18feb26

Stor framgång för Willys – kalldusch för Coop

2024 03 13

Ny statistik har kommit som visar hur svenskarna handlade under 2023.

Det är branschorganisationen DLF som har tagit fram siffror på hur svenska folket har handlat i de olika livsmedelsbutikerna under det gångna året.

Här framgår bland annat att Willys tycks vara på frammarsch, samtidigt som ett bakslag för Coop lyfts fram.

Det rapporterar branschtidningen Fri Köpenskap.

Framgång för Willys

Snittköpen hos Willys har ökat med 23 kronor.

Samtidigt visar statistiken en tydlig ökning vad gäller antalet besökare hos Willys.

Om man bortser från de olika titlarna som exempelvis Icas olika varianter, Ica Nära, Ica Supermarket, Ica Maxi och Ica Kvantum, så toppar Willys vad gäller hushållens besök med 77 procent.

Det är en ökning jämfört med 72 procent året innan.

Räknar man däremot ihop alla olika titlar så är det Ica som flest handlat hos.

Bakslag för Coop

Samtidigt tycks det vara utmanande tider för Coop.

Snittköpen hos Stora Coop ökade bara med 7 kronor, och för “Coop övriga" där bland annat Coop.se återfinns minskade snittköpen med 164 kronor.

Coop Supermarket har det även tufft vad gäller hushållens besök, som minskade med 4 procent mellan 2022 och 2023.

Vann pris

Betydligt bättre går det för Willys och kedjans e-handel, någonting som förtydligades i samband med att de vann priset för årets e-handlare år 2023.

– Fantastiskt bra! Det var på tiden, framhöll Willys e-handelschef Shabnam Heidaripour när hon tog emot priset på Dagligvarugalan.

Därför vann Willys

Motiveringen till Willys vinst handlar om att man fokuserat på hämta-erbjudandet och en tydlig affärsidé.

– Vår e-handel är en långsiktig satsning, fortsätter hon. Vi jobbar kontinuerligt och konsekvent med den. Vi gör det som uppskattas av kunderna och det visar sig i siffrorna också, fortsatte Heidaripour.

Under de senaste åren har kraftig kritik riktats mot de svenska livsmedelsjättarna med anledning av de höga priserna.

Enligt en undersökning från Matpriskollen tycks priserna ha fått ny fart igen.

– Det ser ut att komma mera. Prisökningarna slår igenom i lite olika hastighet hos kedjorna och de kan ha olika strategier vad gäller priser och sortiment, säger Ulf Mazur vid Matpriskollen.

Foto: Willys Axfood

Text: Redaktionen


17 mars 2026

Unik syn på natthimlen i veckan – chansen kommer aldrig igen

2026 03 17

En komet från solsystemets yttersta regioner kommer nära jorden.

I mars 2024 upptäcktes en ny komet av den polske astronomen Kacper Wierzchoś.

Upptäckten bekräftades senare av observationer från James Webb-teleskopet.

Kometen kommer från det så kallade Oortmolnet – som är längre bort från solen än solsystemets yttersta planet, Neptunus.

I veckan kan den skådas med bara en kikare, rapporterar Illustrerad Vetenskap.

Unik syn

Som närmast kommer kometen att vara 150 miljoner kilometer från jorden.

Förmodligen kommer den därmed att vara synlig med kikare.

Illustrerad Vetenskap har några tips för den som vill ta chansen och skåda kometen.

– Nätterna runt den 19 mars är de bästa tiderna att se kometen. Det är nymåne här, så månens ljus inte stör. Hitta en mörk plats med fri sikt i västsydvästlig riktning.

Dit ska du titta

En bra kikare eller ett litet teleskop kan användas för att bevittna kometen.

– Gå ut när himlen har blivit mörk, strax efter skymningen. Rikta blicken mot sydväst, cirka fem grader under och 25 grader till höger om de tre stjärnorna i Orions bälte.

Kometen – som fått namnet C/2024 E1 – kommer enligt tidningen aldrig att kunna skådas igen.

Läs mer: Ryssland med ”massiv” plan – hela Europa kan tvingas tänka om

Även Lyriderna

Den kommande tiden kommer himlaobservatörer även att kunna skåda meteorregnet Lyriderna.

– Lyriderna är ett meteorskur med medelstyrka som vanligtvis ger bra observationstal under tre nätter kring maximum, förklarar American Meteor Society.

– Dessa meteorer saknar ofta långvariga spår, men kan producera eldklot. Meteorerna ses bäst från norra halvklotet, där radiantens position är högt på himlen vid gryning.

Om en månad

Om lite drygt en månad är chansen störst att få se Lyriderna.

– Lyriderna kommer nästa gång att nå sitt maximum under natten mellan 21–22 april 2026.

Läs mer: UPPGIFTER: “Trump befinner sig på bristningsgränsen”

Foto: L. Marconnet

Text: Redaktionen


17 mars 2026

Var tredje person missar regeln – körkortet ryker direkt

2026 03 17

Transportstyrelsen återkallade nästan 40 000 körkort under fjolåret.

Totalt fattade myndigheten beslut om att dra kortet 39 949 gånger, visar ny statistik som släpps på tisdagen.

Det är den högsta siffran någonsin, med undantag för pandemiåren, och en ökning med 3,2 procent jämfört med 2024.

– Antalet körkortsåterkallelser på grund av allvarliga trafikförseelser ökar. Det handlar vanligtvis om grova fortkörningar men kan också bero på exempelvis att man kört mot rött ljus eller inte hållit tillräcklig avstånd till framförvarande fordon, säger Benny Carlstedt-Duke, verksamhetsspecialist på Transportstyrelsen, i en kommentar.

"Blir av med körkortet direkt"

När det gäller den sistnämnda regeln om att inte hålla avstånd är det många som gör sig skyldiga. 

Faktum är att var tredje bilist bryter mot den, enligt en stickprovsundersökning som gjordes av TV4 och trafikpolisen i somras.

– Han där blir av med körkortet direkt, förklarar trafikpolisen Joakim Abrahamsson för kanalen när han visar ett klipp med en förare som inte håller avstånd.

Hade kunnat ta hundratals varje dag

Undersökningen genomfördes på E6:an utanför Helsingborg. Av 100 förare höll 34, alltså drygt var tredje bilist, för kort avstånd till bilen framför.

– Hade vi haft resurser så hade det varit hundratals bilister per dag bara här på E6:an som vi hade kunnat både bötfälla och omhänderta körkortet ifrån, sade Joakim Abrahamsson i samband med kartläggningen.

LÄS MER: Åkeri i konkurs

Borde dubblas på vintern

Den så kallade tresekundersregeln används för att bedöma om man har tillräckligt stort avstånd till fordonet framför.

Man väljer ut en punkt, exempelvis en vägstolpe, och räknar sekunder från att fordonet framför passerar punkten, till att man själv passerar den. Avståndet bör vara minst tre sekunder, enligt den traditionella rekommendationen.

På vintern bör den dock dubblas, enligt riskexperten Magnus Holmberg på Umeå Trafiksäkerhetscenter.

– Tresekundersregeln håller inte på vinter, ta ut det dubbla kanske. Ta ut tillräckligt avstånd, har han sagt till SR.

LÄS OCKSÅ: Nytt rekord idag måndag – nya prislappen vid pump

Foto: K. Eliason

Text. Redaktionen