Stjärnans förslag – Melodifestivalen kan göras om

2025 03 07

En stor ”Mello”-profil anser att Melodifestivalen kan göras om radikalt.

Skådespelaren Björn Kjellman är en stor profil i ”Mello”-sammanhang.

Kjellman har själv deltagit i Melodifestivalen 2006 med låten ”Älskar du livet”, och är också ett stort fan av tävlingen.

Men nu kräver han att ”Mellon” ska förändras – rejält.

”Skaka om hela tävlingen”

Björn Kjellman anser att Melodifestivalen skulle kunna göras om riktigt ordentligt.

Det behövs ett radikalt nytänkande för att tävlingen ska bli bättre och kvaliteten nå högre höjder, menar han.

– Jag tycker att det har varit en bra melodifestival, men jag längtar ju fortfarande efter att de ska skaka om hela tävlingen och göra riktigt, riktigt annorlunda. För det här har varit upplägget lite för länge, tycker jag, säger Kjellman till SR.

Han menar att Melodifestivalen har blivit något av ett ”barnprogram”. Liknande kritik har framförts av bland andra Ulf Brunnberg, i samband med att denne själv medverkade i en kort sketch i programmet, vilket MarcusOscarsson.se tidigare har rapporterat.

Behovet av förändring är så stort att det vore okej om förändringen skulle väcka hård kritik i början, menar Björn Kjellman.

– Problemet är ju att Melodifestivalen som den ser ut är så enormt populär, alla vet vad det är de ska få se på, och de vill se samma sak igen. Något år så måste man säga till folket: ”Nej, ni får inte det där i år!”, säger han till radiokanalen.

Och Kjellman har klart för sig i vilket riktning tävlingen och programmet skulle behöva gå.

Vill hämta inspiration – från Italien

Björn Kjellman anser att Melodifestivalen bör inspireras mer av San Remo-festivalen i Italien, som var den tävling som ursprungligen gav upphov till Eurovision.

– Det är de absolut bästa artisterna, det är artisteri på stor… alltså riktigt bra, bra låtar, det är alla åldrar på artisterna, det är alla sorters musik som är populär i Italien, och det är absolut inte ett barnprogram – men alla tittar, säger Björn Kjellman.

Melodifestivalen är ett ämne som ofta väcker debatt i Sverige.

Förutom Björn Kjellman och Ulf Brunnberg, har även företagaren och tidigare skivbolagsdirektören Bert Karlsson kritiserat tävlingens utveckling.

Karlsson anser bland annat att det råder brist på riktig schlagermusik och riktiga melodier i tävlingen på senare år.

– Det finns inga riktiga schlagers längre. Man måste gå tillbaka till Hasse Andersson, han vinner inte tävlingen men han vinner försäljningssiffrorna efteråt, för att han går hem i stugorna, har Bert Karlsson tidigare sagt till Expressen.

Finalen i 2025 års Melodifestival äger rum på Strawberry Arena i Solna i morgon, lördag.

Foto: Melodifestivalen

Text: Redaktionen


JUST NU: Fullständigt kaos på motorväg – ”folk kliver ur sina bilar”

2025 06 15

Det råder trafikkaos på E20 mellan Malmö och Köpenhamn.

Trafiken i riktning mot flygplatsen Kastrup står helt still, rapporterar danska medier.

Detta på grund av halvmaratonet Broloppet som genomfördes tidigare under dagen.

Kön mot Danmark från Sverige börjar tre kilometer innan brons betalstation, rapporterar TV2.

Kanalens reporter Mette Ejlersen vittnar om att folk har lämnat sina bilar och börjat promenera längs motorvägen.  

– Den massiva kön gör att folk har börjat kliva ur sina bilar mitt på motorvägen. Folk går med resväskor längs motorvägen för att komma snabbare till flygplatsen, framhåller Ejlersen .

Bromsar ambulans

Den massiva köbildningen ställer också till det för blåljuspersonal.

– En ambulans i jour har haft svårt att ta sig igenom, berättar Mette Ejlersen.

40 000 löpare

Omkring 40 000 löpare deltog i Broloppet, som startar i Danmark och slutar i Sverige.

Löparna springer bland annat över Öresundsbron, vilket föranlett trafikkaoset.

Tradition

Broloppet genomfördes för att uppmärksamma Öresundsbrons 25-årsjubileum. Den första upplagan av loppet anordnades den 12 juni 2000 i samband med invigningen av bron mellan Köpenhamn och Malmö.

David Nillson från Stockholm blev bästa manliga löpare och Heleneholmslöparen Caroline Carlander korsade mållinjen som första kvinna.

Enligt Nilsson var väderförhållandena en stor utmaning.

– Det var för att det blåste så mycket, säger han till Sydsvenskan.

Caroline Carlander instämmer.

– Det var väldigt tufft. Mycket uppför och mycket vind, säger hon till tidningen.

Sju personer till sjukhus

Sju personer har förts till sjukhus efter halvmaran. Det rapporterar SVT Nyheter med hänvisning till Region Skåne. Skadeläget är oklart för samtliga personer.

Foto: 

Text: Redaktionen


JUST NU: Trump går ut med jättelöfte till världen – ”kommer att ske”

2025 06 15

– Iran och Israel borde göra en överenskommelse, och de kommer att göra en överenskommelse.

Det skriver USA:s president Donald Trump på Truth Social.

Trump lovar att han kommer få både Israel och Iran till förhandlingsbordet. Presidenten framhåller att han tidigare har förhandlat fram flera fredsavtal, senast mellan Indien och Pakistan.

– På samma sätt kommer vi att få fred mellan Israel och Iran! Många samtal och möten äger rum nu. Jag gör mycket och får aldrig beröm för någonting, men det är okej, Folket förstår mig, skriver presidenten.

Öppnar för amerikansk inblandning

Samtidigt öppnar Trump för att USA kandras in i konflikten mellan Israel och Iran.

– Det är möjligt att vi kan bli inblandade, säger presidenten till ABC News.

Trump säger också att han är ”öppen” för att ge Rysslands diktator Vladimir Putin en avgörande roll i eventuella förhandlingarna mellan Iran och Israel. Enligt Trump är Putin beredd att medla mellan länderna.

– Han är redo. Har ringde mig och pratade om det. Vi hade ett långt samtal, säger Trump till tv-kanalen.

Attackerna fortsätter

Under söndagen fortsätter Iran och Israel att attackera varandra från luften.

Irans huvudstad Teheran skakas av nya israeliska attacker. Den israeliska militären IDF framhåller att de ”aktivt genomför attacker mot mål i Iran”.  Sedan den inledande attacken i fredags har över 250 iranska mål attackerats, uppger IDF.

Minst 128 personer har dödats i de israeliska attacker, rapporterar New York Times.

I Israel har minst tio personer dödats i iranska attacker.

Dessutom rapporteras det om hundratals skadade på båda sidor.

LÄS MER OM KONFLIKTEN HÄR:

USA kan dras in i krig – hotar slå tillbaka

Carl Bildt varnar – “Detta är bara början”

Foto: Official White House Photo by Joyce N. Boghosian

Text: Redaktionen