Stor förändring gällande svenska bilar

2024 01 07

Det har skett en kraftig ökning av bilar som exporteras till utlandet.

Sedan tidigare har bilbranschen larmat om att antalet nya bilar som väntas registreras i år ligger på mycket låga nivåer.

En av anledningarna till det har att göra med de allmänna ekonomiska förutsättningarna i landet.

Däremot råder ett stort intresse för svenska bilar utomlands.

Det rapporterar Dagens industri.

Flera länder

Exporten av begagnade bilar närmar sig rekordnivåer.

Orsaken till det bedöms bland annat handla om att den svenska kronan har varit svag under det senaste året.

– För Kvdbils del är det Estland, Polen och Litauen som är de största exportländerna, säger försäljningschefen hos bilhandlaren Kvdbil Daniel Odsberg till Di.

Fortsätter uppåt

Mellan januari och oktober exporterades totalt 127 063 begagnade bilar.

Redan då slogs rekordet för ett kalenderår.

Exporten har ökat sedan 2015 och utöver pandemiåren har det gått uppåt i en stadig takt.

Gränsöverskridande handel

Mikael Levin, som är analytiker vid statliga Trafikanalys, framhåller att den svaga svenska kronan inte har varit den enda anledningen.

– En orsak till den höga exporten är den svaga kronan. Men bilhandeln har generellt sett utvecklats mot mer gränsöverskridande handel. Vi ser samma mönster på kontinenten, säger han till Teknikens värld.

Hett i de baltiska länderna

Det tycks synnerligen vara intressant med svenska begagnade bilar i de baltiska länderna, det vill säga Estland, Lettland och Litauen.

– Vi vet att många nyare dieselsuvar går på export österut, till de baltiska länderna och andra länder i östra Europa, säger analytikern Karl Wahlin.

Den svenska kronan har varit svag under året, vilket, utöver ett växande intresse för begagnade bilar, även inneburit turism till Sverige bland annat från danskt håll.

En ökning har observerats över Öresundsbron då danskarna menar att det kan vara värt resan för att få handla lite billigare i Sverige.

Under den senaste tiden har kronan dock stabiliserats gentemot världsvalutorna dollarn och euron.

Foto: A. Nygård

Text: Redaktionen


09 jun 26

Kalldusch för hushållen – beskedet ingen vill ha

2026 06 10

Räkna med dyrare kvitton framöver.

Nu ger svenska storföretag besked om nya prishöjningar.

Enligt en kartläggning från Riksbanken planerar samtliga företag att höja sina försäljningspriser det kommande året.

Prishöjningarna kommer att ske, oavsett om ett fredsavtal i Mellanöstern nås i närtid.

– Även om det blir fred i dag finns det kostnadsökningar som kommer behöva tas ut, framhåller Riksbanken.

Mycket kan ändras

Det är fortfarande osäkert hur stora prishöjningarna kommer att bli för svenska konsumenter.

– Än så länge pratar de om mindre prishöjningar, men det beror på hur kostnaderna och efterfrågan utvecklas, uppger Riksbanken.

Inflationen stiger

Beskedet om prisökningarna kommer efter att inflationen enligt KPIF steg från 0,8 procent till 1,5 procent i maj.

– Preliminära beräkningar visar att energi- och tjänstepriserna ökade i maj vilket bidrog till inflationstaktens uppgång, säger Mikael Nordin, prisstatistiker på SCB.

Stor osäkerhet

Enligt Riksbankens kartläggning pressas många svenska företag av högre oljepriser till följd av energikrisen i Mellanöstern.

Än så länge är dock situationen hanterbar.

– Det beror bland annat på att företagen blivit mer motståndskraftiga mot olika typer av störningar efter lärdomarna från de senaste årens kriser. Men ju längre kriget pågår, desto större förväntas effekten bli för både företagen och ekonomin i stort. Även om kriget får en lösning i närtid väntas vissa kostnader förbli förhöjda under en period, framhåller Riksbanken.

ANDRA LÄSER: Populär investering kan rasa 20 procent – analytiker varnar

Högre matpriser

Krisen i Mellanöstern har bland annat lett till ökade kostnader för svenskt jordbruk.

Kostnaderna har ökat kraftigt för både drivmedel och gödsel, vilket befaras leda till högre matpriser i Sverige.

LÄS OCKSÅ: Chocken: Säger upp samtliga anställda

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


Varning för jordgubbsförsäljare

2026 06 10

Att sälja jordgubbar är ett av Sveriges populäraste sommarjobb för ungdomar.

Men det finns en mörk baksida.

Polisen varnar för att det förekommer svartjobb, penningtvätt och dåliga arbetsvillkor inom jordgubbsbranschen. Unga riskerar därför att bli lurade eller utnyttjade.

I Helsingborg uppmanas ungdomar att vara vaksamma och endast söka sig till seriösa aktörer.

Tillsammans har polisen och Helsingborgs stad gått ut med ett inlägg på sociala medier.

– Det här är ett bra exempel på hur polisen och kommunerna kan arbeta tillsammans mot kriminalitet. För många ungdomar är sommarjobbet det första steget ut i arbetslivet och då ska man inte behöva hamna i tråkigheter som kan ställa till det i framtiden, säger polischef Karim Ottosson i Helsingborg.

Extra kontroller

Polisen i Helsingborg kommer att genomföra kontroller av jordgubbsförsäljare i kommunen.

Syftet är att bidra till sund konkurrens, goda arbetsvillkor och korrekt information om jordgubbarna som säljs.

– Genom att göra kontroller och berätta om dem vill vi uppmärksamma allmänheten på problemen som kommer med oseriösa bärförsäljare. Vi ska alla använda vår konsumentmakt till att gynna försäljare som följer reglerna. Vi vill inte ha kriminell verksamhet på våra gator som utnyttjar ungdomar att jobba under dåliga förhållanden, säger Jonas Berg, säkerhetschef på Helsingborgs stad.

ANDRA LÄSER: Swedbank varnar för trippelsmäll

Då ska du inte köpa

Inför sommaren 2024 varnade polisen för att jordgubbsförsäljning genererar miljarder kronor till kriminella gäng. Nätverken använder bär- och jordgubbsförsäljning för att tvätta pengar.

Jordbruksverket uppmanar kunder att vara extra uppmärksamma på två saker vid köp av de röda bären:

- Bärkartongerna ska vara märkta med odlarens namn och adress. Kolla gärna så att samma namn och adress finns på den låda som konsumentförpackningarna står i.

- Vid betalning med Swish – kolla så att numret är ett företagsnummer som börjar med 123.

LÄS OCKSÅ: Kraftig åtgärd vid Putins hem

Foto: jhenning

Text: Redaktionen