Stor insats på Arlanda – flera barn stoppas

2024 12 21

Polisen deltar i en stor insats på Arlanda flygplats.

Insatsen genomförs för att förhindra att barn förs ut ur landet mot sin vilja och utsätts för hedersrelaterade brott i andra länder.

Risken för att barn förs bort är som störst under skolloven.

Därför har polisen stärkt sin närvaro på flygplatsen.

– När ett barn väl befinner sig i ett annat land är det mycket svårare för svenska myndigheter att kunna agera, därför är det oerhört viktigt att vi ingriper innan barnen lämnar landet, säger Åsa Wallinder, verksamhetsutvecklare vid Noa.

Stoppar sällskap 

Under veckan har polisen stoppat flera sällskap som är på väg till tredje land (ett land utanför EU/ESS) med barn och ungdomar.

När det funnits fog för misstanke har polisen genomfört fördjupade kontroller.

– Vi har under veckan talat med ett femtiotal barn och deras resesällskap. Många uppskattar att vi vill ta vara på barns rättigheter och lyssnar på vad barnen har att säga. Vår insats har lett till en polisanmälan om förberedelse till våldsbrott. Exakt vilken typ av våldsbrott det handlar om vill vi i nuläget inte säga av hänsyn till de inblandade, berättar Åsa Wallinder.

Inleds i Sverige

Socialnämnden kopplas in om det finns en påtaglig risk för att ett barn förs utomlands och att barnets hälsa och utveckling kan skadas under utlandsvistelsen.

Vid sådana misstankar kan socialnämnden begära att förvaltningsdomstolen fattar beslut om utreseförbud.

– Därför är det väldigt ovanligt att försöka föra ut barn med utreseförbud. Det är de som ännu inte fått ett förbud, men som ligger i riskzonen som vi vill hitta, säger Åsa Wallinder.

Många av de brott som bortförda barn utsätts för startar på svensk mark.

I vissa fall handlar det om förberedelse till det fullbordade brottet och i vissa fall kan det röra sig om försök till det fullbordade brottet, uppger polisen.

Exempel på brott är tvångsäktenskap, barnäktenskap och könsstympning.

Foto: M. Rosenqvist

Text: Redaktionen


JUST NU: SOS Alarm går ut med viktig information

2025 09 05

SOS Alarm tvingas gå ut med ett viktigt meddelande till svenskarna.

Just nu skickas det ut falska sms till svenskarna som ser ut att komma från SOS Alarm.

Meddelandena handlar om VMA – viktigt meddelande till allmänheten – som SOS Alarm skickar ut vid exempelvis kraftiga bränder.

Larmcentralen understryker att de aldrig bara skickar ut VMA via sms, utan att man bör kolla flera andra kanaler som de går ut i.

Falska sms

SOS Alarms meddelande kommer på fredagseftermiddagen och lyder som följer:

– Just nu florerar falska sms om Viktigt meddelande till allmänheten, VMA, med information som påstås komma från SOS Alarm, framhåller larmcentralen.

Oklart vilka

Viktigt meddelande till allmänheten, VMA, är en del av Sveriges varningssystem för att varna och informera allmänheten vid fara. 

SOS Alarm förmedlar VMA, på uppdrag av regeringen och enligt svensk lag, i samarbete med Sveriges Radios sändningsledning.

Nu har dock personer av oklar anledning börjat skicka ut sådana meddelanden.

Det står i nuläget inte klart vilka det är som ligger bakom de falska sms:en eller vilket syfte de skickas ut i.

“Inte bara sms”

Ett VMA förmedlas aldrig enbart via sms och ett flertal kanaler används för att nå fram till medborgarna, understryker larmcentralen.

Om du fått ett sms om ett VMA så kan du alltid verifiera att det är riktigt genom att lyssna på Sveriges Radio P4. VMA publiceras i följande kanaler:

- Sveriges Radios kanaler samt till medverkande TV-företag och kommersiella radiokanaler.

- Sms.

- 112-appen, Sveriges Radios app SR Play samt Krisinformation.se app.

- I vissa fall används även utomhusvarningssystemet, så kallat Hesa Fredrik, dock inte alltid.

Finns på 113 13

Ytterligare information om ett aktivt VMA finns på Krisinformation.se och det går även att ringa informationsnumret 113 13.

– Sök inte information om VMA på nödnumret 112 som enbart ska användas i nödsituationer vid fara för liv, miljö eller egendom, understryker SOS Alarm.

Foto: J. Leupe

Text: Redaktionen


Ryssland attackerat

2025 09 05

Ukraina har attackerat ett av Rysslands största oljeraffinaderier.

Ukraina fortsätter med omfattande attacker mot rysk gas- och oljeinfrastruktur.

På fredagen kommer uppgifter om att ukrainska drönare har attackerat ett av Rysslands största oljeraffinaderier i Ryazan, sydost om Moskva, rapporterar Moscow Times.

Ny attack

Enligt den ukrainska övervakningsgruppen Exilenova+ träffade attacken sannolikt ELOU-AVT-6-enheten, som årligen bearbetar över sex miljoner ton oljeprodukter. 

Chefen för Centrum för motarbetande av desinformation vid Ukrainas nationella säkerhets- och försvarsråd, Andrij Kovalenko, rapporterar attacken på Telegram och skriver: "Ryazans oljeraffinaderi. Utmärkt arbete av drönarstyrkorna".

Även i Lipetsk

Explosioner rapporterades också i Rysslands Lipetsk-region, där lokala kanaler uppger att drönare kan ha riktat in sig på anläggningen "Energia", uppger Kyiv Post.

Ukraina har under de senaste månaderna allt mer riktat in sig på Rysslands oljeinfrastruktur, en viktig inkomstkälla för krigföringen. 

En våg av attacker förra månaden beräknades ha slagit ut en femtedel av Rysslands raffineringskapacitet, eller cirka 1,1 miljoner fat per dag, vilket har bidragit till kraftigt stigande inhemska bränslepriser i Ryssland

Läs mer: TRUMP: Vi har förlorat Ryssland

26 länder

Samtidigt har nya uppgifter kommit från Ukrainas allierade gällande eventuella fredsstyrkor som kan placeras från Frankrikes president.

– Macron uppger att 26 stater formellt kommit överens om att bilda en "säkerhetsstyrka” som en del av säkerhetsgarantierna för Ukraina efter kriget, rapporterar tankesmedjan ISW.

Efter vapenvila

ISW fortsätter.

– Macron uppgav att 26 ospecificerade stater kommit överens om att skicka markstyrkor till Ukraina eller att tillhandahålla resurser för att stödja till havs eller i luften, menas det.

– Macron sade att styrkorna kommer att vara redo att skickas till Ukraina dagen efter att Ukraina och Ryssland når en vapenvila eller ett fredsavtal i framtiden.

Läs mer: Trump rasar mot Europas ledare – ”Sluta omedelbart”

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen