12 maj 26

Stor polisinsats – 30-åring svårt skadad efter attack

2024 08 26

En stor insats pågår just nu i centrala Vetlanda.

På söndagskvällen kommer uppgifter om att en person skadats allvarligt i centrala Vetlanda.

Det handlar om en 30-årig man som har blivit attackerad och huggen med ett vasst föremål.

Mannen har akut förts till sjukhus med ambulans och en stor polisinsats pågår just nu.

Det rapporterar SVT.

Är på plats

Stora polisiära resurser är på plats.

– Polis larmas till en adress i centrala Vetlanda. På plats konstateras att en man i 30-årsåldern har blivit huggen med ett vasst föremål. Den drabbade är förd med ambulans till sjukhus, skadorna bedöms som allvarliga, förklarar polisen.

– En förundersökning med rubricering försök till mord är inledd. Brottsplatsen är avspärrad och en teknisk undersökning kommer att genomföras. Parallellt med detta arbetar polisen bland annat med förhör och kartläggning av övervakningskameror.

– Den som har vittnesuppgifter eller annan information kring händelsen ombeds ringa 114 14.

I nuläget finns ingen frihetsberövad.

“Är allvarligt skadad”

Polisens vakthavande befäl Erik Creutz uttalar sig.

– Nu försöker vi skaffa oss en uppfattning av vad som hänt på platsen genom att förhöra vittnen och samla in annan information, säger han till SVT.

Det råder oklarheter kring dådet, men det ska inte finnas någon fara för allmänheten.

Den drabbade mannen vårdas på sjukhus.

– Han är allvarligt skadad.

Polisen har inte uttalat sig om något eventuellt motiv.

Misshandel i Linköping

Tidigare under dagen har polisen även arbetat med ett fall av misshandel i Linköping.

– Ett vittne rapporterar om en pågående misshandel. Enligt uppgift låg en man ner och flera personer misshandlade honom med slag och sparkar, meddelar polisen via sin webbsida.

Två gripna

Två personer har gripits.

– Polisen kunde identifiera två personer i 45 samt 20-årsåldern som greps misstänkta för misshandel. Polisen utreder det inträffade genom förhör av de inblandade samt med vittnesuppgifter.

Skadeläget för den drabbade är okänt.

Arkivfoto: Polisen

Text: Redaktionen


17 aug 26

Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2026 08 18

Räkna med fler poliser längs vägarna under veckan.

Från måndag till söndag genomför polisen en nationell trafikvecka med extra fokus på hastighetskontroller.

Insatsen genomförs i hela landet och sammanfaller med att många återvänder till jobbet och skolan efter sommaren.  

– Vi riktar särskilt fokus på miljöer där många människor rör sig – inte minst utanför skolor, förskolor och dagis. Många barn börjar gå och cykla till och från skolan i tidig ålder och det borde vara mycket angeläget för alla bilister att skapa en trygg och säker trafikmiljö för dem, säger Ursula Edström, trafikstrateg på polisen.

Helt avgörande

Att hålla rätt hastighet kan rädda liv. Fordonets hastighet har ofta en avgörande betydelse för utgången av en olycka – även i områden där hastighetsgränsen är relativt låg, exempelvis utanför skolor.

– Stoppsträckan mer än fördubblas redan vid 50 km/h. Att som fotgängare eller cyklist bli påkörd i 50 km/h kan jämföras med ett fall från tredje våningen, säger Ursula Edström.

Många struntar i hastighetsskylten

I dag kör mer än var tredje bilist för fort utanför grundskolor.

Hela 35 procent har kört fortare än 30 kilometer i timmen utanför skolor, enligt en nationell undersökning från Riksförbundet M Sverige.

– Skolor ska vara några av de tryggaste platserna i trafiken. När mer än var tredje bilist kör fortare än 30 km/tim innebär det att många barn utsätts för onödiga risker varje skoldag, säger Jacob Sidenvall, trafiksäkerhetsexpert Riksförbundet M Sverige.

ANDRA LÄSER: Putin sätter deadline – har ett år på sig

”Måste respekteras”

Undersökningen bygger på data från 7 659 fordon under morgontimmarna när barn anländer till skolan.

Risken för olyckor är extra stor när barnen återvänder till skolan. Under 2024 skadades 2 000 barn i trafiken i samband med höstterminens start, uppger Trafikverket.

Nu uppmanar M Sverige till kraftfulla insatser

– Vi vill bland annat se återkommande hastighetskontroller, fler hastighetsdämpande åtgärder och en regelbunden uppföljning av hastigheterna utanför skolor, säger Jacob Sidenvall.

Samtidigt vädjar han till bilister att respektera hastighetsgränserna.

– Hastighetsgränsen på 30 km/tim är inte satt för att underlätta trafikflödet utan för att skydda barn. Den måste respekteras.

LÄS OCKSÅ: Bekräftat: Bästa kommunen för äldre att bo i 

Foto: Polisen

Text: Redaktionen


18 aug 2026

Jätteökning för ett parti – ny mätning är här

2026 08 18

I Demoskops senaste mätning minskade gapet mellan oppositionen och regeringen  från 7,6 till 3,7 procentenheter.

– Det är en väldig skillnad psykologiskt, i alla fall för partierna, om det är runt 8 eller 4 procentenheters skillnad mellan blocken, konstaterade Demoskops opinionschef Johan Martinsson i en kommentar till SvD.

Nu ökar gapet igen.

Och det med råge.

I en ny mätning från SVT/Verian  får oppositionen (S, MP, C och V) 53,9 procent, jämfört med Tidöpartiernas (M, SD, KD och L) 43,9 procent.

Oppositionens ledning uppgår därmed till hela tio procentenheter.

Rusar i opinionen

Ett parti utmärker sig i mätningen.

Det handlar om Centerpartiet som noterar sitt högsta stöd sedan november 2021. Partiet får 8,0 procent – en ökning med 2,6 procentenheter jämfört med Verians mätning i juli.

– Centerpartiet är sommarens stora vinnare. 2,6 procentenheter är en tydlig ökning och de tar väljare från flera håll. Framför allt från Socialdemokraterna men även från Liberalerna, säger Verians opinionschef Per Söderpalm till SVT.

Han bedömer att C-ledaren Elisabeth Thand Ringqvist har lyckats hamra in budskapet att Centerpartiet är garanten för att en S-regering inte lutar för långt åt vänster.

– Budskapet om att de vill vara oppositionens borgerliga röst har kanske gått hem hos en viss typ av mittenväljare.

LÄS OCKSÅ: Natoland kraftigt manipulerat av annat land 

Hela mätningen

Här är SVT/Verians nya mätning uppdaterad 18 augusti jämfört med juni.

🔴Vänsterpartiet                    7,7         -1,0
🔴Socialdemokraterna     30,5         -1,1
🟢Miljöpartiet                          7,7         -0,1
🟢Centern                                  8,0         +2,6
🔵Liberalerna                           1,9          -0,1
🔵Moderaterna                     17,3        +0,2
🔵Kristdemokraterna           6,2        +0,2
🔵Sverigedemokraterna   18,5        -0,4
 
🔴🟢 S+V+MP+C                  53,9      
🔵🔵 M+KD+SD+L              43,9*     
 
*Liberalerna ligger under riksdagsspärren i denna mätning.
 

Foto: 

Text: Redaktionen