29nov2025

Stor framgång för Ukrainas militär

2024 10 10

Ukraina har förstört en viktig rysk drönaranläggning.

Sedan inledningen av det fullskaliga kriget har Ryssland riktat drönarattacker mot ukrainskt territorium.

Attacker genomförs ofta och riktas bland annat mot ukrainsk energiinfrastruktur.

Nu kommer uppgifter om att Ukraina har förstört en viktig rysk drönaranläggning.

Det rapporterar Kyiv Independent.

Shahed-drönare

Basen som träffades ligger i Krasnodar Krai.

Där fanns bland annat de ökända iranska Shahed-drönarna.

Enligt uppgifter ska totalt 400 drönare funnits i den numera förstörda basen.

Flottan och säkerhetstjänsten

Enligt uppgifter utfördes attacken av Ukrainas flotta och enheter från Ukrainas säkerhetstjänst.

– Enligt resultaten av den objektiva kontrollen registrerades en exakt träff på målet, framhåller den ukrainska militären enligt Kyiv Independent.

– Förstörelsen av Shahed-basen för lagring av drönare kommer att avsevärt minska de ryska ockupanternas förmåga att terrorisera civila i ukrainska städer och byar.

Nordkoreansk ammunition

Natten till den 9 oktober satte en ukrainsk drönarattack även eld på en rysk vapendepå med nordkoreansk ammunition i Bryansk Oblast, rapporterar Ukrainas generalstab.

Enligt uppgifter befinner sig inte bara nordkoreanska vapen i Ukraina, utan även soldater.

Det fastslår tankesmedjan Institute for the Study of War.

Är i Donetsk

ISW förklarar.

– Sydkoreas försvarsminister Kim Yong-hyun uppgav den 8 oktober att ett begränsat antal nordkoreanska militärer sannolikt opererar nära den ockuperade staden Donetsk.

– Kim uppgav att Nordkorea sannolikt skickat flera militärer till Ukraina för att stödja Rysslands krigsinsatser som svar på en rapport om att en ukrainsk missilattack nära den ockuperade staden Donetsk dödade flera nordkoreanska militärer den 3 oktober.

Även chefen för det ukrainska centret för motverkande av desinformation, löjtnant Andriy Kovalenko, uppgav den 5 oktober att ett litet antal nordkoreanska militärer, främst ingenjörer, är verksamma i det ockuperade Donetsk oblast.

Enligt uppgifter arbetar de med att reparera eller på annat sätt förbättra kvaliteten på en stor mängd ammunition av låg kvalitet som Nordkorea levererat till den ryska militären.

Foto: Ninni Andersson, Regeringskansliet

Text: Redaktionen


08 april 26

Viktigt meddelande från Skatteverket

2026 04 09

Skatteverket går ut med en varning till svenskarna.

Miljontals svenskar har deklarerat – och miljontals svenskar väntar på att återbäringen ska komma.

Men mitt i återbäringstider försöker bedragare lura folk på pengar.

Skatteverket går ut nu med en varning om att mängder av bedrägeriförsök sker just nu, rapporterar TV4.

Skatteverket varnar

30 miljarder kronor kommer att delas ut till tre miljoner svenskar.

I snitt rör det sig om en återbäring på 10 000 kronor.

Men Johan Schauman, deklarationsexpert på Skatteverket, varnar för att bedragare nu pumpar ut bluff-sms och bluffmejl.

– Bedragarna drar nytta av att människor sitter och väntar på digitala besked om att pengarna kommit in, säger han till kanalen.

“De är sluga”

Det är enligt myndigheten viktigt att känna till att Skatteverket aldrig efterfrågar kontouppgifter via sms eller mejl.

– Vi kommunicerar via säkra digitala brevlådor. Vi skulle aldrig mejla och fråga om kontouppgifter eller lösa en utbetalning så, säger Schauman.

Men han beskriver bedragarna som “sluga” – och varnar för att det kan dyka upp bluffmejl och bluff-sms som ser ut att komma från myndigheten.

Läs mer: Många missar vanligt vägmärke – 2 000 kronor i böter

Det ska du göra

Om du har fått ett bluffmejl eller sms som ser ut att komma från Skatteverket, men som du misstänker är falskt och ett försök till bedrägeri ska du:

- inte klicka på länkar eller skanna QR-koder

- inte öppna bilagor

- inte svara på meddelandet.

“Radera det”

Skatteverket går ut med en tydlig uppmaning till vad som är bäst att göra för den som har fått ett misstänkt bluffmejl eller bluff-sms.

– Vi rekommenderar att du raderar mejlet eller meddelandet, uppmanar myndigheten.

– Skatteverket efterfrågar aldrig dina kontouppgifter i mejl eller sms. Det gör vi endast genom våra e-tjänster som du loggar in i med din e-legitimation.

Läs mer: 300 000 svenskar måste betala tillbaka

Foto:

Text: Redaktionen


09 april 26

Bensin- och dieselpriset störtdyker – här är nya prislappen

2026 04 09

Drivmedelspriserna faller kraftigt under torsdagen.

Det visar Circle K:s listpriser för företag, som är en indikator på vad privatkunder får betala vid pump.

Enligt sammanställningen sjunker bensinpriset med 90 öre till 18,59 kronor litern.

Det största prisfallet noteras för dieseln.

Under torsdagen sjunker dieselpriset med hela 2,70 kronor. Den nya prislappen blir 22,44 kronor litern.

Samtliga prislappar

Här är samtliga prisförändringar i dag. Ändringen anges inom parentes.

 Priserna är rekommenderade riktpriser och gäller på bemannade stationer.

- Miles 95: 18,59 kr/l (-0,90)

- Miles 98: 19,89 kr/l (-0,90)

- Miles+ 98: 20,19 kr/l (-0,90)

- Miles Diesel 22,44 kr/l (-2,70)

- Miles+ Diesel 23,03 kr/l (-2,70)

- HVO100 30,59 kr/l (-2,85)

- Fordonsgas 30,19 kr/kg (+0,51)*

- E85 16,29 kr/l (-0,70)

Källa: Circle K

*Ändringsdatum 11 mars

Beskedet som avgör allt

Prissänkningarna äger rum dagar efter att USA och Iran enats om en vapenvila. Eldupphöret i Mellanöstern har fått oljepriset att sjunka, vilket leder till lägre drivmedelspriser i Sverige.

Samtidigt är läget i Mellanöstern mycket osäkert.

Huruvida Iran kommer tillåta fri passage genom Hormuzsundet är fortfarande oklart.

Jes Asmussen, chefekonom på danska SJF Bank, beskriver faktorn som avgörande för den ekonomiska utvecklingen.

– Vi kan prata hur mycket som helst om vapenvila, men tills vi ser fler fartyg segla genom Hormuzsundet kan vi inte se något slut på den här energikrisen, säger han till TV2.

LÄS MER: BESKED: Här sänks bensinen först 

Sundet inte öppet

Innan kriget passerade cirka 60 fartyg Hormuzsundet dagligen. I dag är siffran nere på omkring tre fartyg per dag.

– Det finns ingenting som tyder på att det har öppnats. Absolut inte, säger Jes Asmussen till kanalen och varnar för att oljepriset kan stiga igen:

– De värsta farhågorna skingrades med tillkännagivandet av vapenvilan, men innan vi ser olja flöda genom sundet skulle jag inte utesluta att oljepriset kan stiga till över 100 dollar igen.

LÄS OCKSÅ: Oväntad förändring på bostadsmarknaden

Foto: Circle K

Text: Redaktionen