JUST NU: Stor brand pågår

2023 01 01

En kraftig brand rasar på Öland och stora räddningsinsatser har satts in.

Branden rasar i Långlöt som ligger söder om Borgholm på Ölands östra sida.

80 kor i lågorna

Det är vid en lantbruksfastighet som den våldsamma eldsvådan brutit ut.

– En ladugård i Långlöt på Öland blir helt förstörd i en pågående brand, rapporterar Sveriges Radio Kalmar.

Omkring 80 kor befann sig inne i ladugården när branden bröt ut och dessvärre pekar de första rapporterna på att väldigt många djur förlorad livet.

– Bara ett väldigt begränsat antal har lyckats komma ut, uppger räddningstjänsten till radiokanalen.

Enligt Barometern ska några kor har lyckats smita ut från den brinnande ladugården och tycks därmed ha överlevt.

Brinner ner

Räddningstjänsten har sänt inte mindre än tio räddningsresurser till platsen för att bekämpa elden.

Men branden är fullt utvecklad och man klarar inte av att stoppa elden enligt SR.

I stället har brandsoldaterna beslutat sig för att låta ladugården brinna ner eftersom bedömningen är att man inte klarar av att rädda byggnaden.

Nu koncentrerar man sig på att se till att branden inte sprider sig vidare till andra byggnader eller till terrängen i närheten.

Räddningsinsatserna väntas pågå under en stor del nyårsdagen.

Stökig natt

Det har för övrigt varit en stökig natt i Småland och Skåne under natten till nyårsdagen.

Det uppger polisen.

– Vi har haft väldigt många ärenden som har varit fyrverkerier, säger polisens presstalesperson Patric Forss vid Polisregion Syd till SR.

– Man skjuter mot människor eller mot byggnader.

– Även en del misshandlar i anslutning till att folk har sagt till, säger polisen.

Sällskap besköts med raketer

En av de misshandlade är en 25-årig man i Burlöv.

25-åringen och hans sällskap blev beskjutna med raketer varpå 25-åringen sade till gärningsmännen. De gick då till attack mot offret och misshandlade honom.

– Vi har även haft flera samtal från Lund där man skjutit raketer mot en lägenhet och en parkering, säger polisen.

Flera personer har träffats av nyårsraketer berättar polisen.

Pandemin har gjort att mer folk än vanligt har varit ute på gator och torg enligt polisen.

Arkivfoto: Räddningstjänsten

Text: Redaktionen


USA varnar för jätteattack – ”kan förändra allt”

2025 02 14

Israel planerar en storskalig attack mot iranska kärnanläggningar.

Det framgår av amerikanska underrättelseuppgifter som The Washington Post har tagit del av.

– USA:s underrättelsetjänst varnar för att Israel sannolikt kommer att inleda en förebyggande attack mot Irans kärnenergiprogram i mitten av året, rapporterar tidningen.

Enligt underrättelserapporten vill Israel försena det iranska arbetet med landets kärntekniska program. En israelisk attack mot anläggningarna bedöms kunna försena utvecklingen av programmet med flera veckor eller månader.  

Israel har länge anklagat Iran för att hemlighet försöka ta fram kärnvapen.  

”Kan förändra hela Mellanöstern”

Den amerikanska underrättelsetjänsten varnar för att en israelisk attack mot kärnanläggningarna kan eskalera spänningen i Mellanöstern och leda till en större konflikt.

Säkerhetsanalytikern Alireza Taghavinia, som är baserad i Irans huvudstad Teheran, delar oron. Han tror att ett israeliskt anfall skulle kunna leda till ett storkrig som involverar USA och flera länder i Mellanöstern.

– En israelisk attack skulle kunna förändra Mellanöstern för alltid, säger han till Newsweek.

Rouzbeh Parsi, programchef för Mellanöstern och Nordafrika-programmet vid Utrikespolitiska institutet, gör en liknande bedömning.  

– Jag har svårt att se att iranierna kan låtsas som ingenting, har han sagt till Yle.

– Dels för att kärnteknikprogrammet är en sådan statussak och för att det kostat så mycket pengar. Skulle israelerna lyckas förstöra någonting substantiellt, så skulle det inte kunna gå förbi inrikespolitiskt i Iran och då kommer de behöva hitta något de kan attackera.

Vita huset kommenterar

Brian Hughes, talesman för Vita husets nationella säkerhetsråd, har kommenterat underrättelseuppgifterna.

– President Trump kommer inte tillåta att Iran skaffar kärnvapen, säger han till Washington Post.

Hughes vill dock inte kommentera detaljerna i underrättelserapporten.

– Även om han (Trump) föredrar förhandlingar och en fredlig lösning på USA:s långvariga problem med den iranska regimen, kommer han inte vänta hur länge som helst om Iran inte är villigt att förhandla. Det måste ske snart, säger talesmannen om eventuella samtal mellan USA och Iran.

President Trump har tidigare framhållit att han skulle föredra att ingå ett avtal med Iran för att förhindra att diktaturen skaffar kärnvapen. Presidenten har också sagt att han tror att Iran föredrar ett avtal framför en väpnad konflikt.

Foto: Pixabay

Text: Redaktionen


Åkeri går i konkurs efter 66 år

2025 02 13

Åkeriet Ivan Sundgrens Åkeri går i konkurs.

Konkursansökningarna fortsätter att välla in.

Transportbranschen har precis som många andra lidit av höga kostnader och många åkerier har gått i graven.

På onsdagen kommer besked om att Ivan Sundgrens Åkeri - som har funnits i 66 år och med säte i Söderhamns kommun - går i konkurs.

Efter 66 år

Åkeriet bekräftar konkursen på sociala medier.

– Det är med sorg i hjärtat vi skriver detta sista inlägg eftersom vi själva beslutade att sätta oss i konkurs. Vi fick trots allt vara med i 66 år, framhåller Ivan Sundgrens Åkeri.

– Anledningen till konkursen är bristande lönsamhet på grund av alldeles för dåliga fraktpriser. Alla kostnader har ökat lavinartat det senaste åren och flertalet av våra kunder har tyvärr inte följt den prisökningen.

Priserna stigit

Åkeriet fortsätter.

– Alla som är insatta i flisbranschen vet hur mycket priserna på både chassier och påbyggnationer har gått upp. Och tyvärr så speglar inte prishöjningarna kvaliteten som tyvärr blivit mycket sämre de sista åren. 

– Vi vill rikta ett stort tack till alla er som jobbat hos oss under alla år och alla er som stöttat oss under vårt 66 åriga företagande. 

Utmaningarna inte borta

De ekonomiska utmaningarna hänger kvar på många sätt Riksbankens räntesänkningar till trots.

Sverige befinner sig alltjämt i en lågkonjunktur där många branscher har svårt att få fart på saker.

På onsdagen kommer även besvärande siffror från USA - där inflationen fortfarande är ett stort problem.

Över förväntningarna

Konsumentprisindex steg med 0,5 procent under månaden, vilket innebär att den årliga inflationstakten uppgick till 3 procent, över Dow Jones estimat på 2,9.

Kärn-KPI, exklusive livsmedels- och energipriser, var också högre än prognostiserat, rapporterar CNBC.

Det innebär att amerikanerna lär få fortsätta vänta på nya räntesänkningar.

Inflationstakten på andra sidan Atlanten tycks ha fastnat kring 3 procent och ett av de största problemen är boendekostnaderna - som utgör en stor del i de höga inflationsmätningarna.

Foto: R. Hanas

Text: Redaktionen