07mars26

Stor bilhandlare lägger ner efter 36 år

2025 03 09

Hörby Bil lägger ner verksamheten.

Det är efter 36 år i branschen som bilhandlaren Hörby Bil tvingas tacka för sig.

22 anställda har varslats om uppsägning och ägarna beklagar beslutet – som kommer på grund av det rådande läget i bilbranschen.

Det rapporterar Skånska dagbladet på söndagen.

Tackar för sig

Hörby Bil har i flera år varit en ledande återförsäljare för Kia och även sålt begagnade bilar av många olika modeller.

Vd Mikael Svensson förklarar att det rådande läget i branschen har ställt till det.

– Orsaken är omställningen i branschen, och de investeringar som det för med sig, säger han till Skånska dagbladet.

“Är vemodigt”

Svensson, som har drivit firman tillsammans med kollegan Lars Severin, beklagar beslutet.

– Det känns vemodigt att behöva lägga ner företaget. Men vi är för gamla för att ta de investeringar som krävs för att firman ska vara kvar.

31 maj sista dagen

Firman kommer att verka fram till den 31 maj i år – och sedan lägger man ner för gott.

I ett meddelande på sociala medier riktar ägarna ett meddelande till alla kunder.

– Efter 36 år i branschen har vi på Hörby Bil tagit det oerhört tuffa beslutet att avveckla vår verksamhet, skriver de.

– Med branschens stora omställningar samt med de omfattande investeringar som det medför, känner vi att tiden är inne att avsluta denna resa. I synnerhet med tanke på att vi båda närmar oss pension.

“Varit en ära”

Meddelandet fortsätter.

– Det har varit en ära att få hjälpa er alla med era bilar och vara en del av Hörbys bilhistoria. Nu väntar nya kapitel för oss, men vi tar med oss alla minnen och möten vi haft längs vägen.

Firman har sålt nya bilar från Kia, KGM och Maxus samt ett brett utbud av begagnade bilar i ett flertal olika märken och modeller. 

Verkstaden var auktoriserad för Kia, KGM, Maxus och Saab.

Hörby Bil är en av många bilhandlare som har behövt lägga ner verksamheten under de senaste åren i samband med de utmaningar som bilbranschen står inför.

Foto: M. Dementiev

Text: Redaktionen


26 juli 2026

S vill skärpa lagen – ”helt orimligt att tjäna pengar på det”

2026 07 27

Den 13 september är det val i Sverige.

Vallöftena Inför nästa mandatperiod presenteras i en strid ström.

Socialdemokraterna lyfter olika områden där satsningar ska göras, om partiet vinner förtroende i höstens val. Bland annat sjukvården.

Genom massiva satsningar på personalen ska vårdköerna kortas, kontakten med vårdcentralen underlättas och tryggheten återuppbyggas i hela landet, uppger partiet.

Fritt fram för alternativ

En av vårdfrågorna som S siktar in sig på är alternativmedicinska behandlingar, rapporterar SvD.

Idag finns regleringar kring några allvarliga sjukdomar som diabetes, epilepsi och cancer. De får endast legitimerad hälso- och sjukvårdspersonal hantera.

Men i övrigt är det relativt fritt fram för alternativmedicinen, där också tillsynen är relativt liten.

Detta vill S ändra på.

– Sjuka människor ska inte hamna i händerna på oseriösa aktörer. Det riskerar att undergräva tilltron till vården och kan göra att människor avstår behandling med livshotande konsekvenser, säger partiets sjukvårdspolitiska talesperson, Fredrik Lundh Sammeli, till tidningen. 

Läs mer: Bostadspriserna väntas stiga i Sverige

”Helt orimligt att tjäna pengar”

S menar att nuvarande linje är ett hål i lagen, och vill nu skärpa reglerna kring marknadsföring av behandlingar som saknar vetenskaplig grund och stärka patientskyddet.

– Det är helt orimligt att man utan vetenskapligt stöd kan tjäna pengar på människors utsatthet. Lagstiftningen hänger inte med i dagens utveckling, säger Fredrik Lundh Sammeli.

Sjukvårdsminister Elisabeth Lann (KD) utesluter inte att se över lagen kring alternativa medicinska behandlingar, men har under nuvarande mandatperiod prioriterad andra frågor, uppger tidningen.

Fokus på vårdköer

Under de senaste fyra åren har ett av regeringens stora fokus varit att minska vårdköerna. Och enligt siffror som de styrande partierna presenterar har trenden börjat vända neråt.

– Regeringens målmedvetna fokus att korta köerna har tack vare regionernas och framförallt vårdpersonalens arbete gett resultat. Vi fortsätter arbetet för att varje patient ska få vård i tid, säger Elisabet Lann, i ett uttalande.

Läs mer: Matpriserna kan rusa – varnar för ny prischock

Foto: Socialdemokraterna

Text: Redaktionen


26 juli 2026

Viktigt att alltid ha i bilen – kostar 50 kronor på Biltema

2026 07 26

En liten pryl från Biltema kan vara viktig att ha i bilen om olyckan är framme.

Under sommarmånaderna är många svenskar ute och bilar, både i Sverige och utomlands.

Hav och sjöar lockar under varma dagar, och ibland händer det att bilister hamnar i vattnet.

Även om det inte händer så ofta är det viktigt att veta vad man ska göra om olyckan är framme. Då är det viktigt att agera snabbt för att kunna ta sig ut ur bilen och rädda livet.

Testar olika sätt

Den tyska bilorganisationen ADAC har gjort tester på en anläggning som hör till landets försvarsmakt.

Syftet med experimentet var att ta reda på det bästa sättet att ta sig ut ur bilen om den hamnar i vatten. Testpersonen var en utbildad dykare som testade flera olika alternativ.

– En person som är stressad i kallt vatten skulle ha liten chans att överleva under dessa förhållanden, framhåller organisationen i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Rusning efter populärt fordon

Öppna inte dörren

Att försöka öppna bildörrarna under vatten är inte att rekommendera, enligt testet. Anledningen är det höga trycket.

– Att ta sig ut genom dörren är bekant från actionfilmer, men det är ett scenario som inte kan rekommenderas under några omständigheter, framhåller den tyska organisationen.

– Till en början kunde bilarnas dörrar inte öppnas alls och även efter att trycket jämnats ut under vattnet var detta endast möjligt med största ansträngning.

Öppnar rutorna snabbt 

Testets resultat visar istället att det bästa sättet att ta sig ur, om bilen hamnar i vatten och sjunker, är genom att försöka öppna sidorutorna så snabbt som möjligt. De elektriska fönsterhissarna ska fungera även under vatten.

Om det mot förmodan inte skulle gå rekommenderar ADAC att man har en nödhammare, som bland annat finns att köpa för 50 kronor på Biltema, liggande i bilen. På så sätt kan en ruta krossas vilket skapar en väg ut ur den sjunkande bilen.

– Det kan vara logiskt att placera en bandskärare i kombination med en nödhammare inom räckhåll, framhåller ADAC.

LÄS MER: Billigare elbilar på väg i Europa

Foto: Jeshoots.com

Text: Redaktionen