmed att kunden sitter fast med en klump elektronik som varken kan styras via din telefon eller fungera optimalt i hemmet.

Hade ingen plan B

Enligt BBC kommer dock huvudtillverkaren av enheterna, Shenzen-baserade Pocea Robotics, att ta över ägandet av företaget.

Bakgrunden till iRobots fall är ökad konkurrens från kinesiska företag i kombination med högre tullar.

Det tuffa kommersiella landskapet hade tvingat iRobot att sänka sina priser och göra stora investeringar i ny teknik, skriver den brittiska kanalen.

LÄS MER: Jättebesked för bensin och dieselbilar – i morgon tisdag

Beskedet kommer efter att iRobots aktier föll med mer än 13 procent på handelsplattformen Nasdaq i New York i fredags.

Krisen eskalerade efter att Amazons planerade förvärv av bolaget gick upp i rök tidigare i år. Det fanns ingen plan B och den 1 december löpte ett kritiskt låneavtal ut.

Företaget har fler än 7 000 anställda över hela världen och har sålt mer än 40 miljoner robotar, i synnerhet av modellen Roomba.

LÄS MER: Byggbolag i konkurs – omsatte hundratals miljoner

Foto: Elgiganten

Text: Redaktionen