Stor dramatik vid Nordkoreas gräns – militär ingriper

2025 10 19

Dramatiska scener har utspelat sig vid Nordkoreas gräns.

Ett dramatisk händelseförlopp har utspelat sig på gränsen mellan Nordkorea och Sydkorea på söndagen.

Sydkoreansk militär har ingripit.

Militär ingriper

En nordkoreansk soldat har hoppat av till Sydkorea genom att ta sig in i den demilitariserade zonen, rapporterar Reuters.

Soldaten har tagit sig in i den hårt bevakade zonen på söndagen, uppger sydkoreansk militär.

Sydkoreanska gränsvakter har ingripit.

De övervakade den nordkoreanska soldatens rörelser när han tog sig in i zonen, och tog honom sedan i förvar.

Det är första gången sedan augusti förra året som en nordkoreansk soldat har hoppat av på detta mycket riskabla sätt.

– Nordkoreaners avhopp över gränsen anses vara riskabla och de flesta flyktingar tar sig till södern via Kina eller andra tredjeländer, rapporterar nyhetsbyrån.

LÄS OCKSÅ: Rysk jätteindustri i fritt fall - rekordlåga siffror

”Säkrade frihetsberövande”

Sydkoreansk militär bekräftar att de ”säkrade frihetsberövandet av en nordkoreansk soldat” på söndagen, samt att soldaten hade korsat den så kallade militära demarkationslinjen.

Den nordkoreanska soldatens avhopp ska nu utredas i Sydkorea.

– Militären identifierade individen i närheten av den militära demarkationslinjen, spårade och övervakade honom och genomförde en normal ledningsoperation för att säkra frihetsberövandet, heter det i en kommentar från den sydkoreanska militären, rapporterar NK News.

– Hittills har inga ovanliga rörelser av nordkoreanska styrkor upptäckts, enligt de sydkoreanska uppgifterna.

Flera händelser vid gränsen

För några månader sedan skedde en annan dramatisk händelse i gränsområdet, enligt tidningen.

Nordkoreanska soldater korsade då den militära demarkationslinjen i samband med ett ”befästningsarbete”, vilket fick den sydkoreanska militären att öppna eld och tvinga gruppen att återvända till Nordkorea.

Den nordkoreanska regimen blev då rasande och kallade det för en ”allvarlig provokation”.

LÄS OCSKÅ: Visar upp skräckvapen - har hotat USA

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

Text: Redaktionen


19okt2025

Skatteverket går ut med uppmaning – ”viktigt att svara”

2025 10 19

Skatteverket går ut med en uppmaning till alla svenskar.

Antalet id-kapningar ökar i Sverige.

– Bedrägerier är knappast något nytt brott men de har fått en helt ny omfattning i takt med samhällets digitalisering och framväxten av AI, uppger försäkringsbolaget Mysafety, i ett uttalande.

– Idag är det ett av Sveriges vanligaste brott och drabbar både privatpersoner och företag.

Nu går Skatteverket ut och ger tre råd för att minska risken att drabbas.

Id-kapning

Id-kapning innebär att någon obehörig använder en annan persons personnummer eller andra personuppgifter.

Det kan handla om att gärningsmannen beställer varor eller tar lån i någon annans namn.

Det är idag brottsligt i Sverige, och kallas för identitetsstöld eller identitetsintrång.

Men det finns några saker som alla kan göra för att minskar risken att drabbas.

Skaffa digital brevlåda

En digital brevlåda ger ökad säkerhet för din post.

Då kommer post från exempelvis Skatteverket och andra myndigheter digitalt i stället för på papper.

– Till skillnad från vanliga mejl är den digitala brevlådan säker eftersom inloggning sker med e-legitimation, till exempel mobilt bank-id, uppger Skatteverket.

LÄS OCKSÅ: Glädjebesked för hushållen: Kraftig nedgång på väg

Meddela Skatteverket om du får flyttanmälan

Ett annat tillvägagångssätt som är vanligt är att någon gör en flyttanmälan till någon annans adress.

Om en felaktig flyttanmälan dyker upp i brevlådan är det viktigt att kontakta Skatteverket.

– Du kan få ett brev på posten eller meddelande i din digitala brevlåda att någon har anmält flytt till din adress. För att undvika att någon obehörig folkbokför sig på din adress och använder dina adressuppgifter felaktigt är det viktigt att svara på om personen bor på din adress eller inte, uppger myndigheten.

Var varsam

E-legitimationen är en identitetshandling.

– Det är därför viktigt att hantera din e-legitimation med varsamhet för att förhindra bedrägerier, uppger Skatteverket.

Därför ska e-legitimationen aldrig användas om man blir kontaktad på till exempel telefon eller e-post.

– Var extra vaksam om du får e-post eller sms med länkar till webbsidor där du blir uppmanad att logga in med e-legitimation.

LÄS OCKSÅ: Prissmäll väntas för svenska hushåll - på grund av Norge

Foto: Magnus D Skatteverket

Text: Redaktionen


20 länder vill skicka ut människor – pressar EU

2025 10 19

20 länder kräver åtgärder för att skicka ut människor ur EU.

20 länder, däribland Sverige, sätter nu press på EU-kommissionen.

Anledningen är att länderna kräver åtgärder för att afghaner som vistas illegalt i Europa ska kunna skickas tillbaka till Afghanistan.

För närvarande kan länderna inte utvisa afghaner – men nu sätter de press på EU.

Kräver att EU agerar

Ett brev till EU-kommissionären Magnus Brunner, som är ansvarig för migrationsfrågor i EU, har undertecknats av 19 EU-länder plus Norge, rapporterar Euronews.

I brevet kräver länderna att EU-kommissionen ska hitta sätt att skicka tillbaka afghanska medborgare som lever i Europa utan uppehållstillstånd.

Länderna kräver att dessa personer ska kunna skickas tillbaka frivilligt eller genom tvång.

Idag kan länderna inte skicka tillbaka afghanska medborgare till Afghanistan, eftersom det inte finns något formellt återvändandeavtal med talibanregimen.

Man kan därför inte ens utvisa afghaner som dömts för brott – vilket är ett hot mot ländernas säkerhet samt ”undergräver allmänhetens förtroende för asylpolitiken”, menar de 20 länderna i brevet till EU-kommissionen.

LÄS OCKSÅ: Rysk jätteindustri i fritt fall - rekordlåga siffror

Dessa länder har skrivit under

Det är Belgiens asyl- och migrationsminister Anneleen Van Bossuyt som har tagit initiativ till brevet.

Initiativet stöds av Norge, som inte är med i EU, samt av Belgien, Bulgarien, Cypern, Estland, Finland, Grekland, Irland, Italien, Litauen, Luxemburg, Malta, Nederländerna, Polen, Slovakien, Sverige, Tjeckien, Tyskland, Ungern och Österrike.

– De kräver att EU-kommissionen sätter frågan om afghaners återvändande högst upp på sin dagordning, bland annat genom att förhandla med talibanregimen för att komma överens om en politik för återvändande, rapporterar kanalen.

Tysklands förbundskansler Friedrich Merz har dessutom varit nära att själv sluta ett avtal med talibanerna angående möjligheten att skicka tillbaka afghanska medborgare till Afghanistan.

Tyskland har även utvisat 81 afghaner i juli i år.

Agerandet har emellertid mötts av hård kritik från FN.

LÄS OCKSÅ: Jättekris för klassisk bransch i USA - folk vägrar att köpa

Foto: K Buckert resp European Parliament

Text: Redaktionen