Stoppar utlämningar till Turkiet

2023 07 13

Två utlämningar av turkiska medborgare till Turkiet stoppas.

Det uppger Högsta domstolen, HD, på torsdagsmorgonen.

– Turkiet har begärt att två turkiska medborgare ska utlämnas. I det ena fallet begärs utlämning för verkställighet av ett fängelsestraff och i det andra för lagföring. Högsta domstolen har i yttrande till regeringen förklarat att det i båda fallen finns hinder mot utlämning, framhåller HD i ett pressmeddelande.  

Laddade ner mobilapp

Det rör sig om två personer som Turkiet begärt att Sverige ska utlämna.

Personerna anklagas för att vara medlemmar i en väpnad terroristorganisation.

– De brottsliga gärningarna har bestått i att personerna har anslutit sig till Gülenrörelsen genom att de laddat ned och använt en mobilapplikation, som används av rörelsens medlemmar, skriver HD.

Turkiet: Väpnad terrororganisation

Enligt turkiska myndigheter är Gülenrörelsen en väpnad terroristorganisation.

HD anser dock inte att nedladdning av en mobilapplikation kan anses utgöra ett sådant deltagande som krävs för straffbarhet enligt den svenska terroristbrottslagen.

Därmed är kravet på dubbel straffbarhet inte uppfyllt – och ett utlämnande av personerna stoppas.

– Det finns hinder mot utlämning på grund av att kravet på dubbel straffbarhet inte är uppfyllt. Det finns också hinder på den grunden att de två personerna ­– som har flyktingstatus ­– riskerar att utsättas för förföljelse om de skulle utlämnas, framhåller HD.

FAKTA: Högsta domstolens bedömning

- Sedan den 1 juni är deltagande i terroristorganisation straffbart i Sverige. Ett straffbart deltagande förutsätter någon form av aktivitet i verksamheten i en terroristorganisation.

- En terroristorganisation definieras i den svenska terroristbrottslagen som en sammanslutning av personer som begår eller på annat sätt medverkar till terroristbrott.

-  Att ladda ned och använda en mobilapplikation kan enligt Högsta domstolen inte i sig anses utgöra ett sådant deltagande som krävs för straffbarhet enligt terroristbrottslagen. - --- Den strikta tillämpning som ska göras innebär enligt domstolen att kravet på dubbel straffbarhet inte heller är uppfyllt såvitt avser de kvalificeringar av begreppen terroristorganisation och terroristbrott som följer av terroristbrottslagen.

 

Text: Redaktionen


14 september 2026

Polismeddelande till alla som kör bil – gäller hela veckan

2026 09 14

Polisen sätter in extra kontroller under hela veckan.

Med start idag den 14 september kommer extra hastighetskontroller genomföras längs de svenska vägarna i hela landet. Satsningen gäller veckan ut.

– En vanlig missuppfattning är att polisens roll i trafiken är att bötfälla så många som möjligt, säger Ursula Edström, trafikstrateg vid polisen.

– Det stämmer inte – vi är där för att förebygga olyckor och rädda liv. Det är också anledningen till att vi berättar i förväg om hastighetskontrollerna

Här ligger fokus

Under årets inledande sex månader omkom 76 personer i vägtrafikolyckor i Sverige, enligt statistik från Transportstyrelsen. Vägar med högre hastigheter är överrepresenterade i den statistiken.

Därför kommer polisen särskilt fokusera på vägar med hastighetsbegränsningar från 70 kilometer i timmen och uppåt under veckans utökade kontroller. Målet är att svenska bilister ska sänka hastigheten och hålla sig inom lagens ramar.

– Dock är det fortfarande många som underskattar vad några fåtal kilometer i timmen kan få för konsekvenser vid en olycka. I en frontalkollision är risken stor att dödas om man kör fortare än 80 kilometer i timmen, säger Ursula Edström.

Läs också: Stor bank höjer räntan

Räddar 20 liv varje år

Hastigheten har en avgörande faktor för utgången av en eventuell kollision, menar Trafikverket. Det är en av anledningarna till den stora satsningen på fartkameror längs svenska vägar.

– Trafiksäkerhetskamerorna som finns utplacerade längs de statliga vägarna räddar cirka 20 liv årligen. Dessutom räddas fler än 70 personer från att bli allvarligt skadade, säger Maria Krafft, trafiksäkerhetsdirektör på Trafikverket.

– Kamerorna är placerade där de gör mest nytta för att sänka hastigheten på de vägar där vi har höga hastigheter och risken för olyckor är stor

Nationella trafikveckan

Polisen genomför flera trafiksäkerhetsveckor varje år.

Förutom hastighetskontroller kan fokus för kontrollerna vara exempelvis nykterhet, brott på väg och yrkestrafik.

Kontrollerna är också en del av en större satsning på kontroller inom hela EU.

Läs mer: Ryssland går om USA

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen


14 sep 2026

Ryska styrkor omringade – stort nederlag för Putin

2026 09 14

Ryska styrkor tvingas retirera i den krigshärjade regionen Donetsk.

Vladimir Putins trupper har behövt överge över 200 kvadratkilometer territorium längs frontlinjen i Donetsk och därmed förlorat ett viktigt fotfäste i närheten av nyckelorten Liman, rapporterar oberoende The Moscow Times med hänvisning till OSINT-analytikern Clement Molin samt amerikanska tankesmedjan Institute for the Study of War.

Från Liman hade de ryska styrkorna planerat att attackera flera städer i Donbas norrifrån.

– Vi kan bekräfta den ryska arméns reträtt, säger militärexperten Valery Shiryaev enligt den ryska exiltidningen.

Ryska vinster utplånade

Bakslaget innebär Putins första stora nederlag kring Donbas på länge. Ukraina har i fyra månader gått på motoffensiv och efter flera anfallsförsök har fyra städer kunnat befrias.

– Den ukrainska operationen har resulterat i att Rysslands territoriella vinster sedan början av mars helt har utplånats, uppger ISW.

En nyckel i operationen har varit att Ukraina lyckats bryta igenom “en mycket gammal försvarslinje” och “effektivt omringat” ryska trupper i Liman, menar Shiryaev.

– Detta är till stor del en operativ omringning, men en tät sådan. Ryska stridande styrkor är fortfarande stationerade i många bosättningar i Shandrigolovo-området, och deras förnödenheter är endast tillgängliga via flyg. 

Läs mer: Nu bekräftar Storbritannien: Så många ryssar har dött

Proryska kanaler: "Rapporterar lönger"

Flera ryska Kremlvänliga kanaler erkänner en “försämrad taktisk situation” i närheten av Liman, enligt The Moscow Times. Telegramkanalen Rybar hävdar att det beror på “systematiska lögner i rapporter till högre chefer” och därmed “en felaktig bedömning av situationen”.

Baserat på erfarenheterna från Kupyansksektorn, där liknande problem löstes genom oförberedda anfall, kommer detta att leda till ytterligare förluster. Tillbakadragandet av reserver från andra områden inom Zapadgruppens ansvarsområde för att täcka luckorna nära Liman kommer att skapa luckor i försvaret som fienden oundvikligen kommer att utnyttja, framhäver kanalen.

Läs mer: Ni hamnar i skottlinjen” – Kreml pekar ut Natoland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen