Stor förändring gällande användningen av mobiltelefoner

2023 12 09

Regeringen ger nu ett nytt besked om gällande mobiltelefoner i Sverige.

I det senaste PISA-resultatet framgår att svenska barn och ungdomar presterar allt sämre i skolan.

En åtgärd som har föreslagits länge för att förbättra resultaten handlar om att begränsa tillgången till mobiltelefoner.

Nu ger regeringen besked om att skolan ska bli helt mobilfri, hela dagarna.

Det meddelar skolminister Lotta Edholm (L) enligt Aftonbladet.

“Tar nästa steg”

I en debattartikel menar skolministern att skolan ska fyllas med papper, penna och riktiga böcker.

Ämnet har debatterats länge i Sverige och nu kommer ett tydligt besked från regeringen.

– Genom att mobiltelefonen är i närheten dras uppmärksamheten dit i stället för att fokusera på uppgiften som ska genomföras. Nu tar vi nästa steg och gör skolan mobilfri under hela skoldagen, förklarar Edholm.

Flera anledningar

Skolministern lyfter fram flera anledningar till att man nu kommer att förbjuda mobiltelefoner i skolan.

Bland annat rör det sig om de sviktande resultaten, men även elevernas psykiska mående.

Även elevernas bristande rörelse pekas ut.

Fortsätter falla

I den senaste PISA-mätningen framgår att skolresultaten bland de svenska eleverna fortsätter att falla.

– PISA-studien är den tredje internationella kunskapsmätningen i år som visar på försämrade resultat i Sverige, säger Peter Fredriksson som är generaldirektör på Skolverket.

Reagerar starkt

En som har varit drivande i beslutet om det nya förbudet är Liberalernas partiledare Johan Pehrson.

Han har reagerat starkt på de nya resultaten.

– Det är undermålig politik från tidigare regeringar och kommunpolitiker som lett hit. Nu lägger vi om politiken, förklarar han via sociala medier.

– Tillsammans kan vi skapa bättre förutsättningar för lärande och tillsammans kan vi ta svensk skola tillbaka till toppen.

Enligt Lotta Edholm ställer sig många skolor positivt till beskedet.

Foto: Freestocks

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: “Zelenskyj kommer att säga ja”

2025 11 22

USA tror att Ukraina kommer att säga ja till det nya fredsförslaget.

En ny plan med 28 punkter har ställts fram av Trump-administrationen för att försöka få slut på kriget i Ukraina.

I Europa har reaktionerna på planen varit stora, då den kräver omfattande ukrainska eftergifter.

Men Zelenskyj kan ändå vara på väg att säga ja, menar amerikanska tjänstemän.

“Kommer säga ja”

Trump-administrationen anser att tidpunkten är inne för att pressa Ukraina till ett fredsavtal.

Detta då president Volodymyr Zelenskyj är "särskilt svag på hemmaplan" och plågas av en korruptionsskandal som utgör det mest direkta hotet mot hans ledarskap sedan Ryssland invaderade 2022, rapporterar Politico.

– Ukrainarna kommer att behöva acceptera avtalet med tanke på svagheten i Zelenskyjs nuvarande position, säger en tjänsteman i Vita huset.

“Ska gå med”

Tjänstemannen fortsätter.

– Det antyddes starkt för ukrainarna att USA förväntar sig att de ska gå med på ett fredsavtal. Eventuella ändringar kommer att beslutas av presidenten själv.

Läs mer: Rykten exploderar – USA:s sändebud raderar inlägg omedelbart

Mindre än en vecka

USA:s president Donald Trump har gett Ukraina mindre än en vecka på sig att acceptera hans plan, uppger CNN.

Den 28-punktsplan som Trump har lagt fram sätter press på Kyiv att avträda territorium, begränsa storleken på sin militär och lova att inte gå med i Nato i utbyte mot ett slut på kriget, vilket är krav som Kreml länge har haft.

“Måste gilla det”

På fredagen höll Zelenskyj ett tal till nationen där han sade att Ukraina står mellan att förlora sin värdighet och att förlora sin främsta partner – USA.

– Han kommer att bli tvungen att gilla det. Och om han inte gillar det, då får de väl bara fortsätta strida, antar jag, säger Donald Trump om saken.

Läs mer: Krym under attack – rysk militärhelikopter utslagen

Foto: President of Ukraine Office

Text: Redaktionen


23 november 2025

Miljonsatsar på ny svensk tv-kanal

2025 11 22

En ny tv-kanal ska utmana SVT.

Public service-kanaler som SVT väcker ibland hård kritik för sin journalistik, inte minst från högerhåll.

Nu meddelar en politisk profil att han storsatsar på en ny kanal som ska utmana public service.

Satsar på ny kanal

Högerdebattören och youtubern Henrik Jönsson storsatsar på en ny kanal, rapporterar Expressen.

Kanalen heter ”100 procent” och ska bli en alternativ tv-kanal med opinionsbildning och underhållning ur ett högerperspektiv.

Fem investerare har gått in med ”många miljoner” i satsningen, uppger Henrik Jönsson.

Man har en stor studio i närheten av SVT och har investerat i robotkameror, modulär inredning och egen redaktion bestående av cirka tio personer.

Även om kanalen är partipolitiskt oberoende kommer den att stödja högersidan i valet 2026.

– Jag kan inte tala för alla här men jag personligen tycker att det vore betydligt mindre dåligt om högern kunde sitta kvar vid regeringsmakten än att vi får en dystopisk rödgrön regering igen, säger Henrik Jönsson till tidningen.

LÄS OCKSÅ: Har tiotusentals ägare - bolag kan försvinna från börsen

Framstående profiler

En rad framstående högerprofiler uppges ha knutits till projektet. Bland dessa finns Moderaternas tidigare riksdagsledamot Hanif Bali, som ska leda en gameshow.

Komikern Viktor Klemming har också anslutet sig och ska leda ett fredagsprogram. Även Jan Emanuel och komikern Aron Flam kopplas till projektet.

Istället för betalvägg ska kanalen ha en ”frivillig public service”-avgift på 1 249 kronor.

Henrik Jönsson menar att kanalen kan utmana SVT, trots en betydligt lägre budget.

– Vår output här kommer inte att gå att skilja från någonting som de gör på public service förutom att vi opererar på en fraktion av deras budget. För att vi är entreprenörer och kan få varje krona att räcka längre, säger Henrik Jönsson till tidningen.

Kanalen har premiär på måndag med en intervju med ministern Anna Tenje (M).

Hård kritik mot public service

Henrik Jönsson har ofta riktat hård kritik mot traditionella medier, särskilt mot SVT, där han själv blivit utfrågad i programmet ”30 minuter”.

Jönsson menar att partiskhet bland journalister i skattefinansierade medier hotar trovärdigheten.

Han var bland annat kritisk när journalister från bland annat SVT skrev under ett upprop rörande kriget mellan Hamas och Israel.

– Omdömeslösheten hos de public service-journalister som signerat uppropet är inte heller ett enstaka misstag, utan ett återkommande fenomen, skrev Henrik Jönsson i en debattartikel i GP tidigare i år.

Opinionsbildande journalistik är bra, men om man samtidigt aspirerar på neutralitet blir det fel, menar han.

LÄS OCKSÅ: "Aktiverar beredskapsplan" - tung konkurs i Sverige

Foto: Glenn Carstens-Peters

Text: Redaktionen