Stor insats vid flera olika Systembolagsbutiker

2023 12 16

Polisen har gjort en insats vid tre Systembolagsbutiker under dagen.

Det är i Göteborg som polisen under lördagen har haft en stor närvaro vid Systembolagsbutiker i staden.

Det är vid butikerna i Sisjön, Högsbo och Munkebäck som man har genomfört omfattande insatser för som en del i arbetet mot rattfylleri.

På bara två timmar lagfördes tolv personer varav tio blev av med körkortet på plats.

Det rapporterar Göteborgs-Posten.

“Är en fara”

Polisens presstalesperson Jens Andersson förklarar att det handlar om ett viktigt arbete för att förebygga och förhindra att allvarliga olyckor sker.

– De är en fara för andra trafikanter. Man väljer att utsätta andra för en risk när man sätter sig bakom ratten med så mycket alkohol i kroppen, säger han till GP.

Kommer fortsätta

Polisinsatsen kommer att fortsätta på andra håll i Göteborg under dagen i ett omfattande försök att få tag på rattfyllerister.

– Vi har försökt kontrollera alla som kommer in, eller som väljer att åka därifrån, fortsätter Andersson.

Den person som tagits av polisen med högst promillehalt hade 1,5 promille i blodet.

Olika definitioner

Gränsen för rattfylleri i Sverige går vid minst 0,2 promille alkohol i blodet eller om man har narkotiskt ämne i blodet som inte används enligt läkarordination.

Samtidigt går gränsen för grovt rattfylleri vid 1,0 promille.

– Straffet för rattfylleri är böter eller fängelse i högst sex månader. Dessutom återkallas i normalfallet körkortet under 12 månader. Om det finns försvårande omständigheter kan spärrtiden bli längre, förklarar Trafikverket.

Det är viktigt

Grovt rattfylleri kan leda till uppemot två år i fängelse.

– Vid grovt rattfylleri kan straffet bli fängelse i högst två år och körkortet kan återkallas under 24 månader. Grovt rattfylleri i kombination med grovt vållande till annans död kan ge upp till åtta års fängelse.

Foto: Systembolaget

Text: Redaktionen


1 maj

Ukraina läxar upp svenska militärer – ”riktigt dåliga”

2026 05 01

Den stora militärövningen Aurora 26 äger just nu rum i Sverige.

Från Ukraina har drönaroperatörer flugits in för att dela med sig av erfarenheter och kunskap till de övande soldaterna.

–  Vi kommer med färska erfarenheter och vi är redo att dela med oss, säger överstelöjtnant Pavlo som ansvarar för det ukrainska teamet under Aurora 26, enligt ett uttalande från Försvarsmakten.

”Riktigt dåliga”

Nu är övningarna i full gång och de ukrainska operatörerna är inte imponerade av den svenska militärens förmågor när det kommer till att försvara sig mot drönare.

– Igår var de riktigt dåliga på detta. De måste förstå hur de ska gömma sig från drönare, säger Vadym som är en av de ukrainska soldaterna på plats i Sverige, till SVT.

Övar i Laholm

Drönarövningarna äger bland annat rum i Laholm. Och de svenska militärerna på plats ställs inför svåra prövningar när ukrainarna illustrerar verkligheten på ett slagfält.

– Igår klagade de på att vi använde två drönare i zonen, men egentligen borde det varit många fler, säger Vadym, till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Ny frontlinje i Ryssland – närmar sig Sverige

Slipper robotattacker

Gruppen med ukrainska soldater och drönaroperatörer får genom resan till Sverige ett avbrott från striderna mot Ryssland.

–  Många av våra soldater kommer direkt från fronten, och det här innebär en chans att arbeta under lugnare förhållanden och hämta andan, säger Pavlo som ansvarar för gruppen, till Försvarsmakten.

– Det är skönt att det inte förekommer några robotattacker här, och vi hoppas att det förblir så. Men om behovet skulle uppstå vill vi hjälpa er att vara förberedda.

Red team

Ukrainarna fokuserar främst på att träna de svenska soldaterna att försvara sig mot hot uppifrån luften.

De kallas för Red team av Försvarsmakten.

– Gruppen kallas Red Team eftersom de agerar motståndare – röd sida – i övningen, säger Nicklas Fredriksson vid Försvarsmakten.

Övningarna ger många nya erfarenheter för det svenska försvaret.

– Vi kommer att omsätta dem till våra förhållanden och våra förutsättningar, säger Nicklas Fredriksson.

LÄS OCKSÅ: Helt ny ministerpost föreslås

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


01 maj 26

UPPGIFTER: Trump helt förändrad – tänker bara på en sak

2026 05 01

Personer nära Donald Trump uppger att presidentens sinnestillstånd har förändrats kraftigt. 

Källorna citeras av den välrenommerade tidningen The Atlantic och uppges tillhöra presidentens närmaste krets.  

De vittnar om att Trump inte längre bryr sig om det amerikanska folkets åsikter. I stället är hans fokus inställt på att bli ihågkommen som en av världshistoriens mest inflytelserika personer.

Trump uppges inte längre jämföra sig med tidigare amerikanska presidenter som George Washington och Abraham Lincoln. Enligt källorna har han placerat sig själv i samma rum som några av historiens största namn: Alexander den store, Julius Caesar och Napoleon Bonaparte.

– Han har nyligen börjat prata om att han är den mäktigaste personen som någonsin levt, säger en källa till The Atlantic.

–  Han vill bli ihågkommen som någon som åstadkom saker som ingen annan kunde uppnå – genom ren kraft och viljestyrka. 

Förklarar kriget

Kriget mot Iran förklaras av Trumps nya sinnestillstånd.

– Han är oberörd av politiska bekymmer och kan göra det som är rätt snarare än det som ligger i hans politiska intresse. Därav beslutet att attackera Iran, säger en källa till tidningen.

Det amerikanska folkets motstånd mot kriget tycks inte bekymra presidenten. Nyligen beskrev Trump insatsen i Mellanöstern som "ett av de viktigaste ögonblicken i världens långa och komplexa historia." 

LÄS MER: Nato sätter ner foten – ”Trump kan inte göra det”

Vill skapa en bättre värld

Enligt en högt uppsatt tjänsteman i Vita huset är Trump övertygad att hans beslut kommer att förändra den etablerade ordningen, både i USA och runt om i världen.

Tjänstemannen uppger att presidenten är hoppfull om att hans agerande kommer att leda till en bättre värld.

– Han är medveten, stolt och hoppfull över att en del av det han gör återställer en gammal ordning, säger källan till The Atlantic.

LÄS OCKSÅ: Ny frontlinje i Ryssland – närmar sig Sverige 

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen