Stor olycka i Norge – köpcentrum evakueras

2023 01 06

En över 60 meter hög lyftkran har vält över ett köpcentrum i Melhus, Norge.

Den totala skadeomfattningen är i nuläget okänd, rapporterar VG.

– Polisen uppger att en person har förts till akuten till följd av klämskador, skriver tidningen.

Räddningstjänst har anlänt till platsen och genomsöker byggnaden.

– Vi har inte en fullständig överblick, säger insatsledare Ole Petter Hollingen till VG.

I ett inlägg på Twitter skriver den norska polisen att olyckan orsakat skador, främst på den andra våningen av köpcentret.

– Vi jobbar nu med att få en överblick över om någon saknas, uppger polisen.

En person uppges vara saknad efter olyckan, rapporterar norska medier vid 11-tiden. 

Vid 13-tiden uppger polisen att en person har omkommit i olyckan. 

Evakuerar byggnaden

Polisen, räddningstjänst och ambulans larmades till platsen vid 09.20-tiden.

Kraftiga vindbyar tros ha vält lyftkranen.

– Det är en kran som är utplacerad i samband med en byggverksamhet. Det är förmodligen vinden som har orsakat detta, säger köpcentrets verksamhetschef Ebbe Kimo till VG.

Delar av byggnadens tak har rasat in.

I skrivande stund pågår en evakuering av människor inne i köpcentret.

–  Köpcentret håller på att evakueras. Vi har inte full överblick över antalet som var inne i byggnaden, men några personer var det. Jag har insett att det var den högsta kranen som trillade – den är i alla fall över 60 meter, säger Ole Petter Hollingen.

Han tillägger att flera lyftkranar är utplacerade nära byggnaden.

–  Det är naturligt att titta på vad som kan göras för att fler inte ska ramla, framhåller insatsledaren till VG.

”Kraftig smäll”

Lisa Nordbotn, som har en butik i närheten av köpcentret, berättar att en kollega hörde när lyftkranen välte.  

– Hon hörde en kraftig smäll. Det blåser väldigt mycket här. Vi ser att flaggstängerna vajar bra i vinden, säger hon till den norska tidningen och tillägger:

– Nu ser vi massor av räddningspersonal utanför köpcentret.

Foto: M. Förscht 

Text: Redaktionen


Ica: Sluta lägga mjölk och ägg i kylskåpsdörren

2026 09 30

Ica avråder svenskarna från att placera mjölken i kylskåpsdörren.

Det går att förlänga hållbarheten på kylvaror genom några enkla knep.

Dagligvarujätten Ica har en rad uppmaningar till konsumenter som vill se till att mjölken eller äggen håller sig i form några dagar extra.

Ett av dessa tips är att inte placera mjölken i kylskåpsdörren.

Ica: Inte i dörren

Värmekänsliga varor som mjölk, ägg eller färskpressad juice bör inte placeras i kylskåpsdörren, konstaterar matkedjan.

Detta då det är där det är som allra varmast eftersom denna yta påverkas varje gång kylskåpet öppnas. 

– Bäst är att placera läsk, vatten, pastöriserad juice, sylt och mat med hög salthalt eller konserveringsmedel här istället. 

Ska stå längst upp

De översta hyllplanen är den plats i kylskåpet som håller jämnast temperatur.  

Där ska mat som är känslig för kyla placeras, enligt Ica.

– Här kan du med fördel ställa matrester som ska ätas inom ett dygn, mat som inte behöver tillagas, örter samt frukt och grönsaker, menas det.

Läs mer: Elva nya butiker på en månad – kedjan utmanar Ica och Coop

Nedersta planen

Den kallaste platsen i kylskåpet är de nedersta planen. Mat som tål och bör förvaras i kyla mår bäst där.

– Perfekt för mjölkprodukter, ägg, kött, fisk och färsk juice alltså, fortsätter matkedjan.

Enkelt att veta

Föga förvånande ska frukt och grönsaker förvaras i frukt-och grönsakslådorna.

Däremot finns det visst frukt och grönt som inte mår bra av kylskåpskylan.

Banan, avokado och ananas är exempel på livsmedel som inte ska förvaras i kylskåp utan i rumstemperatur.

Detta eftersom att de är känsliga för köldskador.

– Potatis är ömtålig eftersom det giftiga ämnet solanin kan bildas om den läggs i ljus eller skadas, den bör därför förvaras mörkt, svalt (exempelvis i kylskåp) och skyddas mot stötar. 

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds

Foto: A. Tyson resp Ica

Text: Redaktionen


30 sep 26

Ryskt raseri mot Putin

2026 09 30

Ryska militärbloggare har fått nog av Vladimir Putins retorik om kriget i Ukraina.

Putin har upprepade tillfällen påstått att de ukrainska försvarslinjerna är nära att kollapsa och att Ryssland närmar sig en seger.

Samtidigt avancerar ukrainska trupper på slagfältet. I östra Ukraina har den ukrainska militären befriat fem samhällen i en motoffensiv norr om staden Lyman.

Nu rasar ryska militärbloggare mot Putins segerretorik, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

Den ultranationalistiska ryske militärbloggaren Dva Mayora är en av flera som kritiserar Putinregimen.

– Militärbloggaren hävdar att ryska tjänstemän kommer få svårt att förklara situationen för allmänheten eftersom ryska medier ständigt fyller artikelutrymmet med triumferande retorik om ukrainska försvarslinjer på gränsen till kollaps, rapporterar ISW.

Ukraina utnyttjar situationen 

Starshe Edy är en annan rysk militärbloggare som riktar hård kritik. Han hävdar att Putinregimens beskrivning av kriget och den ukrainska offensiven i öst har försvårat för den ryska militären.

– Militärbloggaren hävdar att ukrainska styrkor har kunnat utnyttja det faktum att rysk militär personal inte rapporterar ukrainska framsteg till högre befäl, skriver ISW.

Tankesmedjan beskriver en trend där ryska militärbloggare blivit alltmer kritiska till Putinregimen och Kremlkontrollerade mediers beskrivning av kriget.

– Överdrivna påståenden om ryska framryckningar på slagfältet från befälhavare på slagfältet till högre befäl hindrar operativ planering och möjliggör ukrainska framryckningar, uppger ISW.

Läs mer: ”Anslut till Ryssland” – Belarus vädjar till USA

51 kvadratkilometer

Ukrainas tredje armékår ligger bakom den framgångsrika motoffensiven i östra delen av landet. Befälhavaren Andriy Biletskyj uppger att hans trupper har lyckats återta 51 kvadratkilometer under operationens tredje fas.

Läs också: Elva nya butiker på en månad – kedjan utmanar Ica och Coop

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen