8 sep 2026

Stor framgång för Willys – kalldusch för Coop

2024 03 13

Ny statistik har kommit som visar hur svenskarna handlade under 2023.

Det är branschorganisationen DLF som har tagit fram siffror på hur svenska folket har handlat i de olika livsmedelsbutikerna under det gångna året.

Här framgår bland annat att Willys tycks vara på frammarsch, samtidigt som ett bakslag för Coop lyfts fram.

Det rapporterar branschtidningen Fri Köpenskap.

Framgång för Willys

Snittköpen hos Willys har ökat med 23 kronor.

Samtidigt visar statistiken en tydlig ökning vad gäller antalet besökare hos Willys.

Om man bortser från de olika titlarna som exempelvis Icas olika varianter, Ica Nära, Ica Supermarket, Ica Maxi och Ica Kvantum, så toppar Willys vad gäller hushållens besök med 77 procent.

Det är en ökning jämfört med 72 procent året innan.

Räknar man däremot ihop alla olika titlar så är det Ica som flest handlat hos.

Bakslag för Coop

Samtidigt tycks det vara utmanande tider för Coop.

Snittköpen hos Stora Coop ökade bara med 7 kronor, och för “Coop övriga" där bland annat Coop.se återfinns minskade snittköpen med 164 kronor.

Coop Supermarket har det även tufft vad gäller hushållens besök, som minskade med 4 procent mellan 2022 och 2023.

Vann pris

Betydligt bättre går det för Willys och kedjans e-handel, någonting som förtydligades i samband med att de vann priset för årets e-handlare år 2023.

– Fantastiskt bra! Det var på tiden, framhöll Willys e-handelschef Shabnam Heidaripour när hon tog emot priset på Dagligvarugalan.

Därför vann Willys

Motiveringen till Willys vinst handlar om att man fokuserat på hämta-erbjudandet och en tydlig affärsidé.

– Vår e-handel är en långsiktig satsning, fortsätter hon. Vi jobbar kontinuerligt och konsekvent med den. Vi gör det som uppskattas av kunderna och det visar sig i siffrorna också, fortsatte Heidaripour.

Under de senaste åren har kraftig kritik riktats mot de svenska livsmedelsjättarna med anledning av de höga priserna.

Enligt en undersökning från Matpriskollen tycks priserna ha fått ny fart igen.

– Det ser ut att komma mera. Prisökningarna slår igenom i lite olika hastighet hos kedjorna och de kan ha olika strategier vad gäller priser och sortiment, säger Ulf Mazur vid Matpriskollen.

Foto: Willys Axfood

Text: Redaktionen


Mathias Hansson Socialdemokraterna resp Av Bene Riobó - Eget arbete, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=194681805

Uppgifter: Plötslig vändning – nytt besked om V och S

2026 09 27

Stor dramatik har utspelat sig under de senaste dagarna.

Sedan Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson fick sonderingsuppdraget har fortfarande inte något konkret besked om kommit om en ny regering.

Under de senaste dagarna har uppgifter kommit om tjafs mellan Socialdemokraterna och Vänsterpartiet. Igår ska S ha påstått att V undviker möten.

Men nu kommer andra uppgifter – enligt en källa har ett möte på partiledarnivå planerats in för idag, rapporterar Aftonbladet.

Har kivats

Så sent som igår menade S-källor att partiet försökt få till förhandlingar med Vänsterpartiet utan framgång.

Det stämmer inte, menar en källa från Vänsterpartiet.

– Om det inte skulle bli något så kan de, i och med detta, skylla på Vänsterpartiet, säger personen.

Uppgifter: Möte idag

Nu kommer en plötslig vändning. 

Enligt uppgifter kommer de två partiledarna Magdalena Andersson (S) och Nooshi Dadgostar (V) att mötas på söndagen.

– Nu är det ett möte på partiledarnivå planerat i morgon, sade en högt uppsatt V-källa sent på lördagskvällen.

Läs mer: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak

Senaste kommentaren

Samtidigt spelar också Centerpartiet en viktig roll i en potentiell regeringsbildning.

Partiet har inte velat regera tillsammans med Vänsterpartiet, och partiledare Elisabeth Thand Ringqvist säger återigen att det är en mittenpolitik som gäller.

– Vårt fokus är, precis som vi har varit tydliga med under valrörelsen, att vi får genomslag för vår politik, för ett Sverige som kan mer, menar hon enligt Expressen.

Inte mer än så

Några mer djupgående kommentarer från den centerpartistiska partiledaren är inte att vänta i nuläget.

– Jag tänkte faktiskt inte kommentera regeringsförhandlingarna mer än så för jag tycker att det gör man bäst i förhandlingsrummet, säger hon.

Läs mer: Coop tackar för sig – Lidl ersätter

Foto: M. Hansson Socialdemokraterna resp Av Bene Riobó - Eget arbete, CC BY-SA 4.0

Text: Redaktionen


Samsung: Låt inte batteriet sjunka under 20 procent

2026 09 27

När batteriet på telefonen når 20 procent är det dags att ladda igen.

Den uppmaningen riktar Samsung till användare som vill undvika att batteriet på mobiltelefonen slits ut.

Telefontillverkare fokuserar som bekant mycket på att få till lång batteritid, men med tanke på telefonernas förmåga idag krävs mycket energi för att driva mobilens prestanda.

– Försök att hålla din smarttelefon mellan 20–80 procent laddad, konstaterar Samsung.

Minskar slitage

Telefoner med två eller tre år på nacken upplever ofta slitage på batteriet.

Även Kjell och Company uppmanar till att se till att telefonen alltid har mer än 20 procent.

– Att låta batteriet gå ner för mycket sliter på det mer, och ironiskt nog gäller det även när batteriet är laddat till 100 procent, framhåller butikskedjan.

– Dagens mobilbatterier klarar mer än någonsin, men de utsätts också för mer än någonsin. Minska slitaget genom att inte låta batteriet gå under 20 procent.

Apples tips

Apple har också en rad tips till Iphone-användare som vill maximera batteriets livslängd.

De två främsta tipsen är:

- Minska skärmens ljusstyrka eller aktivera automatisk ljusstyrka.

- Ha alltid wifi påslaget eftersom en wifi-anslutning drar mindre ström än när enheten är ansluten via mobilnätet. 

Läs mer: 65 procent av hushållen gör likadant – kan bli dyrt

Största strömslukarna

Mobiltelefonerna arbetar med en rad olika uppgifter samtidigt. Bland annat ingår att hålla sig uppkopplad på mobilnätet och att driva appar och sensorer i bakgrunden. 

Det som drar allra mest ström är skärmen – ju ljusare skärmen är och ju längre den är på, desto mer ström drar den. 

Spel och GPS

Här är andra stora strömbovar, enligt Comviq:

- Spel

- GPS- och navigeringstjänster 

- Appar som körs i bakgrunden 

- Uppkopplingen – Att ladda ner data via mobilnätet eller WiFi, exempelvis när du använder streamingtjänster, kostar också batterikraft.

Läs mer: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak

Foto: Amanz

Text: Redaktionen