JUST NU: Stockholms stad agerar mot Putin

2022 05 18

Stockholms stad har tagit ett beslut om att omedelbart fasa ut oljepannor i kommunens fastigheter, för att inte finansiera Rysslands krig i Ukraina.

Sedan tidigare finns det en plan i Stockholm om att fasa ut de oljepannor som fortfarande används för att värma upp en del av stadens fastigheter. Det målet var satt till 31 december 2023.

Nu aktiverar sig Stockholms stad dock för att den utfasningen istället ska gå i raketfart, rapporterar Dagens Nyheter.

“Skarp offensiv” 

Anledningen är kriget i Ukraina och att man inte vill använda energi som fyller på den pengapåse Vladimir Putin använder för den blodiga invasionen.

– På grund av kriget i Ukraina fasar vi nu ut alla oljepannor i förtid. Vi vill minska risken att bidra till att kriget kan fortsätta. Nu kör vi en skarp offensiv och tar bort alla oljepannor redan i år, säger Katarina Luhr, miljöpartist och klimatborgarråd i Stockholm.

Ska ersättas 

Det finns idag 20 oljepannor kvar i Stockholm, en halvering av staden sedan 2019. Dessa ska ersättas med fjärrvärme eller bergvärme.

Bland annat värms Höglandsskolan och Bromstensskolan i Bromma upp av oljepannor. 

Minska Putins pengapåse

Stockholm är dock inte på det klara med oljans ursprung, men är säkra på att beslutet man nu tar kommer att undvika att man råkar bidra till det ryska anfallskriget.

– Vi vet inte exakt var vår olja kommer ifrån, men vi vet att mycket av pengarna som går till kriget i Ukraina kommer från rysk gas och olja. Vi vill undvika att bidra till att kriget kan fortsätta, säger Katarina Luhr till DN.

Viktig inkomstkälla

Just oljan är en viktig inkomstkälla för Ryssland, och Sveriges utrikesminister Ann Linde (S) har ställt krav på EU att inkludera olja i ett gemensamt sanktionspaket från unionen.

“Absurt”

På en pressträff förra veckan uttalade sig Ann Linde om att det är “absurt” att Ryssland kan tjäna så mycket pengar gas, kol och olja.

– Vi ligger ju på för att man ska göra det för i stort sett allt fossilt bränsle, det borde man stoppa och det är helt absurt att den ryska krigskassan får in så mycket pengar på energi.

Tyskland motsätter sig

Flera EU-stater är dock mycket beroende av import av rysk energi som olja, inte minst Tyskland.

Under gårdagen gick landet ut med beskedet att man motsätter sig ett oljeembargo mot Ryssland på EU-nivå för närvarande, rapporterar Reuters.

Foto: A. Bórquez resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


Moskva brinner

2026 08 16

Drönare har slagit ner i Moskva oblast.

Tidigt på söndagsmorgonen har bilder och filmklipp börjat cirkulera på en kraftig brand i Moskva oblast.

Flera måltavlor har attackerats.

Bland annat har ett lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries fått besök av ukrainska drönare, rapporterar Kyiv Independent.

Moskva brinner

Ukrainska styrkor har attackerat Wildberries-lagret samt städer över hela Moskva oblast i en omfattande nattlig attack.

En kraftig brand har brutit ut i lagret belägen i byn Koledino nära staden Moskva.

Stora lågor och rökmoln som stiger mot himlen syns på bilder och filmklipp som cirkulerar på sociala medier.

Inte bara Wildberries

Men det är inte bara Wildberries som har attackerats under natten.

– I staden Domodedovo sattes produktions- och logistikkomplexet Severnoye Domodedovo i brand i samband med attacken.

Rapporter om nedslag av ukrainska drönare kommer också från staden Chekhov, men där är det för närvarande oklart vad som har träffats.

Läs mer: Drönare vid turistresort

Ännu en smäll

Sedan mitten av juli har Ukrainas styrkor träffat åtminstone 24 lager tillhörande e-handelsjätten, rapporterar United24Media.

Ukraina ser företaget som ett legitimt militärt mål i och med att Wildberries säljer olika typer av militära produkter, däribland drönare och militärkläder.

Omkring en tredjedel av Wildberries lagerkapacitet har slagits ut i samband med attackerna. 

Därför Wildberries

Anledningen till attackerna mot Wildberries är att ställa till det för den ryska militären och ekonomin.

Det berättar Serhij Kuzan, ordförande för Ukrainas centrum för säkerhet och samarbete.

– Det huvudsakliga syftet med att slå till mot Wildberries lagerlokaler är att störa den ryska logistiken samt försörjningen av produkter med dubbla användningsområden, kritisk elektronik, sanktionsbelagda varor och liknande till den ryska armén och ryska vapentillverkare, säger Kuzan till BBC.

Läs mer: Ryska företag vädjar till Kreml

Foto: Exilenova+ / Sociala medier

Text: Redaktionen


Sveriges bilister överens – ny lag måste införas

2026 08 16

Svenska bilister vill se en ny lag för fotgängare.

För ett par år sedan framförde socialdemokratiska ledamöter en motion om lagstadgad skyldighet att bära reflex när det är mörkt ute.

En undersökning visar samtidigt att åtta av tio svenska bilister vill se samma lagkrav.

Frågan kan komma att aktualiseras på nytt vid ett regeringsskifte.

Ny lag kan införas

Var tredje gångtrafikant, 34 procent, använder aldrig eller sällan reflex i mörker.

Detta enligt en undersökning från Synoptik.

Majoriteten av landets bilister vill se ett lagkrav för gångtrafikanter att bära reflex i mörker, någonting som skulle kunna bli verklighet vid ett regeringsskifte.

Tidigare förslag

I dagsläget ligger inget sådant förslag på bordet.

Men för ett par år sedan framförde Fredrik Lundh Sammeli (S), Linus Sköld (S) och Ida Karkiainen (S) en motion om saken.

– Enligt nuvarande lagstiftning i Sverige ska cyklar, mopeder, rullstolar, sparkar, traktorer, hästfordon och släpfordon som dras av traktorer eller motorredskap vara utrustade med reflexer vid färd i mörker. Det finns dock ingen motsvarande lag som ålägger fotgängare att bära reflex, menades det då.

Läs mer: Dagligvaruhandeln växer

“Bör överväga”

Lundh Sammeli, Sköld och Karkiainen blickade mot Sveriges grannland i öst för inspiration.

– I Finland är det lagstadgat att fotgängare som rör sig på väg under mörker ska bära en ändamålsenlig reflex. Detta är en princip som Sverige bör överväga att införa. 

“Förståeligt”

Åtta av tio bilister vill införa en reflexlag för gångtrafikanter i mörker, likt den som redan finns för cyklister. 

– En säker och trygg trafikmiljö handlar om ett samspel mellan alla trafikanter, sade Synoptiks Cecilia Blom Hesselgren i samband med undersökningen.

– Med tanke på att så få fotgängare bär reflex i mörkret är det förståeligt att bilisterna välkomnar ett lagkrav. Av egen erfarenhet som förare vet man hur stor skillnad reflexen gör för synligheten i mörker.

Läs mer: Svenskt spannmål klarade sig från värmen

Foto: T. Pal

Text: Redaktionen