JUST NU: Stor förändring på Arlanda – påverkar alla resenärer

2022 11 27

Arlanda planerar för ett nytt upplägg vad gäller säkerhetskontrollerna på flygplatsen.

Storbritannien har för avsikt att införa helt nya säkerhetskontroller.

Ett nytt system testas på Heathrow, som är en av världens största flygplatser, uppger Expressen.

Kravet på att uppvisa elektronik slopas, någonting som kommer bli verklighet på Arlanda nästa år.

Den kommer att innebära ett stort lyft för våra resenärer eftersom tekniken innebär att man kan behålla både elektronik och vätskor i sitt bagage, skriver Swedavia.

Kan ge positiva resultat

De nuvarande reglerna infördes efter de katastrofala attackerna den 11 september 2001 i USA.

Nu kan reglerna om att vätska måste fördelas i förpackningar på max 100 ml bli ett minne blott.

Storbritannien vill installera 3D-teknik på landets större flygplatser senast 2024, uppger The Times.

Det står dock inte klart om även Arlanda slopar 100 ml-regeln eller inte.

Ny teknik på Arlanda

Den nya tekniken ger möjlighet att se en högupplöst bild i 3D på föremålen som finns i bagaget.

Elektronik som datorer och telefoner kan därmed stanna kvar i väskorna utan att behöva plockas ut.

Förändringen kommer införas på Arlanda under 2023 men testas redan nu på flygplatserna Heathrow och Gatwick.

Under nästa år kommer en av Europas modernaste säkerhetskontroller att driftsättas på Arlanda, skriver Swedavia till Expressen.

“Reducerar köer”

Storbritannien hoppas att den nya tekniken, som väntas bli standard på landets flygplatser om ett par år, kan ge positiva effekter.

Det nya systemet väntas reducera köer och underlätta för resenärer som har elektronik med sig, uppger The Times.

Människor som inte tar ut begärda saker från sina väskor eller som reser med stora flaskor med vätska är de största orsakerna till förseningar på flygplatser.

Upp till EU

Huruvida även Sverige får slopa kravet på 100 ml-flaskor är upp till EU.

– Om mängden vätska som resenärer kan ta med sig i sitt handbagage framöver också kommer påverkas återstår att se då det bygger på gemensam EU-lagstiftning, skriver Swedavia.

Foto: Swedavia, D. Asplund

Text: Redaktionen


JUST NU: Alexander Bard dundrar – ”Reagerar i panik”

2025 11 24

Alexander Bard riktar hård kritik mot en skola.

Artisten, författaren och samhällsdebattören Alexander Bard riktar hård kritik mot Handelshögskolan i Stockholm.

Även höga företrädare för SD och KD kritiserar skolan.

Bard kritisk mot Handelshögskolan

Handelshögskolan i Stockholm har beslutat att dra tillbaka krav på högskoleprov, rapporterar SVT.

Krav på högskoleprov hade införts för att kringgå problem med glädjebetyg – men avskaffas nu med motiveringen att det lett till att färre kvinnor kom in på utbildningarna.

Andelen kvinnor minskade från 39 till 29 procent.

– Det fick negativa effekter på mångfalden. Vi tar nu bort kravet på högskoleprov inför hösten 2026, säger Lars Strannegård, rektor på Handelshögskolan, till kanalen.

Beslutet får artisten och debattören Alexander Bard, som själv har studerat på Handelshögskolan, att rasa.

– Fascinerande hur Handelshögskolan reagerar i panik när grabbarna tar för sig efter att de förbannade kvoteringarna har skrotats, dundrar Alexander Bard i ett inlägg på X.

– Men varför inte bara bekämpa betygsinflationen direkt? Vad fan hände med de nationella proven? Skit i orättvisa könskvoter! tillägger Bard i inlägget.

LÄS OCKSÅ: Forskare varnar för drönarattacker i Sverige

Kritiseras även av SD

Handelshögskolans besked har väckt reaktioner från flera håll.

Bland dem som har reagerat finns Sverigedemokraternas toppolitiker Tobias Andersson, som är ordförande i riksdagens näringsutskott.

– Mångfald före excellens låter Handelshögskolan i Stockholm hälsa, skriver Andersson på X, i ett inlägg där han delar en artikel om skolans beslut.

Partikollegan Jessica Stegrud (SD) instämmer.

– Kvinnor ska komma in på egna och likvärdiga meriter. Allt annat är både förnedrande, fördummande och orättvist, skriver Stegrud på X.

Teodorescu Måwe instämmer

Även Kristdemokraternas Europaparlamentariker Alice Teodorescu Måwe är kritisk till Handelshögskolans besked.

– Borde inte det centrala vara faktiska meriter och inte kön? Om man nu ansåg att man fick in studenter vars betyg inte motsvarade deras faktiska kunskaper finns det väl ingen anledning att vilja ha in dessa studenter bara för att de är kvinnor? Märklig syn på meritokrati, skriver Teodorescu Måwe på X.

Handelshögskolan uppger emellertid att man ser över sin antagningsmodell. Inför höstterminen 2026 har man enbart betygskrav, därefter kommer man dock att även titta på andra antagningsmodeller som används internationellt, rapporterar kanalen.

LÄS OCKSÅ: Sanslösa summan - jättebolag satsar 475 miljarder

Foto: Stockholm Pride, Wikimedia 

Text: Redaktionen


24nov25

JUST NU: Moskva attackerat – akut evakueringsorder

2025 11 24

Ukraina har avfyrat flera drönare mot Moskvaregionen.

Enligt det ryska försvarsdepartementet har 14 ukrainska drönare skjutits ner ovanför regionen. Över hälften av dem uppges ha varit på väg direkt mot huvudstaden.

Det finns inga rapporter om personskador eller skador på infrastruktur, uppger departementet.

Samtidigt rapporterar pro-ukrainska konton om turbulens i industriområdet Zelenograd, som är beläget nordväst om Moskva. 

– I industriområdet Zelenograd i ryska Moskvaregionen har en akut evakueringsorder utfärdats, sannolikt på grund av en robotattack. Studenter och personal vid institutet för elektronik har hänvisats till skyddsrum, rapporterar det brittiskbaserade X-kontot WarTranslated som följer kriget i Ukraina.

Enligt kontot är institutet specialiserat på utveckling av mikro- och nanoteknik – det vill säga utveckling av halvledarkomponenter och mikrochip.

Halvledare och mikrochip spelar en avgörande roll i dagens krigföring. Ryssland använder komponenterna i flera viktiga vapen – bland annat stridsvagnar, drönare, ballistiska robotar och stridsflyg.

LÄS MER: Kreml säger blank nej – nytt besked om kriget 

Uppdaterat avtal

Samtidigt fortsätter det att svänga i fredsförhandlingarna mellan USA, Ryssland och Ukraina.

Enligt uppgifter till Financial Times har Ukraina och USA enats om en ny, nedbantad fredsplan.

Den nya fredsplanen innehåller 19 punkter, jämfört med det tidigare avtalet på 28 punkter som presenterats av USA och Ryssland.

De känsligaste frågorna, som handlar om territoriella uppgörelser och ett framtida ukrainskt Natomedlemskap, har inte berörts i det uppdaterade avtalet. Dessa frågor ska i stället diskuteras direkt mellan Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj och hans amerikanske motsvarighet Donald Trump.

Det är dock oklart när presidenterna ska träffas. Enligt det ukrainska presidentkansliet finns det i nuläget ingen konkret plan för ett sådant möte.

LÄS OCKSÅ: “Mäktigast sedan Obama” – pekas ut som presidentkandidat i USA

Foto: A Zarubi

Text: Redaktionen