11 augusti 2026

Stjärnadvokat rasar mot Åkesson – ”Står över lagen?”

2026 02 07

SD-ledaren anklagas för att göra så att vissa människor står över lagen.

Jimmie Åkesson (SD) har på lördagen swishat pengar till pedofiljägarsajten Dumpen. Detta efter att en av sajtens grundare, Sara Nilsson, dömts för förtal.

Nu får SD-ledaren hård kritik av stjärnadvokaten Kristofer Stahre.

”Helt uppåt väggarna”

Dumpens ansvariga utgivare dömdes på fredagen för grovt förtal för att ha hängt ut en man med namn och bild.

På lördagen meddelade Åkesson att han har swishat pengar till Dumpen.

– Vi betalar Dumpens kostnader. Lagen ska inte skydda pedofiler från upptäckt, skriver Åkesson på X.

SD kommer också erbjuda sig att betala hela skadeståndet.

– Jag kommer i veckan att upprätta en direktkontakt med Dumpen och erbjuda att Sverigedemokraterna ersätter hela beloppet som Sara Nilsson dömdes att betala, både skadeståndet och rättegångskostnaderna, skriver Jimmie Åkesson.

Nu ifrågasätts SD-ledarens tilltag av stjärnadvokaten Kristofer Stahre.

– Om det är så att man begår ett brott och politikerna inte håller med om lagstiftningen så går de in och betalar straffet. Det låter ju helt uppåt väggarna, säger Stahre till TV4.

LÄS OCKSÅ: Swedbank ändrar sig - nytt besked om räntan

”Vissa personer står över lagen?”

Om politiker är missnöjda med lagen så kan de fatta beslut om lagändringar, påpekar han.

Men när en partiledare betalar någons skadestånd så signalerar det att vissa personer står över lagen, anser stjärnadvokaten.

– Det skickar helt fel signaler till svenska folket. Att vissa personer står över lagen om det är så att Jimmie Åkesson inte håller med om lagstiftningen, säger Kristofer Stahre till kanalen.

Men Jimmie Åkesson försvarar sitt tilltag och menar att den nuvarande lagstiftningen inte hör hemma i en rättsstat.

– Att vi har en förtalslagstiftning som skyddar pedofiler som aktivt letar möjligheter att fullkomligt ödelägga unga liv, innan de knappt har börjat, är inte värdigt en rättsstat som säger sig värna barnen, skriver Åkesson på X.

– Förtalslagstiftningen behöver göras om så att den skyddar människor mot förtal, utan att underlätta livet för barnvåldtäktsmän och andra grova brottslingar, tillägger SD-ledaren.

Statsminister Ulf Kristersson (M) har tidigare öppnat för att göra ändringar i förtalslagstiftningen, så att det till exempel blir lagligt att varna grannar för sexbrottslingar som bor i kvarteret.

LÄS OCKSÅ: Putin gör som Hitler - skrämmande uppgifter från Ryssland

Foto: Sverigedemokraterna

Text: Redaktionen


25 augusti 2026

Kraftigt oväder på väg – då brakar det loss

2026 08 25

Regn och rusk är på väg i riktning mot Sverige.

Veckan inleds med fint väder på de flesta håll i landet.

Ett högtryck dominerar väderläget och så väntas det fortsätta några dagar till.

Samtidigt är ett nytt kraftigt regnoväder på väg in västerifrån.

I danska medier varnas nu för ett häftigt väderomslag.

– Det är viktigt att njuta av det soliga och sommarvarma vädret på onsdag och torsdag, eftersom prognoserna på fredag förutspår en kraftig väderförändring, uppger TV2.

– En kallfront är på väg över Nordsjön, och redan från fredagsmorgonen kommer den att orsaka temperatursänkningar och perioder med kraftig nederbörd och lokal åska.

Lågtryck drar in över Sverige

Lågtrycket väntas under fredagen också dra in över Sverige. Även om prognosen ännu inte är helt säker, får flera delar av landet räkna med betydligt blötare väder den kommande helgen.

– På fredag närmar sig ett lågtryck på Nordsjön. Troligen rör sig tillhörande frontsystem med regn upp över Götaland under fredagens andra halva, uppger SMHI.

– Under helgen parkerar lågtrycket över Skandinavien med regn och skurar. Dock är detaljerna kring detta ännu osäkra.

LÄS OCKSÅ: Stor brand härjar i Ryssland

Stora regnmängder väntar

I Danmark visar prognosen på stora mängder regn under helgen.

Det är dags att ersätta parasollerna med regnkläder och paraplyer, skriver TV2.

– Resten av helgen kommer också att bjuda på stora mängder regn, och lokalt kan vi få upp till 60 millimeter. Som jämförelse ligger genomsnittet på cirka 80 millimeter i hela landet under augusti, rapporterar kanalen.

Orange varning ligger kvar

De stora regnmängderna i norra Sverige har ställt till stora bekymmer den senaste tiden.

Den orangea varning som legat sedan förra veckan, ligger kvar. I nuläget sträcker den sig till och med fredag.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden, samt Ljusån, framhåller SMHI.

LÄS MER: Ryssland hotar Finland – ”är ett legitimt mål”

Foto: R. Sanner

Text: Redaktionen


26 augusti 2026

Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 08 26

Bedrägliga sms cirkulerar just nu i Sverige.

Bedragare hittar konstant nya nischer och metoder för att försöka lura folk på pengar.

Nu kommer uppgifter om att många svenskar får liknande sms som ser ut att komma från olika parkeringsappar.

Men det rör sig i själva verket om bedrägerier, och den som får den här typen av meddelanden bör radera dem direkt, eller anmäla.

Så kan det se ut

Bedragarna använder loggor som ser ut som de riktiga parkeringsapparna för att försöka lura tilltänkta offer, uppger Råd & Rön.

Sms skickas ut som exempelvis kan se ut så här:

– Hej (mottagarens nummer, reds, anm.). Parkeringsfaktura (påhittat nummer, reds, anm.) på 954 kronor är obetald.

I sms:et finns en uppmaning om att betala innan ett visst datum och en länk som bedragaren hoppas att det tilltänkta offret ska klicka på.

Klicka inte

Den som klickar på länken riskerar att dras in i bedragarens fälla.

Den som vill undvika att bli bedragen bör radera meddelandet direkt, och inte följa några uppmaningar.

Det går också att anmäla meddelandet.

Läs mer: Ryssland attackerat – kraftiga explosioner

Easypark varnar

Ett varumärke som har kapats av bedragarna är Easypark, som går ut och varnar för bedrägeriförsöken.

– Varning: Bluffmejl och SMS cirkulerar i vårt namn. Var extra vaksam och klicka inte på misstänkta länkar, framhåller Easypark.

Och Parkster

Även Parkster har märkt av den besvärande trenden.

De understryker att de aldrig kommer att skicka ut uppmaningar till att uppge känsliga uppgifter som kortuppgifter eller lösenord.

– Det blir allt vanligare med bedrägeriförsök kopplat till felaktiga QR-koder på skyltar, SMS-utskick som utger sig för att vara ett annat företag samt utskick via e-post med diverse uppmaningar. Dessvärre framkommer detta även i parkeringsvärlden. 

Läs mer: Fler arbetslösa får lägre ersättning

Foto: B. Tromp

Text: Redaktionen