07mars26

Stor bilhandlare lägger ner efter 36 år

2025 03 09

Hörby Bil lägger ner verksamheten.

Det är efter 36 år i branschen som bilhandlaren Hörby Bil tvingas tacka för sig.

22 anställda har varslats om uppsägning och ägarna beklagar beslutet – som kommer på grund av det rådande läget i bilbranschen.

Det rapporterar Skånska dagbladet på söndagen.

Tackar för sig

Hörby Bil har i flera år varit en ledande återförsäljare för Kia och även sålt begagnade bilar av många olika modeller.

Vd Mikael Svensson förklarar att det rådande läget i branschen har ställt till det.

– Orsaken är omställningen i branschen, och de investeringar som det för med sig, säger han till Skånska dagbladet.

“Är vemodigt”

Svensson, som har drivit firman tillsammans med kollegan Lars Severin, beklagar beslutet.

– Det känns vemodigt att behöva lägga ner företaget. Men vi är för gamla för att ta de investeringar som krävs för att firman ska vara kvar.

31 maj sista dagen

Firman kommer att verka fram till den 31 maj i år – och sedan lägger man ner för gott.

I ett meddelande på sociala medier riktar ägarna ett meddelande till alla kunder.

– Efter 36 år i branschen har vi på Hörby Bil tagit det oerhört tuffa beslutet att avveckla vår verksamhet, skriver de.

– Med branschens stora omställningar samt med de omfattande investeringar som det medför, känner vi att tiden är inne att avsluta denna resa. I synnerhet med tanke på att vi båda närmar oss pension.

“Varit en ära”

Meddelandet fortsätter.

– Det har varit en ära att få hjälpa er alla med era bilar och vara en del av Hörbys bilhistoria. Nu väntar nya kapitel för oss, men vi tar med oss alla minnen och möten vi haft längs vägen.

Firman har sålt nya bilar från Kia, KGM och Maxus samt ett brett utbud av begagnade bilar i ett flertal olika märken och modeller. 

Verkstaden var auktoriserad för Kia, KGM, Maxus och Saab.

Hörby Bil är en av många bilhandlare som har behövt lägga ner verksamheten under de senaste åren i samband med de utmaningar som bilbranschen står inför.

Foto: M. Dementiev

Text: Redaktionen


Moskva brinner

2026 08 16

Drönare har slagit ner i Moskva oblast.

Tidigt på söndagsmorgonen har bilder och filmklipp börjat cirkulera på en kraftig brand i Moskva oblast.

Flera måltavlor har attackerats.

Bland annat har ett lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries fått besök av ukrainska drönare, rapporterar Kyiv Independent.

Moskva brinner

Ukrainska styrkor har attackerat Wildberries-lagret samt städer över hela Moskva oblast i en omfattande nattlig attack.

En kraftig brand har brutit ut i lagret belägen i byn Koledino nära staden Moskva.

Stora lågor och rökmoln som stiger mot himlen syns på bilder och filmklipp som cirkulerar på sociala medier.

Inte bara Wildberries

Men det är inte bara Wildberries som har attackerats under natten.

– I staden Domodedovo sattes produktions- och logistikkomplexet Severnoye Domodedovo i brand i samband med attacken.

Rapporter om nedslag av ukrainska drönare kommer också från staden Chekhov, men där är det för närvarande oklart vad som har träffats.

Läs mer: Drönare vid turistresort

Ännu en smäll

Sedan mitten av juli har Ukrainas styrkor träffat åtminstone 24 lager tillhörande e-handelsjätten, rapporterar United24Media.

Ukraina ser företaget som ett legitimt militärt mål i och med att Wildberries säljer olika typer av militära produkter, däribland drönare och militärkläder.

Omkring en tredjedel av Wildberries lagerkapacitet har slagits ut i samband med attackerna. 

Därför Wildberries

Anledningen till attackerna mot Wildberries är att ställa till det för den ryska militären och ekonomin.

Det berättar Serhij Kuzan, ordförande för Ukrainas centrum för säkerhet och samarbete.

– Det huvudsakliga syftet med att slå till mot Wildberries lagerlokaler är att störa den ryska logistiken samt försörjningen av produkter med dubbla användningsområden, kritisk elektronik, sanktionsbelagda varor och liknande till den ryska armén och ryska vapentillverkare, säger Kuzan till BBC.

Läs mer: Ryska företag vädjar till Kreml

Foto: Exilenova+ / Sociala medier

Text: Redaktionen


15 augusti 2026

UPPGIFTER: Putin fruktar kollaps

2026 08 15

Putin är fokuserad på en avgörande fråga, men är rädd att orsaka en kollaps.

Vladimir Putin måste fatta beslut i en stor fråga som kan få avgörande betydelse för Ukrainakriget.

Men i Kreml råder fortfarande stora tvivel.

Den ryske diktatorn fruktar att ett impopulärt beslut kan få enorma konsekvenser för Ryssland.

”Betydande risker för regeringen”

Det har rapporterats att Ryssland förbereder en ny mobiliseringsvåg för att täcka upp för stora förluster på slagfältet.

Men för närvarande finns det inga tecken på att Putin har godkänt en ny mobiliseringsvåg, rapporterar Kyiv Post.

Ryssland tycks fördröja och skjuta upp beslutet och ta till andra lösningar istället.

Anledningen uppges vara att man fruktar en stor samhällskris i samband med en ny mobilisering.

Om mobiliseringen leder till stort missnöje, protester, social oro och ekonomiska problem så riskerar den redan försvagade regimen att kollapsa.

– Internationella analytiker menar att en storskalig mobilisering innebär betydande risker för den ryska regeringen, rapporterar tidningen.

Kreml fruktar ett stort missnöje bland allmänheten. Det uppstod redan vid den första mobiliseringen i september 2022, men den här gången riskerar det att bli värre, eftersom Ryssland även har fått en rad andra problem till följd av kriget.

LÄS OCKSÅ: Drönare vid turistresort

”Moskva söker alternativa metoder”

Samtidigt fruktar Putin också att ekonomin kan påverkas negativt av en ny mobiliseringsvåg, bland annat genom att Ryssland skulle förlora arbetskraft.

Kreml fördröjer därför beslutet om mobilisering och försöker klara behoven på slagfältet på andra sätt istället.

– Moskva söker alternativa metoder för att stärka sina styrkor utan att behöva använda inhemsk värnplikt, enligt tidningen.

Bland annat uppges mellan 30 000 och 50 000 soldater från Nordkorea ha utplacerats i Ryssland.

– Analytiker anger att denna utplacering är avsedd att ge Kreml ytterligare personal och fördröja behovet av en andra mobiliseringsvåg, enligt tidningen.

Moskva förlitar sig också på ekonomiska incitament för att rekrytera flera soldater, vilket dock har blivit allt svårare.

Frågan om mobilisering är alltså ett stort dilemma för Putin, som ännu inte tycks ha fattat något beslut. Samtidigt fortsätter Ryssland att göra stora förluster på slagfältet i Ukraina.

LÄS OCKSÅ: Ryska företag vädjar till Kreml

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen