Stor förvirring bland Nordeas kunder – “Vi beklagar”

2023 12 02

Flera av Nordeas kunder har observerat märkliga saker på sina konton.

Efter löning är det många som mår bra av att få kontot påfyllt och sätta den ekonomiska stressen på paus.

Under den senaste tiden har dock flera bankkunder som använder Nordea fått sig rejäla överraskningar när de loggat in på sina konton.

Väl inloggade har flera personer fått se fantasisummor med långt fler nollor än vad de hade räknat med.

“Vad fan är det här?”

En som fick sig en chock när han loggade in är 38-årige Nicklas som Aftonbladet har pratat med.

Han fick se en summa långt större än vad som föreföll rimligt, nämligen 1 000 000 000 003 703 kronor.

– Jag räknade nollorna och tänkte ”vad fan är det här?”, säger han till tidningen.

Enorm summa

En annan som fick se mer på kontot än vad hon hade räknat med är den 19-årige studenten Felicia.

När hon loggade in på sitt Nordeakonto fick hon se en liknande fantasisumma, så mycket som 1 000 000 000 000 639 kronor.

– Jag fick panik och sprang upp till mina föräldrar. Det var helt galet. Sedan tänkte att jag att det var någon som skämtade med mig, säger hon till Expressen.

Ber om ursäkt

Nordea framhåller att det rör sig om ett visningsfel och problemet ska ha löst sig nu.

Banken ber om ursäkt till de kunder som problemet har berört.

– Vi beklagar verkligen till Felicia, som måste ha upplevt detta som en stor chock, skriver Nordeas presschef.

Går bra

I övrigt tycks Nordea, precis som flera andra storbanker, gå fortsatt bra.

De senaste finansiella redovisningarna pekar på stor lönsamhet för banken.

– Nordea är en av Europas mest stabila och lönsamma banker. Vår verksamhet är motståndskraftig: vår nordiska affärsmodell är väl diversifierad, vårt förhållningssätt till finansiella risker är sunt och vår balansräkning är stark, förklarar vd Frank Vang-Jensen.

De svenska storbankerna har fått stor uppmärksamhet för sina räntenetton under den senaste tiden.

Foto: Nordea

Text: Redaktionen


20 jul 26

VÄDER: Kallaste sedan 1987

2026 07 21

En svensk stad har uppmätt den kallaste julinatten sedan 1987.

Sommaren har tagit en ovanligt kall vändning i norra Sverige.

Kiruna fick uppleva den kallaste julinatten på nästan 40 år.

Kallaste på decennier

Semesterfirare i norra Sverige fick möta ett ovanligt kyligt juliväder när temperaturerna sjönk under nollstrecket på flera håll.

Kiruna hade under natten en temperatur på endast 0,5 grader.

– Kiruna hade den kallaste julinatten sedan 1987. Det är ett bevis på att det verkligen är kylig luft som kommer ner över landet, säger TV4:s meteorolog Johan Wiksten, till kanalen.

Meteorologen beskriver läget som långt ifrån den sommarvärme många hoppats på och konstaterar att någon större värme inte är i sikte för den närmaste tiden.

I stället väntas fortsatt ostadigt och svalt väder dominera delar av landet.

Även Vilhelmina fick minusgrader

Kylan har inte bara märkts längst upp i norr.

Även i inlandet har nattemperaturerna fallit kraftigt, och i Vilhelmina rapporterades minusgrader under natten, samt nattfrost.

SMHI:s meteorolog Sandra Fyrstedt beskriver det som ovanligt kallt för juli månad.

– Det var ju rejält kallt den gångna natten och Vilhelmina som det varit kallast i länet var nere på minus 0,5 grader. Det sticker verkligen ut för att vara här i juli, säger Sandra Fyrstedt till SR.

Senaste gången det hände Vilhelmina var 2020.

Den kalla luften har framför allt påverkat inlandet där klara nätter gjort att temperaturen kunnat sjunka snabbt.

Under kommande natt ser läget inte lika illa ut.

– Det kommer inte bli lika kallt och det beror på att det är ett väderomslag på gång, säger Sandra.

Ingen sommarvärme i sikte

För den som väntar på högsommarvärme ser prognoserna fortsatt svala ut.

Enligt meteorologerna kan de kommande dagarna fortsätta präglas av kyligare luftmassor, även om temperaturen kan variera mellan olika delar av landet.

De kommande nätterna väntas fortfarande kunna bli kalla lokalt, särskilt där himlen klarnar upp och värmen snabbt strålar ut från marken.

Samtidigt är väderläget osäkert längre fram.

En eventuell värmeuppgång kan komma senare, men enligt prognoserna finns det ännu inga tydliga tecken på en längre period av stabil sommarvärme.

Foto: A Wong

Text: Redaktionen


22 maj 26

USA vädjar – ber omvärlden om hjälp

2026 07 20

USA behöver hjälp.

För knappt två veckor sedan framhöll president Donald Trump att vapenvillan mellan USA och Iran var över. Länderna drabbade då samman efter det ramavtal som slöts den 17 juni.

Under natten till måndagen bröt attacker ut för nionde dagen i rad.

Och då kräver Vita huset hjälp med att hantera situationen i Hormuzsundet. Enligt USA:s utrikesminister Marco Rubio används sundet som en hävstång gentemot resten av världen.

– USA gör vad som krävs för att skydda den globala sjöfarten, men andra länder måste träda fram och erbjuda hjälp för att dela denna börda, säger Rubio enligt CNN och fortsätter:

– Oavsett om det gäller utrustning eller ekonomiskt stöd.

Ministern upprörd

Marco Rubio säger i samma veva att USA “alltid är öppet” för en diplomatisk lösning så att attackerna kan upphöra.

– Vi har försökt flera gånger med Iran, och vi kommer att fortsätta försöka. Om den dörren öppnas, ser vi gärna det.

Samtidigt är utrikesministern mycket upprörd över att Iran både attackerar och blockerar fartyg i Hormuzsundet. Det avtal som slöts i juni ämnade att få trafiken att flyta på, understryker Rubio.

– De kan inte ha ett giltigt samförståndsavtal om de bryter mot dess villkor. De fortsätter att skicka signaler om att de vill prata, att de vill förhandla, men deras beteende är vad vi reagerar på, och deras beteende är att de avfyrar missiler och drönare mot fartyg, även i natt.

Trump: ”Behöver ingen hjälp”

USA har även vid tidigare tillfällen begärt hjälp från allierade när det gäller Irankriget. I våras fick Vita huset kalla handen efter att Trump begärt minsvepare och hangarfartyg. 

Därefter uppgav Trump att USA inte behöver någon hjälp alls.

– Faktum är, jag talar som USA:s president, det överlägset mäktigaste landet i hela världen, VI BEHÖVER INTE HJÄLP FRÅN NÅGON, underströk presidenten i versaler på Truth Social i mars.

Foto: Official White House Photo by Molly Riley

Text: Redaktionen